Новый Формат

     СПЕЦПРОЕКТЫ:      Выборы 2015      Евроинтеграция     Реформы     Транспорт     Децентрализация     Кадровая политика


Президентські вибори – аналіз результатів та прогнози

26 травня 2014 року у прес-клубі ДОО НСЖУ з ініціативи Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» в рамках он-лайн Інтернет-відеомісту між Дніпропетровськом та Львовом відбулась прес-конференція на тему: «Україна після першого туру президентських виборів: аналіз результатів та прогнози».

Наступного дня після позачергових виборів Президента, поки тривав підрахунок голосів українців за кандидатів, журналісти дізнавались думку експертів щодо результатів Національного екзит-полу’2014, шансів на стабілізацію ситуації в Україні, а також про те, наскільки чесним і прозорим було голосування та чого очікувати від парламентських виборів.

«Без жодних перебільшень, 25 травня 2014 року — великий день в історії сучасної України. Ми обирали своє майбутнє не тільки на наступний президентський строк, а й задавали вектор того, як буде розвиватися українська держава і суспільство», — зауважила Марія Золкіна, політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

Згідно з результатами Національного екзит-полу, проведеного у день виборів, перше місце отримує Петро Порошенко (55,7%), значно меншу кількість голосів виборців віддано Юлії Тимошенко (12,8%), на третьому місці – Олег Ляшко (8,1%).

Не зважаючи на те, що значний відсоток виборців на Донбасі не брав участі у голосуванні, другого туру виборів очікувати не варто. Перед новим президентом постане чимало важливих завдань, в першу чергу — вирішення ситуації на Сході України, зупинення агресії Російської Федерації та її руйнівного прихованого впливу на цей проблемний регіон України. Для населення Луганської та Донецької областей наразі важливо відчути адекватні дії новообраного президента в питаннях відновлення правопорядку, економічної стабільності регіонів.

На думку політичного аналітика Фонду, результати екзит-полу свідчать про те, що дострокові парламентські вибори суттєво змінять склад Верховної Ради. За її словами, до нового парламенту мають всі шанси потрапити партії «Громадянська позиція» і Радикальна партія Ляшка. Натомість уперше за роки незалежності України у Верховній Раді, очевидно, не буде комуністів.

Коментуючи вибір переважної більшості українців, політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного Співробітництва Володимир Горбач зазначив, що Петро Порошенко опинився в потрібному місці, в потрібний час і з потрібними іміджевими характеристиками. Політик позиціонував себе як прихильник євроінтеграції. Періодично з’являючись на Майдані, він суттєво виділявся на фоні трьох інших лідерів парламентських фракцій тим, що не давав народу обіцянок, які не міг виконати. До того ж Порошенко володіє серйозними компетенціями в економічній сфері, був міністром закордонних справ, вільно розмовляє англійською, і, на думку аналітика, цілком гідний представляти Україну на зовнішньополітичній арені.

Втім, додав експерт, відсоток Петра Порошенка, який він отримав на президентських виборах, не може бути конвертований у політичну силу. За його словами, Порошенко-президент не зможе балотуватися від своєї партії — «Солідарність» — і очолити п’ятірку в партійному списку. Тому Порошенко робитиме ставку на кілька політичних партій.

«Унаслідок анексії Криму ми отримуємо інший електоральний баланс всередині України, — зауважив Горбач. – Відтак політичні проекти мали би представляти інтереси людей, соціальних груп, а не територій. Мали би з’явитися партії ліві, праві, які би змоделювали європарламент».

«Перемога Порошенка – наслідок його дуже хороших комунікативних здібностей, — вважає львівський учасник зустрічі Назар Бойко, керівник моніторингово-аналітичної групи «Цифра». — Порошенко грамотно провів передвиборчі переговори, зокрема з головним конкурентом — Кличком, усунув опонентів і виграв вибори ще до виборів. У кожній області, за даними ЦВК, виграє Порошенко. Це – колосальний показник. Тому основні маркери – місце проживання, інтеграція в митний союз, мова, які використовували політологи, політтехнологи під час попередніх виборів, перед парламентськими, — обнулилися і відформатувалися», — вважає експерт.

Станіслав Жолудєв, виконавчий директор Дніпропетровського обласного відділення ВГО «Комітет виборців України», підкреслив, що ці вибори були найспокійнішими за всю історію незалежності України. Уперше президента було обрано голосами жителів усіх макрорегіонів країни, без поділу на Схід і Захід. «Нам треба відходити від риторики регіональних партій. Це – помилково і шкідливо», — таку думку висловив представник КВУ. Більшість партій в Україні, за його словами, не мають місцевого представництва. «Ми маємо недорозвинутість партійних структур, бо їх заміняв владний адмінресурс. Тепер особливо чітко видно слабкість партійних штабів, волонтерів. Але поки є законодавство, яке дозволяє партіям існувати лише на папері, у нас буде такий бардак і в парламенті, і на місцевих виборах», — підсумував експерт.

Праворадикальні кандидати на президентських виборах набрали майже однаковий відсоток голосів. Втім, за словами Станіслава Жолудєва, на Дніпропетровщині і у Львові ситуація з голосуванням за Олега Тягнибока і Дмитра Яроша діаметрально протилежна: Ярош у Дніпропетровській області забрав всі голоси Тягнибока, а Тягнибок — у Львівській – усі голоси Яроша. Загалом найбільше голосів в Україні Ярош набрав на рідній Дніпропетровщині.

Ще одна характерна тенденція, яку зауважив Станіслав Жолудєв: «Уперше за 23 роки за Петра Симоненка в Україні проголосувало лише 1,2%, тоді як на Дніпропетровщині — 3,5%. Це означає, що електоральне поле Дніпропетровської області тяжіє до східних областей. В той же час це означає, що йому є куди рости, аби не консервувати свої пострадянські сподівання».

Член координаційної ради громадянської мережі «Опора» Ірина Швець додала, що кредит довіри львів’ян до Всеукраїнського об’єднання «Свобода», яке домінує у місцевих львівських радах, невпинно падає. Також знизився рівень довіри і до «Батьківщини». «Феномен Ляшка в тому, що він відтягнув на себе радикально налаштований електорат, який мала «Свобода», — наголосила експерт.

На її думку, напередодні парламентських виборів є потреба в новому політичному обличчі, яке би представляло інтереси Донбасу, Сходу України. Але, щоб відбулися якісні вибори до Верховної Ради, переконана Ірина Швець, потрібна не ситуативна зміна законів перед самими перегонами, а стабільний Виборчий кодекс, де будуть закладені довгострокові правила гри для всіх учасників процесу.

Оставить комментарий

*

Вы можете пропустить до конца и оставить ответ. Pinging в настоящее время не доступны.
Материалы по теме: 100 днів після виборів: громадська думка післявиборчого опитування
На Дніпропетровщині проголосувало менше половини виборців, — дані ЦВК
Результаты экзит-пола на Днепропетровщине: лидируют Блок П. Порошенко, Оппозиционный блок и Народный фронт
На округе №24 г. Днепропетровска в избирательные урны вылили чернила (ФОТО)
Результаты экзит-полов на мажоритарных избирательных округах Днепропетровщины