Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


«Я — ваш полицейский». Чем новые офицеры громады отличаются от участкового

С начала лета в Украине стартовал пилотный проект — «Полицейский офицер громады». После отбора профильных тестов, собеседований и детектора лжи 34 подготовленных полицейских заменили собой участковых в нескольких объединенных территориальных громадах (ОТГ). Каждому из них предоставили машину, планшеты, новую форму, офис с компьютером, а также — новые полномочия и высокую зарплату. Отныне офицеры громады должны работать на местах — с селянами и жителями маленьких городов, быть всегда рядом.

Громадське узнавало, как запустилась реформа и что делают полицейские офицеры в Саксаганской громаде на Днепропетровщине (далее – УКР.).

Вартовий громади

«Гей, чи є хтось удома?» — двоє поліцейських заходять у двір багатодітної родини в селі Чумаки на Дніпропетровщині. Двері до низької невеликої хати відчинені, на мотузці сушиться дитячий, трохи вицвілий на сонці одяг, біля дерева — прив’язаний собака. Надвір одразу виходить худа засмагла жінка. Подивитися на гостей вибігли на вулицю й діти з хати.

«Вітаю, поліцейський офіцер громади Корнієнко. Ми вже з вами знайомилися. Як ваші справи?»

Поліцейські кажуть, що два тижні тому, коли вони вперше приїхали з соціальною службою до цієї сім’ї, ситуація була гіршою: двір недоглянутий, а жінка — напідпитку. Тоді матір попередили: якщо не почне слідкувати за сім’єю, соціальні служби позбавлять її батьківських прав. Тепер поліцейський офіцер громади час від часу навідується до проблемних сімей та, у разі потреби, допомагає їм або попереджає про можливі штрафи.

«Таких проблемних та багатодітних сімей у нашій громаді більше 30. Ми почали працювати в ОТГ з початку червня й одразу зустрілися з соціальними службами, щоб знати, як ми можемо бути корисні. Почали з соціальними працівниками їздити до родин, які опинилися у складних життєвих умовах», — розповідає поліцейський офіцер громади Андрій Корнієнко.

Пілотний проєкт офіційно запустили 28 травня 2019 року. Для участі у його старті відібрали 34 поліцейських, одним із яких став Андрій Корнієнко. Раніше він був старшим інспектором-черговим у райвідділку П’ятихаток (Дніпропетровська область): працював позмінно та керував нарядами. Коли почув про набір поліцейських на новий проект, одразу погодився взяти у ньому участь.

«Поліцейський офіцер громади працює безпосередньо на території обслуговування, — пояснює Корнієнко. — На відміну від дільничних інспекторів, я та мій напарник Микола Ольховик не їздимо постійно до району, щоб відпрацьовувати там на подіях, конвоювати затриманих чи брати участь у охороні громадського порядку. Наше завдання це постійно комунікувати з мешканцями Саксаганської ОТГ, спілкуватися із ними, планувати спільну роботу та разом працювати над тим, щоб громада вдосконалювалася та ставала безпечнішою. Я тут живу, я тут працюю це наш слоган».

Усі 34 поліцейських офіцерів громади офіційно пройшли посвяту на Софійській площі у Києві. Тоді ж кожен із них отримав службовий автомобіль від Міністерства внутрішніх справ. Окрім цього, вони мають отримати від своїх громад кабінети із комп’ютерами, а також можуть претендувати на безкоштовне житло.

«Свою роботу ми намагаємося планувати на два тижні наперед, — розповідає поліцейський. — Їздимо з візитами до мисливців і дивимося, як вони зберігають зброю. Можемо разом із місцевими патрулювати річку, щоб ловити браконьєрів та запобігати незаконному вилову риби у ставку. Навідуємося до дітей у таборі й розповідаємо їм про безпеку».

Кожне виконане завдання поліцейські відзначають у відповідній онлайн-програмі на планшеті. Кажуть, що, окрім своїх звичайних повноважень, хочуть також займатися благоустроєм. Наприклад, спільно з сільською радою та депутатами обстежують зруйновану ділянку районної дороги, щоб клопотати про її ремонт та притягнення винних до відповідальності.

Прогресивна ОТГ

Об’єднана Саксаганська територіальна громада — це понад десяток населених пунктів, найбільші серед яких — Саксагань, Вільне та Грушуватка. Тут мешкають понад вісім тисяч людей, більшість з яких зайняті в сільському господарстві. У громади є 16 великих фермерських угідь, на яких працюють місцеві. Також тут розташована виправна колонія, геріатричний пансіонат, школа-інтернат, дитячий табір та Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти.

Голова Саксаганської ОТГ Олег Бабець називає свою громаду молодою. Її створили наприкінці 2017 року і вже зараз можуть похвалитися першими результатами реформи: восени тут відкривають власний центр з надання адміністративних послуг, вже зараз будують дороги, ставлять зупинки для громадського транспорту, а також працюють над проектом з переробки твердих відходів. У школах вже поставили сортувальні сміттєві баки, щоб діти привчалися дбати про екологію самі та вчили батьків. Голова ОТГ розповідає, що для нього важливо, щоб молодь не їхала з громади.

«У себе ми створили відділ освіти та забрали в підпорядкування у району п’ять шкіл та три дитячих садки. Тепер з вересня хочемо запустити профільне навчання у нашому професійно-технічному закладі. Навіщо їм їхати вчитися на трактористів, швачок, програмістів та кухарів у П’ятихатки, якщо ми можемо їх ще краще навчити», — пояснює Бабець.

У пілотному «поліцейському» проєкті селищна рада вирішила також узяти участь, бо це відкриває нові можливості. Кажуть, що криміналу у них мало: більше сімейних та сусідських непорозумінь. Утім у проєкті “Поліцейський для громади” вбачають не лише елемент безпеки: це шанс розвиватися разом. Тому — забезпечили двох офіцерів усім необхідним: комп’ютером, сейфом, принтером та кабінетом.

Поліцейські тепер працюють на території громади з усіма видами порушень. За перші два тижні роботи до них надійшло тільки шість викликів. Три з них стосувалися земельної суперечки двох сусідів. «Нам головне, щоб вони не матюкалися й не билися», — каже Андрій Корнієнко.

Останній серйозний інцидент на території теперішньої громади трапився майже десять років тому, коли сусід напідпитку вчинив вбивство, проте зараз таких випадків немає.

«Ми познайомилися з місцевими, і не всі з них нас одразу полюбили. Певно тому, що ми все одно поліцейські й можемо накладати штрафи, — пояснює поліцейський офіцер громади. — Утім з громадою ми домовилися, що перед законом усі рівні. Часто спірні питання селяни віршують мирно: розбираються самі або ж звертаються до виконавчих комітетів у сільській раді».

Замість дільничного

Поліцейські офіцери громади не мають обов’язково бути місцевими: у їхньому підпорядкуванні, як у випадку із Андрієм Корнієнком з Саксаганської ОТГ, має бути 5-10 селищ, які вони зможуть об’їжджати щомісяця. Раніше такої змоги у дільничних не було: вони переважно сиділи в одному місці і не могли відвідувати конкретні родини.

«До питання дільничних довгий час не доходили: була атестація, створення патрульної поліції, останній рік навіть почалися експерименти із кримінальним блоком, з’явилися детективи й ухвалили кримінальні поступки, які почнуть діяти з 2020 року. А з дільничними довго не знали, що робити, утім зараз зміни дійшли і сюди», — згадує експерт з реформи органів правопорядку Євген Крапивін.

До нового проєкту в Україні всього працювало близько 1800 дільничних. Вони могли обслуговувати селища на відстані 50-60 кілометрів одне від одного, не мати службового автомобіля, або ж користуватися старим «жигулем», часто-густо не маючи, чим його заправити. Це потрібно було змінювати.

«Основна ідея зараз у тому, щоб такого поліцейського офіцера громади ставити у кожен більш-менш невеличкий населений пункт, — розповідає Євген Крапивін. — Тоді їх мало б стати у 2-3 рази більше, ніж дільничних. Реформа тут і в тому, щоб максимально залучити муніципалітети, селищну та міську владу до фінансування цих офіцерів. Зараз уся поліція фінансується з державного бюджету, але вже є відповідні програми для міських та обласних рад: вони допомагають закуповувати обладнання, паливо, форму для їхніх правоохоронців. Це і є децентралізація».

Усього проєкт «Поліцейський офіцер громади» має охопити майже 30 тисяч населених пунктів, де мешкає майже 28 мільйонів українців.

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Жителям ОТГ расскажут о работе полицейских офицеров громад
Действующие полицейские офицеры громады Днепропетровщины стали менторами для будущих офицеров громады
В днепровском ВУЗе началась третья волна подготовки участковых полицейских нового формата
Еще 17 ОТГ Днепропетровщины получат Полицейского офицера громады
На Днепропетровщине стартовала вторая волна проекта «Полицейский офицер громады»