Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Допомога ВПО      Відбудова України      Євроінтеграція     Реформи     Децентралізація                                                                                Корупція      Декомунізація      Е-урядування      Кадрова політика     Вибори


Как в Польше готовятся к безвизу с Украиной

Пока украинцы стоят в очередях за получением биометрических паспортов, в Польше тоже готовятся к украинскому безвизу. Одни предприниматели ожидают новых прибылей, а другие — считают потенциальные убытки, сообщает DW (далее – УКР.).

У супермаркеті, що розташовувався в 20 кілометрах від польсько-українського кордону в передмісті Перемишля, з нетерпінням чекають на український безвіз. Річ у тім, що тут українці складають важливу частину клієнтів. Супермаркет навіть має українську версію свого веб-сайту. «Ми дбаємо про клієнтів з України, — каже Моніка Ропіта, керівниця відділу маркетингу супермаркету. — Ми співпрацюємо з туристичними фірмами, які привозять їх на шопінг». Вона сподівається, що після скасування віз для українців вони ще активніше їздитимуть на закупи.

Бажані клієнти

За минулий рік, за даними Митної палати у Перемишлі, українці залишили лише в крамницях  Підкарпатського воєводства понад 2,5 мільярда злотих, що в перерахунку перевищує пів мільйона євро. І це лише дані з пунктів Tax Free, де туристи мають можливість оформити повернення податку на додану вартість. Частина українських покупців цього повернення коштів навіть не оформляє, зауважують польські митники. Найчастіше, за їхніми даними, українці вивозять з польських магазинів побутову електроніку, продукти, миючі засоби, будівельні матеріали та запасні частини для автомобілів.

 

Торгівля й туризм — це якраз ті сфери, які найбільше виграють від безвізового режиму між Україною та ЄС, проаналізували в Спілці підприємців і роботодавців Польщі.  У польських регіонах поблизу українського кордону є цікаві туристичні маршрути стародавніми замками, а взимку українським лижникам може бути цікавий гірськолижний курорт в Закопане.

Водночас прибутки від безвізу для туризми все ж не будуть аж такі великі, прогнозує президент Спілки підприємців і роботодавців Польщі Цезари Казьмєрчак. «Не думаю, що головна мета українських туристів буде Польща. Більшість з них тут вже була. Швидше за все, українські туристи їхатимуть далі — до Відня, Парижу. Але побачимо…», — каже він. Хоча не відкидає пожвавлення туристичних поїздок вихідного дня до прикордонної Польщі.

Спроби правих радикалів політизувати безвіз

Тим часом праві радикали в Польщі намагаються політизувати тему безвізу для українців. Навіть попри те, що безвізовий режим не дає права українцям на роботу, вони застерігають перед хвилею українських заробітчан. «Ризик в першу чергу в тому, що в тих секторах економіки, де ми маємо втрату польської робочої сили, замість підвищення заробітної плати, привозять іммігрантів зі Сходу і ми отримуємо заморожування зарплати для польських робітників», — заявив на прес-конференції у Варшаві Томаш Калиновський, представник Національного радикального табору Польщі.

У  Спілці підприємців та роботодавців спростовують такі твердження. «В нас, наприклад, навколо Варшави, безробіття — 2 відсотки. Працівники з України потрібні дуже. Вони зазвичай виконують просту, часто важку, низькооплачувану роботу, яку поляки робити не хочуть. Тому всі заяви про те, що українці забирають чиюсь працю — дурниці”, — каже він.

А крім того, безвізовий режим можуть забрати, якщо відбудеться ріст нелегальної праці. «Цього не станеться, поки існує  доступна процедура отримання піврічних дозволів на роботу. Якщо легко можна отримати працю легально, навіщо її отримувати нелегально? І у випадку перевірок потім платити штраф? Думаю, якщо і збільшиться кількість нелегалів на початку введення безвізового режиму, то це буде дуже незначна цифра”, — вважає Цезари Казьмєрчак. Як повідомляється, нині в Польщі працює близько 1,5 мільйона українців.

Страх втратити українського робітника

Деякі польські підприємці навпаки, бояться, що від безвізового режиму вони матимуть лише  збитки. У пошуках кращої роботи українці залишатимуть Польщу і їхатимуть далі на захід, а польський агробізнес, або будівельний бізнес, де працювало найбільше українських громадян, опиниться перед пошуком нових працівників. Хоча безвізовий режим не дає українцям права працювати, а лише подорожувати, його можуть використовувати як можливість підшуковувати роботодавців і домовлятись з ними про вироблення робочої візи.

«Українці — добрі робітники, тому можуть мати попит на Заході. Якщо там їх прийматимуть, то це може погано відобразитись на польській економіці. Це реальна загроза, — каже Цезари Казьмєрчак. — Побачимо що далі робитиме Німеччина, Франція. І якщо там почнуть охоче видавати дозволи на роботу, то треба буде і полякам думати над тим, як створювати привабливіші умов праці для українців у Польщі».

Безвіз корисний стратегічно 

Але крім економічних є ще переваги політичні від ведення безвізового режиму з Україною, вважає колишній євродепутат від Польщі Яцек Протасєвіч, який в 2014 році відстоював безвіз для України в Європарламенті. На його думку, користь від безвізу отримала не тільки Україна, але й Польща, і Європа. Польщі, наприклад,  вигідно мати проєвропейського сусіда. «Більша частина політиків у Польщі вважає, що безвіз допоможе поламати бар’єри між ЄС і Україною. Ми віримо, що завдяки міжнародним обмінам, подорожам людей з України, ми зможемо переконати тих, хто ще не визначився, щоб підтримували прозахідний курс своєї влади, а не підпадали під російські впливи», — переконує Яцек Протасєвіч.

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Почти 3 млн украинцев воспользовались безвизом в течение двух лет
Влияние безвиза на пересечение границы: мнения разделились
Украинцы не «рванули» в Европу после введения безвиза (Инфографика)
Как работает безвиз четыре месяца спустя
Поездами и лоукостами. Как удобно и дешево путешествовать по Европе?