Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Freedom House причислила Украину к частично свободным странам

По итогам 2017 года Украина продолжает оставаться частично свободной страной, говорится в новом отчете Freedom House «Свобода в мире 2018» (далее – УКР.).

Україна продовжує оговтуватись від безладу, пов’язаного з позбавленням президентської влади Віктора Януковича у 2014, а також кризи, яка розпочалася через російську окупацію Криму та військову підтримку сепаратистів на Донбасі у Східній Україні. Нездатність влади розслідувати широкомасштабну корупцію на керівних посадах підірвала рівень підтримки уряду серед населення і вплинула на спроби проведення реформ. У сфері громадянських свобод політичний тиск та напади на журналістів загрожують свободі преси.

Kлючові події 2017:

  • Цього року уряд здійснив прогрес у розробці ряду реформ та їх впровадженні, серед яких –  зміни до медичної та освітньої систем, а також заходи, спрямовані на посилення влади місцевих та обласних адміністрацій.
  • Загальмувалися cпроби боротьби з широко розповсюдженою корупцією, наприклад, незалежне Антикорупційне Бюро України зіштовхнулося з політичним тиском, а голова ключового парламентського антикорупційного комітету був звільнений. На неурядові організації, які займаються боротьбою з корупцією, поклали нові обов’язки щодо звітування. Довгоочікуваний антикорупційний суд ще має бути заснований наприкінці року.
  • У травні нові санкції обмежили доступ українців до популярних російських соціальних медіа та сайтів новин.
  • Періодичні бої тривають на сході Донбасу. У травні ООН повідомила, що більше ніж 10 000 людей було вбито під час конфлікту з моменту його початку у середині 2014 року, більше чверті з них – мирні жителі.

Короткий зміст:

Кабінет Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, який обійняв посаду у 2016 під час урядової перестановки, впроваджував ряд реформ у 2017 році. З-поміж них – підвищення самостійності обласних та місцевих організацій, перебудова пенсійної системи, а також покращення роботи лікарень та зменшення їх корумпованості. Влада також зробила спробу посилити загальмований процес оптимізації роботи міністерств.

У вересні Президент Петро Порошенко підписав закон, спрямований на зближення освітньої системи крани зі стандартами Європейського Союзу, але він зустрів шквал критики через положення, згідно яких до 2020 українська мова має стати першою мовою навчання у більшості державних шкіл. Слабка коаліційна більшість не була спроможна провести ряд інших реформ, які залишаються заблокованими у парламенті частково через опозицію могутніх бізнес груп та інших особливих інтересів.

Корупція залишається серйозною проблемою і, незважаючи на сильний тиск зі сторони громадянського суспільства, не вистачає політичної волі для боротьби з нею. НАБУ, яке мало розслідувати справи корумпованих державних службовців, зіштовхнулося з тиском від ключових осіб в уряді, а також зі сторони правоохоронних органів, які наприкінці цього року арештували посадовців НАБУ та вилучили деяку документацію НАБУ. Незважаючи на те, що Порошенко підписав у жовтні закон про створення довгоочікуваного антикорупційного суду, до кінця року нова інституція ще не запрацювала, а спостерігачі попереджають, що діяльність суду може бути погіршена іншими законодавчими ініціативами. У грудні Верховна Рада звільнила голову антикорупційного комітету, і це викликало стурбованість у міжнародних партнерів, зокрема посла ЄС в Україні. Окрім цього, Президент Порошенко підписав закон у березні, спрямований на посилення контролю над неурядовими організаціями, які займаються боротьбою проти корупції. Зокрема, керівники таких НУО, їх працівники та особи, що надають цим організаціям різноманітні послуги, будуть змушені подавати декларації про доходи.

У той час як український медіа простір покращився після зміни влади у 2014, журналісти зіштовхуються з політичним втручанням, а також жорстокістю та залякуванням. Влада продовжує цензуру окремих російських новинних ресурсів, а також обмежує дозволи окремим російським журналістам в’їжджати до країни у 2017. У травні санкції проти російських медіа, які були вперше запроваджені у 2014 році у відповідь на пропагандистський контент, спрямований на підтримку російської окупації Криму, були застосовані, зокрема, до популярних російських соціальних мереж «Однокласники» та «ВК», російського державного агентства новин «РІА Новості» та пошукової системи Яндекс.

Наприкінці року домовленості щодо припинення вогню не спромоглися принести довготривалий мир в українському східному Донбасі, де продовжуються періодичні бої між підтримуваними Росією сепаратистами та українською армією. Протягом року відбулося кілька вбивств, які очевидно пов’язані із конфліктом. У своїй травневій доповіді Управління Верховного Комісара ООН з прав людини повідомило, що щонайменше 10 090 людей, серед яких 2 700 мирних жителів, було вбито і майже 24 000 було поранено з початку конфлікту у квітні 2014. Військові дії призвели до появи більше мільйона переміщених осіб, багато з яких мають проблеми з доступом до соціальних послуг в інших регіонах України.

Пояснювальна записка:

вказані вище числові рейтинги та статус не відображають становище у Криму, який розглядається в окремій доповіді. У звіті «Свобода у світі» для кожної з країн оцінюють рівень політичних прав та громадянських свобод у конкретній географічній частині, незважаючи на те, чи на них впливає держава, недержавні актори чи іноземні сили. Спірні території іноді оцінюють окремо, якщо вони відповідають певним критеріям, зокрема наявність кордонів, які мають бути достатньо стабільними, щоб дозволити проводити щорічні порівняння. Більше інформації можна знайти у методології доповіді та найчастіших запитаннях.

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.