Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Половина переселенцев до сих пор не знает, где можно получить материальную помощь — результаты исследования

peresel3КМИС опросили 1,5 тысячи жителей принимающих громад и тысячу внутренне перемещенных лиц. Цель исследования — выяснить, какой информации им не хватает, как лучше ее предоставлять, как решить проблему с предоставлением качественной информации и журналистского контента, а также как с помощью медиа повлиять на социальное чувство ВПЛ и их отношение с принимающими громадами. Об этом во время брифинга в Украинском кризисном медиа-центре сообщила Валентина Кузык, менеджер гуманитарных программ, Internews. «Многие вопросы, которые волнуют переселенцев, можно исправить с помощью СМИ. Они могут опровергать стереотипы и преодолевать дискриминацию, предоставлять информацию, которой не хватает и т.д.», — считает она (УКР.)

Переселенцям критично не вистачає інформації

За словами Марини Шпікер, керівника дослідження з Київського міжнародного інституту соціології, серйозною проблемою залишається необізнаність переселенців щодо базових проблем. «Тільки половина знає, хто може надати їм фінансову чи матеріальну допомогу. Тільки 28% знає, хто надає юридичну допомогу», – пояснила вона. Найбільше у ЗМІ переселенцям не вистачає практичної інформації, що робить і має робити держава, як змінюється законодавство тощо. При цьому найменше їх цікавлять історії успіху інших ВПО. Найбільше у роботі медіа не подобається мала кількість корисної інформації, її необ’єктивність та стереотипне висвітлення ВПО.

Відносини ВПО та приймаючих громад

Загалом, 61% ВПО заявили, що не зазнають упередженого ставлення з боку приймаючої громади. Більше половини підтримують особисті відносини з місцевими і можуть звернусь за допомогою. Водночас чверть таких відносин не підтримують. «Вони гірше інтегровані і не можуть покладатися на свої нові спільноти», – зазначила Марина Шпікер.

Місцеве населення приймаючих громад загалом декларують або хороше, або нейтральне ставлення, і лише 5% ставляться негативно. «Частіше хороше ставлення – на сході України. Найбільш стримане – у Києві», – розповіла пані Шпікер. За її словами, серед позитивних наслідків появи ВПО мешканці приймаючих громад найбільше говорять про появу кваліфікованих спеціалістів, приріст робочої сили, загальне пожвавлення, тощо. Водночас негативне сприйняття здебільшого також пов’язане з появою черг через завелику кількість людей, конкуренцію за робочі місця, а також погіршення криміногенної ситуації.

Порушення прав переселенців

Кожен третій з опитаних переселенців заявив про порушення своїх прав. Серед найбільш поширених сфер: отримання пільг, оренда житла, працевлаштування та голосування на виборах. За словами Олени Виноградової, правового аналітика ВБФ «Право на захист», досі немає змін до законодавства, щоб внести ВПО та приймаючі громади до категорій населення, які є отримувачами безкоштовної вторинної правової допомоги. Безоплатну допомогу юриста наразі можна отримувати лише через благодійні організації.

Найбільше ВПО хвилюють порушення їхніх соціальних прав, взяття на облік, захист майнових прав. «Проблемою є припинення соціальних виплат та запровадження дискримінаційних механізмів їх відновлення. У червні уряд розпочав перевірки місць проживання, тільки за її результатами тепер можна отримувати пенсії та виплати. Вона триває досі. Черги сягають січня 2017 року», – пояснила Олена Виноградова.

Наступною проблемою є отримання цільової допомоги на оплату житла та житлово-комунальних послуг. «Такі виплати скасовуються для тих ВПО, за якими зареєстроване приміщення на підконтрольній території. Часто воно непридатне, наприклад, зруйнований будинок у селі, або частина житлової площі, умовні 6 квадратних метрів, які вона успадкувала. Там вони жити не можуть з об’єктивних причин. Вони мусять орендувати, але не отримують допомоги», – зазначила правовий аналітик. Крім того, після верифікацій соцвиплат, переселенці з таким «житлом» тепер мають повернути десятки тисяч гривень отриманої допомоги.

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Динамика миграции в Украине: где живет больше всего зарегистрированных переселенцев
Инструкция: как переселенцам и жителям оккупированной/неподконтрольной территории получить ID карту
«Я знаю, что ты сможешь». В Днепре переселенок обучают начинать бизнес
В Днепре проводят бесплатные тренинги для переселенок, которые хотят начать собственное дело
ВПЛ во время пандемии вынуждены возвращаться домой из-за нехватки средств — исследование