Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Депутатская неприкосновенность: оставить, ограничить или отменить? В Верховной Раде обсудили вопросы иммунитета и индемнитета народных депутатов

4 октября в Верховной Раде Украины состоялся международный круглый стол «Депутатский иммунитет и индемнитет. Изменения в Конституцию», организованный Программой USAID «РАДА», Центром политико-правовых реформ, Венецианской комиссией Совета Европы совместно Международным Институтом демократии и содействия выборам (International IDEA) при поддержке Европейского Союза (далее – УКР.).

Під час заходу йшлося про депутатську недоторканність, можливість скасування якої останнім часом усе частіше обговорюється у стінах Парламенту. Скасування депутатської недоторканності – це одна з передвиборчих обіцянок майже всіх політичних сил та кандидатів у народні депутати, окрім того, про такий намір заявлено в Коаліційній угоді. Сьогодні у Верховній Раді України зареєстровано два законопроекти (№6773 та №7203), які пропонують повне скасування депутатської недоторканності. У висновках Конституційного Суду зазначено, що пропоновані зміни до статті 80 Конституції України в кожному із законопроектів відповідають вимогам статей 157 і 158 Конституції України.

Свої думки з приводу можливості скасування або принаймні обмеження депутатської недоторканності висловили народні депутати України, експерти та представники міжнародної спільноти. Зокрема, Мортен Енберг, Голова Офісу Ради Європи в Україні, акцентував на тому, що депутатська недоторканність є частиною європейської конституційної традиції, проте в кожній країні це питання вирішується по-різному. Окрім того, він нагадав про висновки Венеціанської комісії 2015 року, де зазначено, що повне скасування депутатської недоторканності може бути небезпечним для функціонування та автономії парламенту в політичній системі із вразливою демократією, якою є Україна.

Народні депутати представили різне бачення питання. Зокрема, Леонід Ємець від фракції «Народний фронт»  висловив сумнів, чи сьогоднішній парламент зможе проголосувати за скасування недоторканності, хоча позиція його фракції є чіткою – за скасування. Представник фракції Блоку Петра Порошенка Валерій Карпунцов наголосив, що право, а не політика повинні формувати порядок денний. Він переконаний, що народні депутати повинні нести відповідальність у разі вчинення злочину, проте водночас мають бути захищеними, адже один депутат – «це майже 400 тисяч виборців». Позафракційна депутатка Наталія Веселова зазначила, що сьогодні повинно стояти питання про обмеження, а не скасування депутатської недоторканності. Детальніше з поглядами народних депутатів, які взяли участь у круглому столі, можна ознайомитися тут.

Центр політико-правових реформ має чітку позицію з цього питання, яку під час заходу представили його експерти.

Як зазначила Юлія Кириченко, скасування депутатської недоторканності не на часі. Проте, зважаючи на обіцянки парламентарів, варто змінити вектор дискусії: що ми можемо запропонувати натомість? За словами пані Юлії, сьогодні ми потребуємо нової конструкції, яка, з одного боку, зможе убезпечити опозиційних депутатів від політичного тиску та переслідування, а з іншого – дасть можливість ефективно розслідувати злочини, до вчинення яких причетні народні депутати.

Керівник ЦППР Ігор Коліушко у своєму виступі наголосив, що скасування депутатського імунітету в Україні передчасне через загрози послаблення парламентаризму та порушення балансу гілок влади в умовах тяжіння інституту президента до авторитаризму та низької конституційної культури. На його думку, депутатський імунітет однозначно треба звужувати, а не скасовувати, а зміни до ст. 80 Конституції України мають бути сформульовані таким чином, щоб у разі скоєння народним депутатом злочину правоохоронні органи мали можливість проводити розслідування та вживати всі необхідні заходи, у тому числі слідчі дії за участю парламентаря. Проте вони не повинні перешкоджати народному депутату виконувати його повноваження у Парламенті. «Сьогодні нам варто активізувати дискусію навколо питання, як обмежити депутатську недоторканність без її повного скасування», – підсумував Ігор Коліушко.

Окрім того, свої позиції на круглому столі висловили Головне юридичне управління Апарату ВРУ, науковці та представники громадськості.

Центр політико-правових реформ підготував аналітичну записку щодо скасування депутатської недоторканності в Україні, з повним текстом якої можна ознайомитися тут.

Фотозвіт за результатами заходу.

 

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Рада сняла неприкосновенность с нардепов
Как депутаты Днепропетровщины голосовали за снятие неприкосновенности с Вилкула и Колесникова
Нардепы от Днепропетровщины поддерживают снятие депутатской неприкосновенности
Днепропетровский эксперт рассказал о последствиях отмены Верховной Радой депутатской неприкосновенности