Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


2015-й рік в оцінках експертів

oprosФонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» 18-28 грудня 2015 року провів експертне опитування «2015 рік в оцінках експертів». Метою опитування було з’ясувати думки експертів щодо основних підсумків 2015 року для України та прогнозів на наступний рік. Усього було опитано 58 експертів.

Оцінка загальної політичної ситуації

 • Як найбільш важливу позитивну подію 2015 року експерти найчастіше згадували місцеві вибори, що відбулися в Україні. Окрім цього, важливими і позитивними за своїм значенням експерти називали лібералізацію візового режиму між Україною та ЄС, а також початок реформи в системі Міністерства внутрішніх справ.
 • Основними негативними подіями експерти вважають фактичну здачу Дебальцевого, війну на Донбасі загалом, продовження існування корупції, укладання Мінських домовленостей та падіння економіки.
 • В той же час серед подій, що мають як позитивні, так і негативні сторони, експерти називають здебільшого другі Мінські домовленості, а також місцеві вибори 2015 р.
 • Головним успіхом у внутрішній політиці України 2015 р. було визнано створення поліції  і початок реформування системи МВС. На другому місці – проведення виборів до органів місцевого самоврядування, а на третьому — втримання країни від економічного та фінансового колапсу.
 • Безумовним успіхом зовнішньої політики, на думку експертів,  стало виконання Україною Плану дій щодо візової лібералізації. Також до трійки основних зовнішньополітичних успіхів експерти зараховують подовження міжнародних санкцій проти Росії та збереження підтримки України з боку Заходу.
 • Відсутність структурних реформ в Україні є головною поразкою у сфері внутрішньої політики 2015 р. – так вже другий рік поспіль вважає абсолютна більшість експертів. На другому місці серед внутрішніх поразок, так само як і у 2014 р.,  відсутність ефективної боротьби з корупцією.
 • Серед того, що можна вважати поразками у зовнішній політиці експерти називають Мінський процес, програш Україною інформаційної війни, зменшення уваги  міжнародної спільноти до питання анексії Криму.
 • Найбільш успішними політиками 2015 р. експерти вважають Міхеіла Саакашвілі (29 експертів) та Петра Порошенка (22 експерти). До трійки лідерів цього року також увійшла Юлія Тимошенко. Минулого, 2014 року, трійка найбільш успішних політиків включала Петра Порошенка, Арсенія Яценюка та Андрія Садового.
 • Найменш успішними політиками цього року, на думку експертів, стали Арсеній Яценюк (18 експертів), Петро Порошенко (14) та Олег Ляшко (11).

Оцінки за основними індикаторами розвитку

 • Експертні оцінки основних індикаторів розвитку України у 2015 р. лишилися переважно такими ж, як і минулого року. Втім, якщо деякі з них  свідчать про покращення у порівнянні з 2014 р., то інші лишаються доволі низькими. Так, рівень демократії експерти здебільшого оцінюють позитивно: 6 балів із 10 можливих (у 2014 р. – 6,1, у 2013 р. – 3,2). Рівень свободи слова  у цьому році експерти оцінюють у 6,7 бала (у 2014 р. – 6,8, а у 2013 – 4,9).
 • Оцінки стану свободи підприємництва, натомість, вже третій рік лишаються доволі низькими. Так, у 2015 р. його оцінили у 4,1 бали, в той час як минулого року оцінка складала 4 бали, а у  2013 р. – 3 бали.
 • Дещо покращилася оцінка  рівня дотримання законності у порівняні з 2014 р., але загалом показник лишається низьким: у 2015 р. – 3,3, у 2014 р. – 3,1 бали.
 • Практично незмінною з 2013 р. лишається оцінка експертами економічної ситуації в Україні. Зокрема, у 2015 р. середня оцінка складає 2,6 бала з 10 можливих, у 2014 р. – 2,6, а у 2013 р . – 2,7 бали.
 • Рівень прогнозованості розвитку держави у наступному році експерти оцінюють  у 4,2 бали, що на рівні минулорічного показника (2014 р. – 4 бали).
 • Рівень корупції в державі більшість експертів оцінює як високий, а середня оцінка складає 7,9 за 10-бальною шкалою, де 10 – це найвищий рівень корупції.

Прогнози експертів: на що Україні варто чекати у 2016 році?

 • Прогнози експертів щодо розвитку внутрішньополітичної ситуації у 2016 році концентруються переважно навколо двох тенденцій і сценаріїв розвитку подій. Так, експерти вважають, що відбуватиметься загострення внутрішніх суперечностей між політичними силами (22 експерти), а також відбудуться дострокові парламентські вибори (18). Окрім цього у наступному році варто, на думку експертів, очікувати на розвал чинної коаліції, зростання настроїв невдоволення в суспільстві, активізацію боротьби з корупцією.
 • У сфері зовнішньої політики 2016 рік, на переконання експертів, характеризуватиметься  продовженням конфлікту з Росією. Також експерти прогнозують подальший розвиток курсу на євроатлантичну інтеграцію та втримання міжнародної підтримки Україною.
 • Ефективна боротьба з корупцією – це ключова проблема, над вирішенням якої необхідно працювати у 2016 р. Напередодні 2015 р. викорінення корупції більшість експертів також визначала як основний пріоритет. На другому місці серед пріоритетних проблем порядку денного – проведення системних реформ (в системі прокуратури, судочинства, охорони здоров’я тощо).

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: 60% украинцев считают политическую ситуацию в Украине напряженной — результаты опроса
Политическая ситуация в Днепропетровске накануне местных выборов
Политическая ситуация на Днепропетровщине. Мнение экспертов