Новый Формат

     СПЕЦПРОЕКТЫ:      Выборы 2015      Евроинтеграция     Реформы     Транспорт     Децентрализация     Кадровая политика


Єдина країна: громадянська єдність на прикладі Дніпропетровської області

У Дніпропетровську відбувся «круглий стіл» на тему: «Єдина країна. Громадянська єдність, боротьба з сепаратизмом та окупацією, протидія інформаційній агресії на прикладі Дніпропетровської області». Захід ініційований Інститутом демократії ім. Пилипа Орлика (м. Київ) за підтримки USAID через Інтерньюз Нетворк, Дніпропетровської облдержадміністрації та Дніпропетровської обласної організації НСЖУ. Як досягти миру та ментально повернути Донбас Україні? Як ЗМІ мають подавати інформацію на визволених територіях? Як достукатися до людей, що знаходилися під інформаційною окупацією та виховати українцями? Ці та інші питання обговорювали представники керівництва області, медіаексперти, соціальні психологи, науковці, журналісти.

Досвідом у боротьбі з сепаратизмом поділився заступник голови облдержадміністрації Борис Філатов. За його словами, успіхів досягли завдяки співпраці з громадськістю, постійним переговорам з представниками усіх сил. Запорукою спокою на Дніпропетровщині є відкрита проукраїнська позиція обласної влади, яка оголосила сепаратизм поза законом та сформувала горизонтальний зв’язок із місцевими засобами масової інформації. «Ми публічні та відкриті, —  наголосив Борис Філатов, — але не для російських журналістів, адже вони пропагандисти».

Медіаексперт з Києва, менеджер проектів Інституту демократії імені Пилипа Орлика, керівник проекту з моніторингу регіональних медіа УОЦР Світлана Єременко прокоментувала дії Дніпропетровської облдержадміністрації щодо ізоляції російських журналістів: «Якщо говорити про стандарти журналістики, Кодекс журналістської етики, про те, як повинна би облдержадміністрація будувати інформаційну політику, то, звісно, не можна ізолювати журналістів будь-якої країни чи будь-якого видання. Але враховуючи те, що ми зараз знаходимось в умовах неоголошеної війни Росії проти України, я вважаю, що це виправдано. Так само, як і відключення російських телеканалів».

Щоб повернути Донбас до складу України, навіть не територіально, а ментально, на думку заступника губернатора, перш за все, слід ізолювати мешканців цих областей від російської інформаційної пропаганди. «Інформаційна зброя в агресії Російської Федерації займає перше місце. Те, що відбувається кожен день в російському інформаційному просторі, інакше як диверсією назвати не можна», — наголосив він. І додав, що з власного досвіду знає, що собою представляють російські ЗМІ: «Про мене, Коломойського, Авакова цілодобово розповідали – фашисти, нацисти, карателі, хунта. Я вважаю, що це оцінка нашої праці. Але коли вже йде таке цілодобове бомбардування по мізках людей – з цим потрібно якось боротися».

За словами Бориса Філатова, на останній зустрічі волонтерів з Президентом України Петром Порошенком стало відомо, що незабаром у Донецькій області планується установка передавача та відновлення трансляції всіх українських каналів. «Зараз вибирається дислокація. Цілком зрозуміло, що як тільки ми встановимо цей передавач і він буде в зоні ракетного обстрілу, його відразу накриють «градами». Проте, я думаю, найближчим часом ми знову побачимо українські канали у Луганській та Донецькій областях», — додав Б.Філатов.

Про інформаційну політику керівництва області розповів радник губернатора Борис Брагинський. Оскільки виникла необхідність структурувати інформацію про потреби армії, роботу волонтерів, грошові перекази, вирішити цю проблему допомогла саме громадська ініціатива — громадські організації та бізнесмени. Створено сайт http://helpua.info, де зосереджуватиметься вся інформація про події в зоні АТО, про потреби українських військових, волонтерську діяльність. Там  можуть розміщуватися  не лише передруковані матеріали ЗМІ, а й дані з перших вуст, отримані від прес-секретарів підрозділів. Через сайт є можливість навіть переказувати кошти он-лайн.

А ще саме 12 серпня тиражем 5 000 екземплярів вийшов перший номер інформаційного бюлетеня «Народ і армія», спільного проекту Дніпропетровської обласної організації НСЖУ, редакцій газет «Зоря» та «Вісті Придніпров’я», Видавничого Дому «Кераміст». Більшу частину накладу вже передано нашим військовим в зону АТО. Також «Бойовий листок» отримають бійці, які лікуються та проходять реабілітацію у військовому госпіталі та обласній лікарні імені Мечникова.

Про необхідність вибудовування правильної тактики на територіях, які повернено під контроль України, зауважували усі експерти. Дуже важливу, практично вирішальну роль у цьому процесі відіграють саме засоби масової інформації.

«Людям насправді дуже сильно «промивають» мізки. Пару тижнів тому, коли ми увійшли в село поблизу Донецька, один з місцевих жителів підійшов до мене із запитанням: де ваші польські (!) фашисти, американці, негри на танках? І наскільки він був здивований, коли побачив, що більшість хлопців у «Дніпро-1», майже 80%, — російськомовні», — розповів керівник Штабу національного захисту, командир батальйону «Дніпро» Юрій Береза. За його словами, на сході немає сепаратизму – це штамп: «Є війна між чорним і білим, між злом і добром. З вірою в те, що повернеться Радянський Союз з ковбасою по 2,20, з вірою в якихось ефемерних жидобандерівців, фашистів. Зрозуміло, що все це вплив російської пропаганди».

Юрій Береза також озвучив свою чітку позицію щодо боротьби з сепаратизмом: «Є дуже просте вирішення – кому не подобається Україна – чемодан, вокзал і до побачення, з компенсацією економічних втрат від держави. Хто хоче залишитись – хай лишається, але при цьому він повинен бути громадянином нашої держави, України».

Володимир Білецький, професор, доктор наук, голова Українського культурологічного центру із Донецька зауважив: «Вже сам факт, що проти України розпочали таку жорстку агресію, непрямим чином свідчить про визнання того, що ми просунулись далеко вперед. Іншим шляхом, виходить, нас вже не можуть зупинити. Це таке побічне визнання наших успіхів».

Донбас, за словами  експерта, дуже специфічний регіон: «Перш ніж говорити з якимсь суб’єктом, чи об’єктом, необхідно усвідомлювати, з ким ти говориш. Колишній мер Донецька Володимир Рибак якось сказав, що Донбас треба зрозуміти. В матеріалі «Схід України в інтегративних процесах сучасного державотворення» висунута ідея, що Донбас – це люди в дорозі. Люди, які приїхали освоювати регіон, були відірвані від рідної землі, так би мовити приїхали зі своєю «матрицею». Тобто присутній психологічний фактор – не у себе вдома люди діють по іншому, більше собі дозволяють з того, чого б не робили за звичних обставин. У одних спрацьовують «гальма», у інших ні. Тут ще треба розуміти психологію шахтаря – праця ризикована, небезпечна. А людина, яка постійно знаходиться в режимі стресів, небезпек, має менші запити. У неї лишаються інстинкти самозбереження, продовження роду і це майже все – немає бажання прочитати книжку, піти в театр тощо. Але є потреба зняти стрес. Такий спосіб існування, роботи суттєво детермінує образ життя. Копанки взагалі перетворили людей на рабів».

На думку Володимира Білецького, сьогоднішня війна – однозначно не громадянська. «Усі ці речі поетапно готувались 8-10 років. Про штучність процесів свідчить і той факт, що за останні 3-4 роки 50% шахт на Донеччині поставлені на закриття. Ким? Людиною, за яку проголосував Донбас. Чому? Можливо, щоб потім викинути незадоволених на блокпости… З 900 бібліотек у Донецькій області зараз не нараховується і 700, — наголосив доктор наук. – У минулому році було закрито Інститут штучного інтелекту. Про що це говорить? Ситуація грамотно системно готувалась тривалий час, вона не вибухнула тільки сьогодні».

Дуже багато питань від журналістів було адресовано соціальному психологу з Києва Олегу Покальчуку. Як працювати з тими, хто піддався інформаційній агресії? Як подавати інформацію, щоб їй довіряли? Про що і про кого зараз краще писати? Та як допомогти українським військовим якнайшвидше реабілітуватись?

Олег Покальчук зауважив: «Неважливо, як є насправді. Неважливо, як виглядає. Важливо – як здається. Те, як здається людям, є мотивом їхньої поведінки. Коли ви говорите з окремо взятим сепаратистом, ви можете його переконати, бо це індивідуальна психологія. Масова помилка людей, які працюють в медіа, в політиці, в адмініструванні полягає в тому, що вони трансплантують індивідуальну психологію на поведінку мас. А маси поводяться інакше, приймають рішення інакше, думають інакше. Маса не сприймає добрі гуманні раціональні меседжі. Є страх, як мотиватор, є пряник, як стимул. Як це культурно робити – це вже справа журналістів».

Експерт нагадав, що в пропаганді найкраще працює те, що не створюється як пропаганда і не виглядає як пропаганда. Чутка працює краще, ніж журналістська інформація. Тому психолог зауважив, що перш за все засоби масової інформації повинні працювати так, щоб їхній інформації довіряли більше, ніж чуткам.

В Україні сьогодні існує повний дефіцит позитивних фігур. Тому психолог порадив медійникам розповідати про сьогоднішніх героїв, їхні історії. Військовим, які знаходяться на Сході України, в першу чергу необхідна максимальна увага, тепло, відчуття підтримки, розуміння того, що на них чекають вдома.

Підсумовуючи, Світлана Єременко вкотре зауважила, що представники українських ЗМІ в тих умовах, які склалися на сьогодні, повинні дотримуватись журналістських стандартів, Кодексу журналістської етики, подавати лише перевірену, достовірну інформацію, щоб не сіяти паніку, не відповідати на брехню брехнею. Слід усвідомлювати, що в умовах інформаційної агресії, неоголошеної війни роль журналіста суттєво зростає.

Оставить комментарий

*

Вы можете пропустить до конца и оставить ответ. Pinging в настоящее время не доступны.
Материалы по теме: Борис Филатов пригласил днепрян к созданию общей стратегии развития города
Борис Филатов рассказал о создании комфортной среды в Днепре
Борис Филатов о резонансных увольнениях в мэрии и кодексе чиновника: «Нужно понимать, что я могу быть безжалостным»
Борис Филатов рассказал, где Днепр возьмет дополнительные средства на поддержку отдаленных районов города
Чиновников Днепра обяжут соблюдать дресс-код и следить за словами