Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Повышение стоимости паспортов: что не так с оплатой админуслуг в Украине?

С 1 июля 2019 года подорожало оформление внутреннего паспорта (в форме карты): за 20 рабочих дней — 345 грн (было — 279 грн), за 10 рабочих дней — 471 грн (было — 366 грн). Изготовление загранпаспорта обойдется в 682 грн за 20 рабочих дней (было — 557 грн) и в 1034 грн за 7 рабочих дней (было — 810 грн), пишет Центр политико-правовых реформ (далее – УКР.).

Згідно із Законом про Єдиний державний демографічний реєстр, адміністративний збір за виготовлення документа складається з двох окремих платежів – розмір одного встановлює Кабінет Міністрів України, іншого – монополіст Поліграфкомбінат «Україна», який виготовляє бланки. І якщо збільшення вартості КМУ обґрунтовує зростанням прожиткового мінімуму, то поліграфкомбінат підвищує ціну на власний розсуд.

«Такий непрозорий порядок встановлення платежів за паспортні та інші адміністративні послуги є неприйнятним. Платежі мають бути чіткими, зрозумілими і визначеними на рівні закону», – наголошує експерт Центру політико-правових реформ Євген Школьний.

Чергове подорожчання паспортних послуг привід порушити проблематику коштів у сфері адміністративних послуг. Так, експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук звертає увагу на щонайменше три питання.

По-перше, із загалом близько 1 500 адмінпослуг в Україні тільки з паспортної сфери зробили практично бізнес. Навіть до подорожчання з 1 липня ці послуги були досить прибутковими і для держави, і для окремих суб’єктів. Натомість багато інших адмінпослуг або безкоштовні (наприклад, реєстрація бізнесу чи землі), або коштують копійки (наприклад, за реєстрацію шлюбу справляється лише 85 копійок державного мита, а так званий «нотаріат» у місцевому самоврядуванні за більшість послуг отримує по 17, 34 чи 85 копійок).

По-друге, держава покращує свої фінанси за рахунок громадян необґрунтовано. Нагадаємо, що 30% плати за паспортні «послуги» йде у спецфонд Державної міграційної служби, а 70% – у місцеві бюджеті. Більшість органів місцевого самоврядування отримують ці кошти, часто доволі значного обсягу, безпідставно, адже самі нічого не зробили для налаштування паспортних послуг. Таким чином, кошти, яких не вистачає для ДМС, знову беруть з громадян.

По-третє, у паспортній сфері існує безпрецедентне і грубе порушення законів. Зокрема, ДП «Документ» бере додаткові 400 грн з кожного отримувача паспорта. Лише за 2018 рік громадяни втратили в такий спосіб більше 540 млн грн. Усе це можливе через непрозору структуру оплати паспортних послуг та складний механізм визначення цих платежів.

Вихід з такої ситуації експерти вбачають в ухваленні єдиного закону, який би врегулював критерії платності та безоплатності адмінпослуг; механізм встановлення та використання адміністративних зборів; чіткі критерії розмірів таких зборів, особливо їх верхню межу; порядок та способи сплати адміністративного збору; механізми цільового використання коштів, що надходять від сплати цих зборів. Окрім того, він має містити додаток з Переліком найпопулярніших серед громадян адмінпослуг із чіткими розмірами адміністративних зборів. В ефективності запропонованого підходу переконує й міжнародний досвід, адже подібні закони діють у Польщі, Німеччині, Чехії тощо.

«Україні потрібна і прозорість, і правова визначеність, і раціональність та справедливість у сфері оплати адміністративних послуг. Від наведення ладу в цій сфері виграють не лише громадяни як споживачі послуг, але й Мінфін, Мінекономрозвитку, органи місцевого самоврядування та їх асоціації. Закон про адміністративний збір зможе все це забезпечити», – підсумовує Віктор Тимощук.

 

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: 9 років мережі ЦНАП: як змінилися адмінпослуги для українців за цей час
Де у Дніпрі можна оформити ID-паспорт не за місцем реєстрації
В Кривом Роге заработал седьмой паспортный офис
В Днепропетровской области уже выдали более 120 тысяч ID-карт
Жителям Днепра рассказали о нововведениях, связанных с оформлением паспорта гражданина Украины