Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Каждая третья закупка лекарств в регионах осуществляется с нарушениями — Transparency International Украина

По данным мониторинга общественной организации Transparency International Украина, каждая третья закупка лекарств в регионах осуществляется с нарушениями. Проанализировали около 2000 закупок в Херсонской, Хмельницкой, Днепропетровской, Сумской, Ивано-Франковской, Закарпатской и Львовской областях. «Мониторинг закупок лекарств показывает, что есть определенные проблемы. На сегодня они сводятся к одному желанию заключить договор с определенным поставщиком. Как следствие, мы имеем типичные нарушения — безосновательная дисквалификация, безосновательное определение победителя, дискриминационные требования, которые вписывают в тендерную документацию», — рассказал Иван Лахтионов, координатор проекта «DoZorro», Transparency International Украина, во время экспертной дискуссии в Украинском кризисном медиа-центре (далее – УКР.).

Експерти стверджують, що окрім проявів корупції, велика кількість порушень під час закупівлі ліків здійснюється несвідомо. Причина цього – брак професіоналізму, адже закуповувати ліки є не основною роботою багатьох закладів, які це роблять. Віктор Нестуля, виконуючий обов’язки генерального директора ДП «Медичні закупівлі України», зазначив, що для того, аби уникнути несвідомих порушень з боку замовника, необхідно встановлювати мінімальні вимоги до документації та спрощувати процедуру здійснення закупівель. «Допомога у підготовці документації, спрощення підготовки документації і спрощення роботи самої системи нам дуже сильно допоможе підвищити ефективність. Тоді ми вже будемо говорити про корупцію дійсно там, де вона є. Я не кажу, що корупції на регіональних закупівлях немає. Вона є, і її дійсно відносно багато. Але не треба прив’язувати більшість дрібних замовників, яким треба іноді закупити ліків на 60 тисяч гривень на рік. Там, скоріше за все, такої корупції немає. І треба тоді дивитися за якоюсь більшою рибою», – додав він.

Учасники дискусії зауважили, що не завжди врегулювання закупівель ліків має бути нормативним. Достатньо рекомендацій на рівні відповідних листів для того, аби сигнали замовникам та постачальникам спричиняли позитивні зміни. Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство охорони здоров’я, представники Антимонопольного комітету, Центру протидії корупції, Transparency International Україна спільно розробили рекомендації, які, у разі їх дотримання, допоможуть уникнути обмеження конкуренції на ринку та зловживань. «Саме такі рекомендації будуть сприяти тому, що замовники ліків будуть вже більш усвідомлено вчиняти і включати до тендерної документації такі вимоги, які не будуть обмежувати конкуренцію, але дозволять закуповувати саме те, що потрібно», – підкреслила Наталія Шимко, заступниця директора департаменту регулювання публічних закупівель Міністерства економічного розвитку та торгівлі України.

Експерти зауважили, що відповідальність за контроль над належним проведенням закупівлі ліків в регіонах та висвітленням цієї теми лежить на громадських активістах та журналістах. «Якщо ми не можемо суттєво вплинути, щоб провести закупівлі ліків відповідно до законодавчих норм, то можемо хоча б давати можливість цю схему показувати публічно, через засоби масової інформації. Тоді безпосередньо ті люди, які причетні до таких схем, вже більше бояться використовувати її», – наголосила Наталія Гусак, представниця «Закупівлі Чернівці».

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Вместо Министерства здравоохранения лекарства для онкобольных детей приобретет Днепропетровская ОГА
Дніпропетровський облздрав спростив механізм закупівлі медикаментів