Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Сколько книг, газет и журналов было выдано за 25 лет независимости

smiПо сравнению с 1990 годом новых книг стали выдавать в три раза больше, но общий тираж уменьшился. Пик изданий газет был в двухтысячных. Лучше всего дела у издателей журналов — количество изданий и их тиражи растут постоянно. Об этом говорится в материале «Текстов» об издательстве книг и периодических изданий в течение последних 25 лет (далее – УКР.).

При цьому випуск журналів і періодичних видань у роки незалежності пережив справжній злет. Спочатку динаміка була аналогічна книговидавництву – збільшення різноманіття одночасно зі зменшенням кількості примірників. Але з середини 2000-х сукупні наклади почали суттєво перевищувати показники 1990 року.

Статистика книговидання надзвичайно показова. Якщо 1991-го року в країні було видано майже 6 тис. назв книжок сукупним накладом 136 млн. примірників, то 2013-го – більше ніж 26 тисяч назв книжок сукупним накладом 70 мільйонів примірників. Умовно кажучи, замість видавати одну книгу, яка мала б опинитися на кожній книжковій полиці за браком альтернатив, тепер пропонується вибір на різні смаки й потреби окремих груп читачів.

На графіках нижче поєднано показники кількості й різноманіття. Діаметр бульбашки – сукупний річний наклад (кількість), висота бульбашки – кількість виданих назв (якість). Видно, що дев’яності роки були справжнім лихом для книговидання в Україні, але з 2001-го cитуація починає виправлятися на краще.

smi

Випуск журналів і періодичних видань пережив справжній злет у роки незалежності. Спочатку динаміка була аналогічна книговидавництву – збільшення різноманіття одночасно зі зменшенням кількості примірників. Але з середини 2000-х сукупні наклади почали суттєво перевищувати показники 1990-го року. Зрештою сукупний річний наклад зріс майже втричі, а різноманіття – від 185 видань у 1990-му до 3259 видань у 2013-му, останньому році перед окупацією Криму Росією на початком російсько-української війни на Донбасі.

smi1

Дуже відрізняється динаміка видання газет. Свій пік популярності цей вид медіа в Україні переживає протягом періоду 2002-2006 рр. Далі наклади й загальна кількість видань поступово зменшуються.

smi2

Розглядаючи усі три графіки, варто зважати на те, що до статистики потрапили не лише приватні видавництва, а усі, кого зміг зафіксувати Держкомстат (власне, джерело даних). Тобто, це також замовлення державних установ, зокрема навчальних закладів усіх рівнів.

Видавництва, книжкові магазини

Зростання різноманіття у видавництві книжок та періодичних видань природно супроводжувалось зростанням кількості суб’єктів видавничої справи. Станом на 01.01.2014 р. до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції внесено 5526 суб’єктів видавничої справи (4359 – юридичні особи, 1167 – фізичні особи).”

smi3

Нижче подано інформацію про їх розташування у різних регіонах України (джерело). На сайті Держкомітету телебачення і радіомовлення не вказано методологію підрахунку, тож невідомо, як саме рахувалися дані по Луганській, Донецькій областях та АР Крим.

smi4

Наприкінці – додатково кілька слів про розповсюдження книжок. У 2013-му в середньому по Україні один книжковий магазин припадав на 30 тис. жителів (за даними Державного комітету телебачення і радіомовлення). Найкраща ситуація у Миколаївській, Львівській, Київській та Івано-Франківській областях. Найгірша – в Житомирській, Сумській областях та Криму. Дані ілюструють ситуацію з розповсюдженням книжкової продукції лише опосередковано, оскільки магазини за своїм розміром та асортиментом дуже відрізняються, а також розташовані в областях нерівномірно.

smi5

Найцікавіша статистика, яку хочеться побачити – кількість реалізованих примірників у роздрібній торгівлі протягом 25 років. Тобто, дослідити безпосередньо читацький інтерес до виданої в Україні друкованої продукції. На жаль, це є комерційною таємницею, тому такі дані видавцями якщо й розголошуються, то лише поодиноко й несистематично.

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Украинцы потребляют онлайн-новости хаотично — результаты исследования
Районки без районов: к чему готовиться?
Нейтральные спикеры и предвзятые журналисты: как в Днепре освещали выход из карантина
В Днепре СМИ высказались о законопроектах про медиа и дезинформацию
Онлайн-медиа и соцсети перехватили лидерство у телевидения по популярности в Украине – результаты исследования