Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика


Чи є середній клас в Україні?

В Україні поняття середнього класу  існує скоріш у суто академічній, науковій площині ніж у практичній. Зазвичай при визначенні поняття керуються чотирма критеріями, які існують у загальноєвропейській практиці. Традиційними індикаторами, які беруться за основу для аналізу характеристик середнього класу є:

•    матеріально-майновий стан,

•    рівень освіти,

•    соціальна самоідентифікація (зацікавленість у підтримці соціального порядку та стабільності, соціально – професійна мобільність).

Результуючим чинником ідентифікації представника середнього класу є активна громадянська позиція.

Якщо ж спитати у пересічного українця про те, кого можна віднести до середнього класу в Україні, він зразу назве тільки два критерії: матеріальний добробут і вища освіта.

Втім матеріальний добробут має бути набагато вище середнього, щоб людина могла дозволити собі не тільки забезпечення вітальних потреб, а й купівлю дорогих речей на кшталт новенького авто, квартири чи іноземної подорожі. Варто зазначити, що в залежності від регіону України фінансове значення матеріального добробуту буде істотно відрізнятися. Якщо, наприклад, у м. Дніпропетровську місячний доход одного працюючого буде складати 8 тис. грн., то ця людина буде вважатися представником середнього класу. У м. Полтава такі заробітки є скоріш недосяжними і зарплата на рівні 4 тис. грн. є вищою за середню. У м. Києві для того щоб бути віднесеним до середнього класу потрібно заробляти 2-3тисячі, але вже доларів, а не гривень. Потрібно зазначити, що в країні зберігається достатньо можливостей аби купувати вказані вище матеріальні блага (квартиру, авто, подорожі) у кредит. Кількість українців, які беруть кредити в банку в 2013 році невпинно зростає і це відбувається всупереч економічній стагнації реального сектору, затримкам із заробітною платою та соціальними виплатами. Отже українці бажають жити «не на одну зарплату» і банки створюють для цього відповідні умови.

До речі, соціологічні та статистичні дослідження, які проводяться Україні дуже добре демонструють це протиріччя. За статистичними показниками доходів в країні лише 5% населення можна за цим критерієм умовно віднести до середнього класу. Коли проводять опитування громадян, то вже близька 50% опитаних вважають себе представниками середнього класу. Пояснень цього явища декілька. По-перше, громадяни, можуть отримувати «тіньові» доходи, по-друге, хибна самоідентифікація, бажання бути причетним до вищого класу. Взагалі більшість українців культурно вже почуваються європейцями і в їх уяві поняття середнього класу має позитивний характер отже зрозумілим є бажання «покращення» свого реального стану в очах дослідників.

Поширення «тіньової» моделі суспільно-економічних відносин призводить до зменшення можливостей отримання легальних доходів, ускладнює розвиток малого та середнього бізнесу і не сприяє посиленню соціальної відповідальності. Якщо в Європі традиційно до середнього класу відносять власників невеличкого бізнесу, які справно платять податки і виступають основним джерелом наповнення місцевих бюджетів, то в Україні до представників середнього класу відносять найманих працівників транснаціональних корпорацій, керівників середньої ланки, IT-фахівців і т. ін. Отже в Україні представники середнього класу перебувають у цілковитій залежності від роботодавця і зацікавлені у збереженні свого status quo. Вони не є соціально активними і не бажають висловлювати свою громадянську позицію навіть у період виборів.

Що стосується освітньо-кваліфікаційного рівня українців, то тут показники виглядають набагато краще. Адже саме завдяки освіті Україну відносять до країн з високим рівнем розвитку. За даними Державного комітету статистики за період від 1990-2012 рр. кількість громадян, що закінчили навчальні заклади 1-4 рівнів акредитації дорівнює 10225,7 млн. осіб. Втім у громадській свідомості наявність гарної освіти не є запорукою матеріального добробуту.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.