Новый Формат

     СПЕЦПРОЕКТЫ:      Выборы 2015      Евроинтеграция     Реформы     Транспорт     Децентрализация     Кадровая политика


Больше половины жителей Украины поддерживают вступление в ЕС

По данным опроса, проведенного Киевским международным институтом социологии, по состоянию на сентябрь 2017 года вступление Украины в ЕС поддерживали более половины жителей Украины: отвечая на вопрос, как бы они поступили, если бы сейчас проходил референдум по вопросу, вступать ли Украине в ЕС, 57% указали, что они проголосовали бы за вступление Украины в ЕС, 17% — против, и остальные 25% — не определились, либо не принимали бы участия в голосовании (далее — УКР.).

Тобто якби ті, хто не визначився, як голосувати, як зазвичай, не прийшли б на референдум щодо вступу до ЄС, участь у голосуванні взяли би близько 75% усіх, хто має право голосувати та проживає на територіях, що контролюються владою України, і подані голоси розподілилися б таким чином (власне, саме ці показники найближчі до можливих результатів референдуму, якби він проводився у вересні 2017 року): за вступ до ЄС — 77% голосів, проти — 23%.

Порівняно із початком року підтримка ідеї вступу України до ЄС серед населення продовжує посилюватися: якщо у лютому 2017 року за вступ до ЄС були готові проголосувати 49% населення, то у травні цього року — 53%, у вересні — 57%; частка противників приєднання до ЄС за цей період скоротилася із 28% до 17%. Можливою причиною збільшення готовності населення проголосувати за вступ до ЄС є запровадження безвізового режиму, що могло позитивно вплинути на ставлення і довіру до ЄС.

Як і раніше, ставлення до питання вступу України до ЄС помітно відрізняється залежно від регіону, хоча в усіх регіонах відсоток тих, хто за вступ, перевищує відсоток тих, хто проти:

 • у західних областях за вступ до ЄС готові проголосувати 76% населення, проти — 5%, не визначилися — 19%;
 • в центральних областях 60% за вступ до ЄС, 15% — проти, 25% — не визначилися;
 • в південних областях за вступ до ЄС готові проголосувати 42%, проти — 26%, і близько третини (32%) — не визначилися;
 • на сході за вступ до ЄС готові проголосувати 39%, проти — 33%, не визначилися — 28%.

Ставлення жителів України до питання вступу України до Митного Союзу

Ідея вступу України до Митного Союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном наразі не користується великою підтримкою серед жителів України: якби референдум з питання, чи вступати Україні до Митного Союзу проводився у вересні 2017 року, за вступ України до Митного Союзу проголосували б 15% жителів України, проти вступу до Митного Союзу — 55%, і 30% — не визначилися, або не стали би брати участі у такому референдумі.

Якби ті, хто не визначився за що голосувати, як звичайно, не прийшли б на референдум щодо вступу до Митного Союзу, участь у голосуванні взяли б близько 70% усіх, хто має право голосувати проживає на територіях, що контролюються владою України, і подані голоси розподілилися б наступним чином (власне, саме ці показники найближчі до можливих результатів референдуму, якби він проводився у вересні 2017 року): за вступ до Митного Союзу — 22% голосів, проти — 78% голосів.

Ставлення до інтеграції із Митним Союзом протягом останніх трьох років лишається практично незмінним: у грудні 2014 року за вступ до Митного Союзу були готові проголосувати близько 17% жителів України, зараз (у вересні 2017 року) — 15% (різниця — в межах статистичної похибки).

Вступ України до Митного Союзу дещо більшою мірою підтримують жителі східних та південних областей, проте в усіх регіонах відсоток прихильників вступу України до Митного Союзу суттєво нижче, ніж частка противників:

 • у західному регіоні вступ до Митного Союзу підтримують 6%, проти — 74%, не визначилися — 20%;
 • у центрі за — 12%, проти — 58%, не визначилися — 30%;
 • у південних областях за — 23%, проти — 38%, не визначилися — 38%;
 • на сході за — 28%, проти — 39%, не визначилися — 33%.

Бажаний напрямок зовнішньої політики

Окрім запитання щодо можливих дій у випадку референдуму із питання вступу до ЄС та Митного Союзу, респондентів просили відповісти, який напрямок зовнішньої політики вони загалом вважають більш бажаним для України.

За результатами опитування, проведеного у вересні 2017 року, бажаним напрямком зовнішньої політики, на думку більшості, лишається приєднання України до ЄС (53%). Курс на приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі, Казахстану, Киргизії і Вірменії вважають бажаним 11% жителів України. Значна частина (24%), як і раніше, налаштована і проти ЄС, і проти Митного Союзу, і вважає, що Україна має розвиватися незалежно, не входячи до жодного із цих об’єднань.

Порівняно із лютим 2017 року, підтримка проєвропейського курсу посилилася із 47% до 53%, натомість частка тих, хто виступає за неприєднання ані до ЄС, ані до Митного Союзу скоротилася із 28% до 24%, а тих, хто назвав найкращим для України курс на приєднання до Митного Союзу — із 14% до 11%. Хоча в цілому думки населення щодо бажаного курсу зовнішньої політики протягом останніх двох з половиною років лишаються практично незмінними: більшість населення вважають бажаним курс на вступ до ЄС, наступним за поширеністю є варіант неприєднання ані до ЄС, ані до Митного Союзу, і найменш популярний — приєднання до Митного союзу.

За регіонами, уявлення про бажаний напрямок зовнішньої політики, як і раніше, суттєво відрізняються:

 • У західних областях абсолютна більшість (74%) вважає бажаним приєднання до ЄС, 16% — неприєднання до жодного з об’єднань, 1% — приєднання до Митного Союзу;
 • У центральних областях більшість (57%) — за курс на приєднання до ЄС, 24% — неприєднання ані до ЄС, ані до Митного союзу, 8% — за приєднання до Митного Союзу;
 • У південних областях трохи більше третини (37%) вважають бажаним приєднання до ЄС, 27% — неприєднання до жодного з об’єднань, і 16% — за приєднання до Митного Союзу;
 • У східних областях третина (32%) висловлюються за неприєднання ані до ЄС, ані до Митного Союзу, 30% назвали бажаним для України вступ до ЄС, 27% — приєднання до Митного Союзу.

Ставлення жителів України до питання вступу України до НАТО

За даними опитування, частка прихильників вступу України до НАТО переважає над часткою противників: якби референдум із питання, чи вступати Україні до НАТО, відбувався у вересні 2017 року, 45% жителів України проголосували б за вступ України до НАТО, 27% — проти; решта 28% не визначилися, або не стали би брати участь у такому референдумі.

Тож, якби референдум щодо вступу України до НАТО проводився у вересні 2017 року, і у голосуванні взяли участь усі ті, хто визначився зі своїм вибором, явка становила би близько 72%, а голоси учасників розділилися б таким чином: 62% — за вступ України до НАТО, 38% — проти.

Порівняно із травнем цього року, частка готових проголосувати за вступ України до НАТО зросла із 41% до 45%, натомість відсоток тих, хто проти, зменшився із 32% до 27%. Частка тих, хто не визначився або не став би брати участь у референдумі з цього питання, не змінилася (за результатами травневого опитування таких було 27%, у вересні — 28%, різниця — у межах статистичної похибки).

Ідею вступу України до НАТО, як і раніше, підтримують переважно мешканці західних і центральних областей; на півдні і на сході країни більшість налаштована проти вступу України до НАТО. За результатами опитування, якби референдум з питання, чи вступати Україні до НАТО, проводився у вересні 2017 року,

 • у західних областях 62% проголосували б за вступ до НАТО, 11% — проти, 28% — не визначилися;
 • у центральних областях 51% готові проголосувати за вступ до НАТО, 22% — проти, 27% — не визначилися;
 • у південних областях — 29% за вступ до НАТО, 40% — проти, 31% — не визначилися;
 • у східних областях — 25% за вступ до НАТО, 50% — проти, 25% — не визначилися.

 

Оставить комментарий

*

Вы можете пропустить до конца и оставить ответ. Pinging в настоящее время не доступны.
Материалы по теме: Евроскептиков становится меньше, но работы еще много — эксперты
Как украинцы относятся к членству в ЕС? Результаты исследования
30% украинцев выступают за полное членство Украины в ЕС — исследование
Днепровским медиа рассказали, как выиграть «Борьбу за Украину»
Евроинтеграция в региональных СМИ: области-лидеры и аутсайдеры