Новый Формат

     СПЕЦПРОЕКТЫ:      Выборы      Евроинтеграция     Реформы     Транспорт     Децентрализация     Кадровая политика


Недобросовестные судьи смогут вернуться на должности благодаря немотивированным решениям ВККС

На прошлой неделе Верховный Суд отменил негативное решение Высшей квалификационной комиссии судей (ВККС) по результатам квалификационного оценивания судьи. Причина — немотивированность решения ВККС, где указаны только набранные судьей баллы и отсутствует мотивация негативного заключения. Когда решение ВС вступит в законную силу, по такому же принципу восстановиться на должностях смогут все судьи, от которых ВККС очистила судебную власть, сообщает Фундация DEJURE (далее – УКР.).

«В оскаржуваному рішенні [ВККС, — ред.] наведений лише перелік засобів встановлення відповідності судді займаній посаді (результати іспиту, тестування, дослідження досьє, співбесіди), а також вказані бали позивача за кожним з критеріїв, однак відсутні мотиви для прийняття рішення щодо кожного з вказаних критеріїв та аргументи Комісії на користь прийняття чи відхилення доводів та доказів позивача та виставлення саме такої кількості балів», — сказано в рішенні Верховного Суду.

Коментуючи наслідки цього рішення, директор Фундації DEJURE, член Громадської ради доброчесності (ГРД) Михайло Жернаков пояснив: «Проблема в тому, що усі рішення ВККС не обґрунтовані. Тому усі судді мають шанс поновитися. Ми звертали на це увагу неодноразово, в тому числі самої ВККС».

«Якщо рішення першої інстанції набере законної сили, то це означає, що всі судді, які за наслідками співбесід у ВККС були «забраковані», зможуть добитися скасування негативних рішень відносно себе. Тобто завдяки самовпевненості і непрофесіоналізму ВККС навіть ті мізерні 3% недоброчесних на думку комісії суддів повернуться на свої посади», — наголосив заступник голови правління Центру політико-правових реформ, член ГРД Роман Куйбіда.

«Тут не посперечаєшся — я повністю погоджуюсь з таким висновком суду», — додав член ГРД Роман Маселко, нагадавши, що на відміну від рішень ВККС усі рішення ГРД були вмотивовані.

Він також звернув увагу на те, що Верховний Суд спирався на вимоги до вмотивованості, визначені самою ВККС, які вона раніше висунула до рішень ГРД: «ВККС сама впала у яму, яку рила для ГРД. Суд, мотивуючи своє рішення, послався на норми регламенту ВККС, у яких вона вимагала вмотивованості рішень ГРД та посилань на «надійні» джерела. Наші висновки і так були вмотивовані, і джерела були надійні, але Комісія захотіла мати додатковий аргумент для відкидання наших висновків».

У вересні ВС визнав незаконними прийняті ВККС у лютому 2018 року зміни до свого Регламенту, що були однією з причин припинення участі ГРД у кваліфоцінюванні суддів. Зміни передбачали, зокрема, право ВККС не розглядати висновки ГРД, якщо вони «неналежно оформлені». Пропозиції ГРД для врегулювання цієї ситуації також містили пункт про належне мотивування рішень ВККС.

У жовтні виникла додаткова проблема з доступом до публічної інформації про перевірки суддів і рішення відповідального органу: ВККС припинила надавати її на запити громадськості. Раніше ВС щонайменше двічі встановлював факти систематичного порушення ВККС закону України «Про доступ до публічної інформації» через протиправне ненадання інформації та зволікання з відповіддю.

З вимогою забезпечити прозорий та справедливий відбір суддів до Вищого антикорупційного та Верховного судів до ВККС у вересні зверталася коаліція громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ».

 

Оставить комментарий

*

Вы можете пропустить до конца и оставить ответ. Pinging в настоящее время не доступны.
Материалы по теме: Судебная реформа глазами граждан: что может положительно повлиять на доверие к суду?
Судья из Днепра не подтвердила способность осуществлять правосудие
На Днепропетровщине назначили четырех судей
Второй отбор судей в новый Верховный Суд: старые и новые проблемы
ВСП уволил с должности судью из Днепра