Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Каковы перспективы самоорганизации населения в Днепре?

Активизировать создание в Днепре органов самоорганизации населения (ОСН), усилить их роль в местном самоуправлении, выделить финансирование их деятельности из городского бюджета, — на решение этих вопросов был направлен проект «Самоорг-Днепр».

О том, как возникла идея проекта и чего удалось достичь, рассказал директор ОО «Институт реформ и инноваций», эксперт Сети UPLAN Роман Сердюк (далее – УКР.).

– Якими були передумови проекту «СамоОрг-Дніпро»?

– По-перше, в деяких містах України вже давно діють ОСНи. Вінниця, Луцьк, Одеса успішно розвиваються та виглядають об’єктивно краще, ніж Дніпро.

По-друге, ідея ліквідації районних у місті Дніпрі рад виникла ще у 2015 році. Але на заміну райрадам має прийти інший орган, бо якщо міська рада буде займатися кожним люком, деревом та лавкою, у неї не залишиться часу на стратегічні питання.

Тож ми запропонували такий механізм, коли місто поділяється на мікрорайони, створюються мікрорайонні комітети, їм надається бюджет, у рамках якого вони роблять те, що вважають за потрібне: ремонтують тротуари, фарбують лавочки, висаджують дерева та інше. А міськрада в цей час замість вирішення дрібних проблем займається глобальними, масштабними проектами.

– Що саме передбачав проект? Чи все заплановане вдалося реалізувати?

– Наші експерти займалися розробкою та адвокатуванням проектів нормативних актів міської ради стосовно посилення спроможності ОСНів.

У результаті ми домоглися від Дніпровської міськради прийняти рішення, згідно з яким повноваження зі створення ОСНів перейшли від районних рад до міської. Це було важливо, тому що той, хто дає дозвіл на створення ОСНів, має право їх фінансувати. У нас у районних рад бюджету немає, основна його частина сконцентрована в міській раді, відповідно для збільшення фінансування потрібно було, щоб міська рада мала право створювати ОСНи.

Для прийняття цього рішення було проведено велику адвокаційну кампанію, яка включала консультації з депутатами міськради, представниками міської влади. Значним поштовхом стала актуалізація нами цього питання у засобах масової інформації.

Ще одне прийняте рішення закріплює порядок утворення ОСНів та їх взаємодії з міськрадою.

На жаль, не було розроблено Програму фінансування ОСНів. З цього приводу у нас виникла серйозна дискусія з міськрадою. Ми вважаємо, що діяльність ОСНів повинна на 100% фінансуватися з бюджету, оскільки це гроші платників податків, які живуть у тому ж ОСНі. Натомість міськрада говорить про те, що має бути співфінансування, коли частково сплачують жителі, а частково фінансується з бюджету. Наразі ця дискусія триває.

– Як саме ви активізували створення ОСНів у Дніпрі?

– У рамках проекту «СамоОрг-Дніпро» ми провели курс з двох тренінгів для ініціативних груп зі створення ОСНів. На першому ми розповідали, як влаштовано місцеве самоврядування, хто за що відповідає, хто на якій посаді перебуває, у кого які повноваження, хто які завдання вирішує в місті і де в цій системі ОСНи. На другому тренінгу ми розповідали про порядок створення ОСНів, а саме: як збираються загальні збори, як збирається конференція, як складаються протоколи та інші практичні аспекти.

Наш тренінг пройшло більше 40 осіб. Якщо половина з них візьметься за створення мікрорайонних комітетів, то вони покриють третину міста, оскільки, згідно з проведеними розрахунками, Дніпро можна поділити приблизно на 60 мікрорайонів. Загалом ми планували навчити створювати ОСНи 60 осіб, тож майже на 70% свою задачу виконали. Тепер вони не тільки зможуть створити свій мікрорайонний комітет, а й розповісти іншим про те, як це робиться.

– Що «Інститут реформ та інновацій» робить у цьому напрямку зараз?

– Незважаючи на завершення реалізації проекту «СамоОрг-Дніпро», продовжуємо надавати індивідуальні консультації зацікавленим у створенні ОСНів, ділимося з ними друкованими методичними матеріалами. Ми надаємо практичні поради як тим, хто пройшов навчання на наших тренінгах, так і новим ініціаторам створення ОСНів.

Додатково: Проект «СамоОрг-Дніпро» був реалізований ГО «Інститут реформ та інновацій» у рамках проекту Центру політико-правових реформ «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за фінансової підтримки Європейської Комісії.

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Про організацію діяльності добровольчих формувань територіальних громад
Судівництво: підсумки квітня
Де можна отримати правову допомогу на Дніпропетровщині під час війни?
Місцеве самоврядування в умовах війни: підсумки за період від 24 лютого до 30 квітня
Вплив війни на сферу адміністративних послуг та рекомендації на майбутнє