Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Донбасс: взгляд населения на конфликт

donbassВ вопросе «цены мира» общественное мнение остается достаточно стабильным. Так, большинство населения Украины (70%) ориентируется на достижение компромисса как на путь преодоления вооруженного конфликта на Донбассе (в октябре 2015 — 75%). Однако на мир любой ценой, компромиссы с кем угодно и о чем угодно, согласны только 22,5% из них, тогда как 47% все же считает, что для мира на компромиссы соглашаться стоит, но не на все. Военный путь решения конфликта, в случае очевидной победы одной из сторон, поддерживают 14% населения.

Об этом свидетельствуют результаты исследования, проведенного Фондом «Демократические инициативы» имени Илька Кучерива и социологической службой Центра Разумкова с 11 по 16 мая 2016 года (УКР.).

  • Існують певні регіональні відмінності щодо міри прийнятних компромісів. Так,   компроміси заради миру з ким завгодно і про що завгодно  більше підтримуються  на Півдні (33%), Сході України (29%) і Донбасі (29%). На Заході та в Центрі до будь-яких домовленостей готові, відповідно, 15% та 17,5% населення. Найбільш істотні зміни громадської думки щодо «ціни миру» відбулися на підконтрольній Україні частині Донбасу. Так, якщо у жовтні 2015 р. «мир за всяку ціну» шляхом будь-яких компромісів, підтримували 59,5% населення Донбасу, то у травні 2016 р. —  29%. Частка тих, хто  готовий до компромісів, але не до всіх, навпаки зросла – від 35% до 49%, відповідно.
  • Основними «рецептами» відновлення миру на Донбасі залишаються ідея примушення Росії до виходу з конфлікту шляхом міжнародних санкцій и міжнародного тиску (41%), а також  успішне відновлення нормального життя на підконтрольній Україні частині Донецької та Луганської областей (28%). Основна частка  прихильників останнього варіанту проживає на самому Донбасі (45% жителів підконтрольної частини регіону).
  • Щодо політичного майбутнього так званих «ДНР» та «ЛНР», то загалом по країні громадська думка також лишається достатньо стабільною: близько половини населення (48%) вважає, що ці території мають повернутися до складу України і залишатися її частиною  на тих же умовах, що й раніше.  Ще 25%  переконані, що  непідконтрольні райони мають бути частиною України, але можуть розраховувати на більший рівень незалежності від центральної влади.
  • Істотні зміни на підконтрольній території Донбасу за останні півроку відбулися у ставленні до можливого політичного майбутнього  самопроголошених «республік». Так, восени 2015 р. прихильники  повернення цих територій під контроль України  були майже порівну поділені  на тих, хто готовий був надати  цим районам більших повноважень (27%) і тих, хто бачив би їх в складі України на тих же умовах, що й раніше (28%). Ще 19% говорили про  можливість утворення автономії цими територіями у складі України. А вже у травні 2016 р. на Донбасі домінує орієнтація на те, щоб  додаткових політичних  преференцій  «окремі райони» після повернення під контроль України не отримали – 42%. Готовими до розширення повноважень непідконтрольних сьогодні територій  залишаються 30% жителів контрольованої Україною частини  Донбасу.
  • В той же час, на Півдні України відбулися зміни зворотного характеру. Зокрема,  частка готових надати більшу незалежність від центру самопроголошеним формуванням зросла від 29% до  39,5%, а от тих, хто волів би зберегти за ними  колишні повноваження без жодних додаткових, навпаки зменшилася: від 41% у жовтні 2015 р. – до 26% у травні 2016р.
  • Проведення виборів у  непідконтрольних Україні районах Донбасу найближчим часом неможливо взагалі – так вважають 43% населення. На звільненій частині Донбасу такої думки дотримуються 35%  місцевих жителів, на Сході – 34%, на Півдні – 33%, а найбільше прихильників в такої позиції  — на Заході (52%) та у Центрі (51%). Серед  умов, дотримання яких зробило б можливим проведення виборів на непідконтрольній території,  називають повний контроль за процесом і чесністю виборів з боку ОБСЄ та інших міжнародних структур (22,5%), проведення виборів у повній відповідності до українського законодавства (21%), виведення всіх російських військ з території «ДНР» та «ЛНР» (20%) та відновлення Україною контролю над кордоном з Росією (18%).
  • Ідея введення міжнародного миротворчого контингенту на Донбас загалом  населенням України сприймається позитивно  (58%),  причому підтримка цієї ідеї від жовтня 2015 р. зросла на 5%. Проти введення міжнародних миротворчих сил виступають 21% (у жовтні 2015 р. – 27%).  У порівнянні з 2015 р відбулися регіональні зміни:  у жовтні 2015 р. тільки на Заході та в Центрі абсолютна більшість  населення ставилася позитивно  до введення миротворчого контингенту  (70% та 59,5%, відповідно). У травні 2015 р. до них «приєднався» Схід, де 55% позитивно оцінюють таку ідею, а 26% — негативно (восени – 33% та 39%, відповідно).  Змінилася громадська думка щодо миротворчого  контингенту  і на Донбасі: у жовтні 2015 року  співвідношення між «позитивним» та «негативним» ставленням у жовтні 2015 р. було на рівні 16% та 68%, а у травні 2016  частка прихильників миротворчого контингенту на Донбасі зросла до 39%,  а противників – навпаки, зменшилася до 36%.
  • Серед  можливих варіантів політики України щодо непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей, опитування виявило відсутність консолідованої позиції:   23% населення підтримують повну ізоляцію  так званих «ДНР» та «ЛНР»; 19% — часткову ізоляцію (зі збереженням за жителями цих районів можливості виїжджати, отримувати грошові виплати на підконтрольній Україні території); 12,5%  віддають перевагу  частковій ізоляції, за якої  можна було б підтримувати певні економічні та торговельні зв’язки; 16% надають перевагу ідеї з м’якою реінтеграцією (поступовим відновленням  людських та економічних зв’язків, проведенням виборів,  контактів з самопроголошеними лідерами та ухваленням так званого «особливого статусу» тощо).  5%  згодні на те, щоб Україна визнала незалежність  цих територій і встановила з ними зв’язки як з окремими державами.
  • Винесення питання на референдум щодо статусу тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей підтримують 42% населення, проти – 37%. При цьому найвища зацікавленість у такому референдумі  —  на Донбасі (49% підтримують, 26% — не підтримують).
  • Офіційне визнання «окремих районів» як тимчасово окупованих і обмеження зв’язків з ними до встановлення над ними  офіційного контролю з боку України, підтримують 46%, не підтримують – 26%, але в цьому питання мають місце істотні регіональні відмінності. Так, на Заході і в Центрі цю пропозицію переважно підтримують: 67% та 53%, відповідно. На Півдні України громадська думка щодо того, чи варто визнавати  території «ДНР» та «ЛНР» окупованими і обмежувати зв’язки з ними,  розділена рівноцінно на прихильників, противників і невизначених: 34%, 34% та 32%. У східних областях (Дніпропетровська, Запорізька та Харківська області)  населення також рівною мірою (37-38%) ділиться на тих, хто за, і тих, хто проти такої ініціативи. На Донбасі  відносна більшість (41%) проти  визнання територій «ДНР» та «ЛНР» тимчасово окупованими  на законодавчому рівні, в той час як 21% — «за», також саме на Донбасі найбільша частка  невизначених  з цього питання — 38%.

donbas

donbas_front

Було опитано  2016 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим і окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Опитування здійснювалося  за фінансової підтримки  програми МАТRА Посольства Королівства Нідерландів та Національного  фонду  підтримки демократії (NED, США).

Для порівняння наводяться дані загальнонаціонального дослідження громадської думки  населення України, яке провів Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з  Київським міжнародним інститутом соціології з 9 по 19 жовтня 2015 року.

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Общественные настроения на Донбассе-2020: результаты исследования
Что украинцы думают о ситуации на Донбассе: результаты исследования
Большинство жителей Донбасса ощущают себя гражданами Украины
Как украинцы относятся к ситуации на Донбассе?