Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Постмайданна благодійність і волонтерство-2015: результати соцдослідження

volonteriЗагальнонаціональне опитування населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічною службою Центру Разумкова з 14 по 22 листопада в усіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Усього було опитано 2009 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки – 2.3%.

Опитування проведено на замовлення Українського форуму благодійників.

  • Протягом 2015 року волонтерською діяльністю займалися 13% українців. Майже такий самий показник (10%) був зафіксований в опитуванні 2012 року[1]. Більшу активність щодо волонтерської діяльності показали жителі Західного регіону (14%), Центру (13,5%) та Донбасу (19%), меншу – Півдня (8%) та Сходу (8%). За віком дещо вищими є показники участі у волонтерстві молоді віком до 30 років (15%).
  • Водночас порівняно з 2012 роком зараз волонтери витрачають більше часу на волонтерську діяльність: 3 роки тому кілька годин на тиждень подібній діяльності присвячували лише близько 6% волонтерів, тоді як цього року щоденно цією діяльністю займалися близько 5% і ще близько 23% присвячували цьому кілька годин на тиждень. Так само суттєво зросла частка тих, хто присвячує цьому кілька годин на місяць (з 10% в 2012 році до 35% в 2015 році). Чоловіки відводили такій діяльності дещо більше часу; серед них кілька годин на тиждень віддавали волонтерству 33%, тоді як серед жінок – 16%. Помітна залежність рівня волонтерської активності й від віку респондентів: молодь витрачає на подібну діяльність більше часу.
  • Найчастіше відмову від участі у волонтерській діяльності пояснюють відсутністю вільного часу (31%), необхідністю займатися справами власної родини (28%) та відсутністю бажання (19,5%). Існують і регіональні відмінності: на Заході та в Центрі основною причиною відмови від волонтерства є відсутність вільного часу (цю причину відзначали, відповідно, 36,5% та 30%), тоді як на Півдні та Донбасі – більша важливість родинних справ (38% та 26% відповідно), а на Сході – відсутність бажання (39%).
  • Протягом 2015 року 41% опитаних надавали матеріальну підтримку для здійснення благодійних акцій та підтримки благодійних організацій. Це майже вдвічі більше, ніж було зафіксовано в опитуванні 2012 року (тоді таку підтримку задекларували 21%). Найвищим цей показник є серед жителів Західного (56,5%) та Центрального (51%) регіонів, тоді як найменшим він є на Півдні (23%). Матеріальна участь у тій чи іншій формі благодійництва приблизно однакова у всіх вікових категорія (42–47%), окрім найстаршої (понад 59 років), хоча навіть серед осіб цієї вікової категорії долучення до благодійництва задекларували 34%.
  • Основною формою участі у благодійництві є пожертви до благодійних скриньок (цей варіант позначили 64% із тих, хто надавав кошти на благодійництво). Трохи менше третини (30%) просто давали гроші людям, які цього потребують, а 26% відраховували на благодійництво певну частину своїх прибутків. Порівняно з 2012 роком суттєво зросло лише здійснення пожертв з використанням благодійних скриньок (у 2012 році в такий спосіб робили пожертви 43% благодійників), тоді як співвідношення використання інших способів благодійництва не змінилося. За використанням більшості способів благодійництва помітних регіональних відмінностей немає; можна відмітити лише значно менше користування благодійними скриньками серед жителів Донбасу (35%), та значно вищий показник серед мешканців Заходу благодійних пожертв у церквах (36%).
  • 47% опитаних протягом останнього року надавали благодійну грошову або матеріальну допомогу (одяг, їжу) людям чи громадським організаціям, які вирішують певні проблеми. Цей показник значно вищий за відповідний показник, зафіксований в опитуванні 2012 року; тоді позитивну відповідь дали 29%. Так само, як у випадку надання благодійної матеріальної допомоги, найвищими ці показники є серед мешканців Заходу (61%) та Центру (56%), тоді як на Півдні, Сході та Донбасі такого роду благодійність здійснюється значно рідше. Найменше в такій діяльності задіяні особи найстаршої вікової категорії, а найбільше – особи віком 30–39 років та 50–59 років.
  • Суми наданих річних благодійних пожертв здебільшого невеликі: близько 1/5 благодійників жертвували суму до 50-ти грн, ще близько 1/4 – від 50-ти до 100 грн, і ще близько 1/5 – від 100 до 300 грн. Загалом протягом року суми до 300 грн пожертвували 70% із тих, хто брав участь у благодійній діяльності; в 2012 році відповідна частка становила 81,5%. Тобто збереглася ситуація переважання відносно невеликих обсягів пожертв, хоча й дещо зросла частка тих, хто жертвував понад 300 грн. Причому більші суми частіше жертвували чоловіки.
  • Щодо причин, з яких люди не надавали благодійної допомоги, найчастіше вказувався їхній власний незадовільний матеріальний стан (40%) та просте небажання робити подібні пожертви (варіант відповіді «я не вважаю себе благодійником» обрали 23%). Нездатність до благодійності внаслідок нестачі власних коштів частіше відмічали жителі Східного (49%) та Західного (46%) регіонів, тоді як серед жителів Півдня виявилася найбільшою частка тих, хто не вважає себе благодійником (42%). Крім того, можна відмітити значно вищий показник побоювань щодо можливого обману серед мешканців Заходу (21,5%). Нестачу власних коштів частіше відмічали жінки (48%, проти 37% серед чоловіків), тоді як чоловіків виявляли просте небажання долучатись до подібної діяльності (29% проти 22% серед жінок). Нестачу коштів відмічала все більша частка опитаних в міру зростання віку.
  • Левова частка волонтерських зусиль та надання матеріальної допомоги протягом останнього року припадає на допомогу армії – таку допомогу надавали близько 65% із тих, хто здійснював подібну діяльність. Друге місце посідає допомога хворим та інвалідам (21%), а третє – допомога людям, що опинились у складних життєвих обставинах. При цьому спостерігаються чималі регіональні відмінності. Найбільш високий рівень допомоги армії демонструють жителі Заходу (близько 89% із тих, хто надавав якусь матеріальну допомогу), та Центру (близько 82%), тоді як на Півдні та Сході ця частка становить близько 65%, а на Донбасі – 56%. Натомість на Донбасі значно частіше допомагали людям, що опинились у складних життєвих обставинах, та переселенцям із зони бойових дій. Волонтери ж із Заходу частіше, ніж волонтери з інших регіонів, допомагали дітям-сиротам.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: В ЦНАП Днепропетровщины стартовал благотворительный флешмоб
В Днепре привлекают бизнес для немонетарной благотворительности
Более полутора тысяч «подвешенных» продуктовых наборов поехали к пожилым людям Днепра
В Днепре рассказали, как помочь детям из детских домов без вреда для них
В Днепре готовится к открытию социальное кафе