Новый Формат

     СПЕЦПРОЕКТЫ:      Выборы 2015      Евроинтеграция     Реформы     Транспорт     Децентрализация     Кадровая политика


Ставлення населення до подій на Донбасі: ціна миру

Загальнонаціональне дослідження громадської думки  населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 12 по 21 вересня 2014 року. Опитування проводилося в 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим та Луганської області. В період опитування у Луганській області йшли інтенсивні військові дії, тому за рахунок Луганської області було відповідно збільшено квоту Донецької області, яка  за багатьма параметрами  мало відрізняється від населення Луганської області. Усього було зібрано 2035 анкет.  Похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Опитування Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» було профінансовано програмою МАТРА Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Для порівняння з Росією наводяться дані репрезентативного дослідження громадської думки Росії, проведеного «Левада-Центром» з 22 по 25 серпня 2014 р. Усього було опитано 1600 респондентів, похибка вибірки не перевищує 3,4%.

•    Більшість населення  (47%)  вважає, що державний устрій України має залишатися унітарним, але треба провести децентралізацію влади і розширити права областей, а 25% хотіли б залишити устрій унітарним з тими ж правами областей, як зараз. Ідею федеративного устрою підтримують лише 11%, причому  переважно – на Донбасі (39%), у решті регіонів підтримка значно  менша: у Західному регіоні – 1%, Центральному – 3%, Південному – 6%, Східному – 16%.

•    Абсолютна більшість громадян (84%) не хотіла б, аби їхня область вийшла зі складу України та створила незалежну державу; у Західному регіоні така ідея знайшла підтримку у 2% населення, у Центральному – 1%, Південному – 7%, Східному – 4,5%, на Донбасі – 32%.

•     Абсолютна більшість громадян (86%) не хотіла б, щоб їхня область вийшла із складу України та приєдналася до іншої держави; у Західному регіоні така перспектива знайшла підтримку у 2% населення, у Центральному – 1%, Південному – 3%, Східному – 6%, на Донбасі – 23%.

•    У питанні, чи треба йти на компроміси заради миру з Росією та керівниками самопроголошених ДНР та ЛНР, думки населення поділилися: 50% становлять прихильники «миру», серед них – 28% готові зберегти мир за всяку ціну  і ще 23% –  ціною серйозних компромісів; а от 40% не схильні до поступок  – 16%  ні до яких взагалі і ще 24% згодні лише на  незначні  компроміси.

•    Істотно розділилися думки громадян  різних регіонів України щодо міри компромісів, на які можна йти  заради миру та припинення збройного конфлікту на Донбасі. Заради миру згодні на будь-які компроміси на Донбасі  (55%),  у Східному регіоні (40%) та Південному  (31%) і зовсім не є прийнятною така позиція  у Західному регіоні (11%) та Центральному (17%). Загалом регіональні співвідношення «жорсткої» позиції («ніяких поступок» або «лише деякі, але не серйозні поступки») та «м’якої позиції» («мир за всяку ціну» та «серйозні компроміси») виглядають наступним чином: У Західному регіоні – 58% «жорсткої» позиції» і 33% – «м’якої», у Центральному регіоні, відповідно, 45% і 38%, у Південному – 32% і 59%, у Східному – 32% і 63%, на Донбасі – 19% і 79%.

•    Щодо компромісів, на які громадяни згодні задля встановлення миру на Донбасі, то найбільш прийнятним виявилося збільшення повноважень місцевої влади – на це згодні 38% населення країни, причому істотна підтримка була висловлена в усіх регіонах України: у Західному  – 34%, Центральному – 31%, Південному – 41%, Східному – 32%, на Донбасі – 22,5%.

•    На Донбасі найбільшу підтримку отримала пропозиція щодо виведення Збройних сил України з Донецької та Луганської областей  (54%), проте ця пропозиція неоднозначно сприймається у різних регіонах України:  у Західному регіоні її підтримало лише  4%, Центральному – 7%, Південному – 19%, Східному – 30%.  Ще на Донбасі відчутну підтримку отримали такі пропозиції, як надання Луганській та Донецькій областям особливого статусу – 35%, проте на Заході це підтримують лише 4,5%, у Центральному регіоні – 12%, Південному – 21%, Східному – 13%. Відмову від перспективи членства в НАТО та закріплення в Конституції нейтрального статусу України на Донбасі вважають можливим компромісом задля миру 24%, а от у решті регіонів ця пропозиція не знайшла підтримки: у Західному регіоні – менше 1%, Центральному – 3%, Південному – 14%, Східному – 9%. Пропозиція такого компромісного заходу, як надання російській мові статусу другої державної підтримується на Донбасі (30%), Південному (32%) та Східному (25%) та не підтримується у Центральному (11%) та Західному (8%) регіонах. Певна частина жителів Донбасу – 23% – вважають, що задля миру можна піти на відокремлення Донбасу (ДНР та ЛНР) від України, але з такою перспективою погодилися лише 2% у Західному регіоні, 2% – у Центральному, 9% – у Південному і 12% – Східному регіонах.

•    Щодо політичного майбутнього Донецької та Луганської областей, лише 7% українців згодні з тим, щоб Донбас став незалежною державною, і лише 5% – щоб він став частиною Російської Федерації. Більшість (45,5%)  українців сходяться та тому, щоб Донбас залишався частиною України на тих самих умовах, що й раніше, проте значна частина – 32,5% – ладні надати Донбасу у складі України більше незалежності від Києва.  Жителі самого Донбасу вважають найкращим варіантом, щоб Донбас залишався частиною України з отриманням більшої незалежності від Києва (42%), бажання, щоб Донбас (ДНР та ЛНР) став незалежною державою, висловили 26%, а 16% бачать Донбас у складі Російської Федерації.  На збереження статусу Донбасу  на тих  самих умовах, що й раніше,  згодні лише 7% жителів Донбасу, що йде врозріз з громадською думкою інших регіонів: зберегти колишній статус Донбасу воліли б 74% жителів Західної України, 53% – Центральної, 35% – Південної і 40% – Східної, а надати Донбасу більше незалежності від Києва згодні 18% жителів Західної України, 32% – Центральної, 33% – Південної і 40% – Східної.

•    Громадська думка Росії щодо майбутнього статусу Донбасу істотно відмінна від позиції українців:  більшість росіян (41%) бачать Донбас  незалежною державою і значно менше – 23% – воліли б, щоб Донбас став частиною Російської Федерації.  Проте ще менше росіян хотіли б, щоб Донбас залишався в Україні: 7% – на тих умовах, що й раніше, і 17% – з отриманням більшої незалежності від Києва.

•    Громадяни України та Росії по-різному оцінюють ситуацію та події, що відбуваються в Україні. Єдине, у чому існує відносний консенсус, – визнання того, що Росія активно підтримує проросійські сили на Сході України: так вважають 74% українців і 50% росіян, не згодні з цим 15% українців і 29% росіян. Проте щодо «знаку» цього впливу, позиції українців та росіян діаметрально протилежні: 64% українців покладають на Росію відповідальність за кровопролиття і загибель людей на Сході України (не згодні з цим 27% українців), а от більшість росіян – 75% – з такою постановкою питання не згодні (згодні лише 16,5%). Так само протилежні погляди росіян та українців в оцінці поточної ситуації: 70% українців переконані, що між Україною та Росією йде війна (тільки 19% українців з цим не згодні), а от 59% росіян мають протилежну думку, вважаючи, що війни немає, і лише 26% визнають, що війна є.

•    Втім, в оцінці подій вирізняється і сам Донбас від решти регіонів України: лише на Донбасі більшість (56%) не згодна з тим, що між Україною та Росією йде війна, і лише в цьому регіоні більшість (63%) не покладає провини за кровопролиття на Росію.

Оставить комментарий

*

Вы можете пропустить до конца и оставить ответ. Pinging в настоящее время не доступны.
Материалы по теме: Украинцы обустраивают рабочие места цветами и фотографиями
Как относятся к внешнему независимому оцениванию его участники?
Опрос о переименовании Днепропетровска могут проводить банкоматы, — советник губернатора
Реформа вищої освіти: погляд ректорів
Инвесторы вновь готовы верить правительству – рейтинг EBA