Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


За год в Украине усилились ограничения свободы слова в интернете — правозащитники

В течение года, после президентского указа о блокировании ряда пророссийских сайтов, украинские государственные структуры систематически пытались использовать указ как инструмент ограничения свободы слова и выражения в сети. «В течение года было минимум 9 различных законопроектов, постановлений, писем, которые тем или иным образом пытались заставить провайдеров блокировать различные сайты», — рассказала Ирина Чуливская, председатель ОО «Лаборатория цифровой безопасности», во время пресс-брифинга в Украинском кризисном медиа-центре. «Такие законопроекты носят очень пророссийские форматы — «давайте мы как государство будем все контролировать». Нужно понимать, какие опасности несут такие законопроекты, и проактивно на это реагировать», — добавила Надежда Бабинская, эксперт по открытым данным (далее – УКР.).

Закону, який дозволяє блокування сайтів, в Україні немає. І тим не менше, списки сайтів, які державні структури вимагають блокувати, постійно поповнюються. «Міністерство інформаційної політики складає списки, які сайти вони вважають за потрібно блокувати. СБУ непублічно розсилає листи інтернет-провайдерам з рекомендаціями заблокувати певні сайти. За останній рік таких списків, які стали публічними, 2 – це 180 різних сайтів. Держспецзв‘язок вирішив, що для того, щоб перевіряти сайти, їм потрібно встановити спеціальне обладнання – ми його називаємо чорні коробочки СБУ – через які вони зможуть зчитувати трафік і дивитись чи інтернет-провайдери дійсно блокують сайти. Можливості, які відкриваються для маніпуляцій з інтернет-трафіком з таким коробочками дуже великі», – розповіла Ірина Чулівська, голова ГО «Лабораторія цифрової безпеки».

Через блокування сайтів, рейтинг України щодо свободи вираження думок у мережі падає з кожним роком. «Ми спостерігаємо, що в Україні платформ для вільного спілкування стає все менше, що людей і їхні думки все легше приписують до антиукраїнської діяльності, що політичні думки стають приводом для залякування», – пояснив Метью Шааф, директор Представництва Freedom House в Україні.

Останнім часом фіксують випадки зловживання указом про блокування сайтів з боку правих кіл. «Деякі націоналістичні формування уже починають перевіряти чи люди виконують цей указ про блокування – наприклад, перевіряють чи таксисти використовують яндекс.таксі. Тобто утиски свободи вираження поглядів ідуть уже не тільки зі сторони держави», – розповіла Надія Бабинська.

Для моніторингу і швидкого реагування на дії державних органів щодо обмеження свободи слова у мережі, планують створити коаліцію громадських організацій.

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Вразливість українців до дезінформації та готовність до обмеження свободи слова: результати опитування
Громадянські та професійні журналісти – співвідношення прав та можливостей
Три випадки порушень свободи слова зафіксовано в Дніпрі в першому кварталі 2021 року
229 случаев нарушений свободы слова ИМИ зафиксировал в Украине в 2020 году
Состояние свободы слова на Днепропетровщине в 2019: 33 млн на освещение деятельности горсовета и 5 закрытых дел