Фонд «Демократические инициативы» имени Илька Кучерива 16-23 мая 2018 года провел экспертный опрос «Четвертый год Президента Петра Порошенко». Целью опроса было выяснить мнения экспертов относительно основных достижений и неудач Петра Порошенко в течение четвертого года его каденции и обобщить рекомендации экспертов относительно его последующих шагов. Всего было опрошено 55 экспертов (далее – УКР.).
Для порівняння наведено результати експертного опитування «Третій рік Президента Порошенка», яке Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва провів 17–23 травня 2017 року, а також опитувань «Другий рік Президента Порошенка», проведеного 18 – 23 травня 2016 року, та «Перший рік Президента Порошенка», проведеного 27 травня – 3 червня 2015 року.
-
Експерти оцінили діяльність Президента Порошенка протягом четвертого року його каденції у 5 балів за 10-бальною шкалою. Це нижче за середню оцінку першого року президентства (5,3) і дещо вище за відповідний минулорічний показник (4,7).
-
Найкраще, на думку експертів, Президент протягом року справлявся із провадженням зовнішньої політики (6,5 бала), найгірше – із реалізацією кадрової політики (3,2). Взаємодію з парламентом експерти оцінили в 5 балів, взаємодію з урядом – 5,2 бала, виконання функцій гаранта Конституції та прав і свобод громадян – 4,8 бала, врегулювання збройного конфлікту на Донбасі – 4,9 бала, взаємодію із суспільством – 3,6 бала, проведення реформ – 4 бала, виконання передвиборних обіцянок в 3,5 бала. Впродовж року найбільше змінилася (в бік покращення) оцінка щодо врегулювання збройного конфлікту на Донбасі, що може бути пов’язано із ухваленням цього року парламентом Закону про реінтеграцію Донбасу.
-
Головним досягненням за четвертий рік перебування Президента Порошенка на своїй посаді експерти назвали запровадження безвізового режиму між Україною та ЄС. Серед інших важливих досягнень в активі Президента, на думку експертів: посилення обороноздатності та продовження реформ збройних сил; постачання летальної зброї з США до України, ініціатива створення єдиної помісної церкви в Україні та продовження режиму санкцій проти Росії за збереження міжнародної коаліції на підтримку цих санкцій.
-
Відсутність прогресу в боротьбі з корупцією та блокування процесу створення спеціалізованого Антикорупційного суду експерти відзначили як ключові невдачі Президента Порошенка за четвертий рік його діяльності. Поряд із цим експерти зарахували до серйозних невдач – повільний темп утілення реформ і неефективність деяких вже запроваджених реформ (медичної, податкової, пенсійної), а також вимогу щодо е-декларування антикорупційних активістів і неурядових організацій.
-
Основним завданням для Президента у внутрішній сфері, на думку експертів, має бути ініціювання виборчої реформи в Україні. Експерти також порадили Президентові здійснювати реальну боротьбу з корупцією, завершити судову реформу та сприяти створенню спеціалізованого Антикорупційного суду.
-
На зовнішній арені Порошенку, на думку експертів, необхідно передовсім поглиблювати співпрацю з ЄС та забезпечувати виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Серед зовнішньополітичних пріоритетів експерти відзначили також потребу активізувати співпрацю з НАТО та поглиблювати співробітництво зі Сполученими Штатами.
-
Більшість опитаних цього року експертів (32) вважають, що скоріше за все, Президент Порошенко не буде обраний на другий термін, але певні шанси у нього є. Водночас майже третина експертів (16) схиляються до того, що Порошенко буде переобраний на другий президентський термін, але мають сумніви щодо цього.