Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Рік 2015: підсумки стану свободи слова в Україні (інфографіка)

svobodaУ 2015 році на неокупованій території України було зафіксовано 301 порушення свободи слова (станом на 24 грудня), що втричі менше, ніж у 2014 році (995 випадків).

Такими є дані щорічного дослідження Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Разом з Кримом (43) та окупованими територіями Донбасу (16) цьогоріч кількість порушень свободи слова становить 360 випадків.

Категорією, у якій зафіксовано найбільше порушень, стали перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (100 випадків), що в півтора рази менше ніж минулоріч (у 2014 році — 150, у 2013 році – 130 перешкоджань). Згідно даних ІМІ, пік перешкоджань журналістам припав на вересень та жовтень 2015 року, під час передвиборчої кампанії до місцевих виборів. Найбільше журналістам перешкоджали саме члени виборчих комісій, які або не знали виборчого законодавства, або не бажали бути лояльними до журналістів.

zhurn1

На другому місці за кількістю випадків йдуть побиття та напади на журналістів — 58 випадків, це у п’ять разів менше, ніж минулого року (у 2014 році — 286 випадків, у 2013 – 97). Основними нападниками на журналістів у 2015 році стали приватні особи та невідомі громадяни (на відміну від 2014 та 2013 років, коли основними агресорами були представники правоохоронних органів та місцеві чиновники).

У першу трійку за кількістю випадків також увійшли погрози та залякування. У 2015 році зафіксовано 36 таких випадків, що майже втричі менше, ніж минулоріч (у 2014 році — 98, у 2013 році — 35).

Серед негативних тенденцій, які були помічені ІМІ у 2015 році, стало збільшення кількості випадків, коли журналістам обмежували доступ до публічної інформації. Цьогоріч таких випадків зафіксовано вдвічі більше (33), ніж у минулому році (14), у 2013 році — 13 випадків. У 2015 році обмежували доступ журналістів переважно органи місцевої влади (обласні ради, облдержадміністрації, міськради).

Крім того, цього року ІМІ зафіксував 2 випадки убивства (у 2014 році – 7, у 2013 — жодного).  27 лютого у Пісках Донецької області, унаслідок мінометного обстрілу загинув фотокореспондент газети «Сегодня» Сергій Ніколаєв. За словами його колег, він був у бронежилеті, який фотокори різних редакцій купили разом, скинувшись грошима. У зв’язку з цим ІМІ звернувся до топ-менеджерів і власників ЗМІ, наголосивши, що неприпустимо відправляти журналістів у зону бойових дій без відповідного захисного обладнання, без аптечок і елементарних знань про домедичну допомогу. 16 квітня у Києві невідомі розстріляли проросійського письменника і блогера Олеся Бузину. Основною версією вбивства міліція вважає його професійну діяльність.

У заручниках у бойовиків “ЛНР” майже рік перебуває луганська фіксерка, фрілансерка Марія Варфоломєєва, яку затримали під час зйомок жилих будинків на вулиці Луганська 9 січня 2015 року. Для порівняння, у 2014 році ІМІ зафіксував 79 випадків викрадень та утримувань журналістів у заручниках.

Також зафіксовано 12 випадків цензури, що в 11,5 разів менше, ніж в 2014 році (138).

В анексованому Росією Криму цьогоріч зафіксовано 43 випадки порушень свободи слова. На півострові на ЗМІ тиснули російські спецслужби, Роскомнагляд, окупаційна кримська влада. Російська ФСБ підозрювала журналістів у «екстремізмі», деякі ЗМІ, як кримськотатарський телеканал АТР, вимушені були припинити свою діяльність через ненадання дозволу Роскомнагляду працювати на окупованому півострові, багато редакцій виїхали з Криму.

На окупованих територіях Донеччини та Луганщини бойовики так званих “ЛНР” та “ДНР” протягом цього року затримували журналістів, глушили та блокували українські телеканали та радіостанції, нападали та руйнували помешкання журналістів, видавали накази про заборону українським ЗМІ висвітлювати ту чи іншу їхню діяльність.

У 2015 році, регіонами-лідерами порушень (окрім окупованих територій) стали:

 • Київ (60), Київщина (5) — 65
 • Миколаївщина — 21
 • Одещина — 20
 • Чернівецька обл. — 16
 • Херсонщина — 16
 • Донеччина — 16
 • Запоріжжя — 15
 • Волинь — 14
 • Харківщина — 11
 • Рівненщина — 10
 • Тернопільщина – 10

Для порівняння, у 2014 році більшість випадків сталися у Києві (256), на Сході (Луганська область — 91 випадок, Донецька — 197) та у Криму (148).

Не  дивлячись на зменшення кількості випадків порушень свободи слова цьогоріч, в країні як і раніше залишається актуальною проблема безкарності. За даними МВС, у 2015 році лише по 11 справах за 171 статтею ККУ (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) були складені обвинувачувальні акти. Водночас, це більше ніж у 2014 році (6 справ, скерованих до суду, у 2013 – 5 справ).

Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ у рубриці «Барометр свободи слова».

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за наступними категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний та політичний тиск, юридичний тиск, і кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту включаються лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю. Детальніше про методологію можна прочитати тут.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: 229 случаев нарушений свободы слова ИМИ зафиксировал в Украине в 2020 году
Журналистов Кривого Рога и Днепра во второй раз не пригласили освещать визит Зеленского
В Кривом Роге журналистов вытолкали с территории горсовета, где должно было состояться заседание комиссий
Команда «Ревизора» сообщила, что за ними следили во время съемок проекта в Кривом Роге
В Кривом Роге журналиста не пустили на проверку пожарной безопасности в цирке