Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Рейтинг ЦНАП за рівнем інтегрованості послуг: лідери та аутсайдери Дніпропетровщини

Комфортність життя у кожній громаді значною мірою залежить від спектру, якості, зручності та доступності адміністративних послуг, які надають органи влади. Поневіряння по кабінетах, стояння у чергах та інші незручності під час отримання необхідних документів дратують та нервують громадян. Для кожного з нас цілком зрозуміле бажання отримувати все в одному місці та у зручний час.

Саме з цією метою в Україні з 2012 року почали офіційно створюватися центри надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Станом на початок липня 2019 таких центрів вже 747. Лідером серед всіх областей є Дніпропетровщина, де працює 51 ЦНАП.

Проте кількість ЦНАП не завжди є запорукою їхньої якісної роботи. Про це свідчать результати дослідження, проведеного в ЦНАП 30-ти найбільших за кількістю населення містах України, а також у 20 ОТГ. Експерти оцінили сервіси та зручності, які запроваджують центри, та приділили особливу увагу рівню інтегрованості найбільш затребуваних адміністративних послуг у ЦНАП.

У Дніпропетровській області моніторинг охопив ЦНАП Дніпра, Кам’янського, Кривого Рогу та Апостолівської ОТГ.

За рівнем інтегрованості послуг ЦНАП м. Кам’янське посів перше місце серед 30-ти досліджених міських ЦНАП. На одинадцятому місці – ЦНАП м. Кривий Ріг. ЦНАП обласного центру опинився лише на 20-му місці.

Бізнес, нерухомість, земельні питання та будівництво

Відповідно до результатів дослідження у більшості ЦНАП міст та ОТГ забезпечено надання послуг у земельній сфері (видача відомостей з ДЗК та реєстрація земельних ділянок), послуг з оформлення дозволів/декларацій у сфері будівництва, послуг з реєстрації юридичних осіб та ФОП, а також з реєстрації прав на нерухомість.

У Дніпропетровській області ці послуги надаються у всіх досліджених ЦНАП.

Реєстрація місця проживання

Послуги з реєстрації місця проживання надаються у 95% досліджених ЦНАП в ОТГ та 83% міських ЦНАП.

Серед досліджених ЦНАП у Дніпропетровській області ці послуги надаються у ЦНАП Кам’янського, Кривого Рогу та їхніх територіальних філіях. У ЦНАП Апостолівської ОТГ працівники оптимізували надання послуги з реєстрації, завдяки чому термін отримання відповідної послуги скоротився до декількох хвилин. Довідки працівники ЦНАП видають громадянам самостійно без залучення бек-офісу.

Натомість у ЦНАП м. Дніпро не забезпечено надання цієї послуги. Таку ситуацію варто оцінювати дуже критично, адже повноваження з реєстрації місця проживання делеговані територіальним громадам саме для їхнього ефективного та швидкого надання, і звісно у ЦНАП.

Паспортні послуги

Експерти зафіксували, що рівень інтеграції послуг із «закордонними» паспортами та «внутрішніми» паспортами у формі картки є нерівномірним. У міських ЦНАП ці послуги впроваджуються інтенсивніше, ніж в ОТГ. Зазначені послуги надаються у 77% досліджених міських ЦНАП – проти 45% ЦНАП в ОТГ.

У досліджених ЦНАП Дніпропетровщини оформити та отримати біометричний паспорт для виїзду за кордон та ІD-картку можна у центральному відділенні ЦНАП м. Кам’янське, у центральному відділенні всіх територіальних підрозділів ЦНАП м. Кривий Ріг та в ЦНАП Апостолівської ОТГ.

У ЦНАП м. Дніпро можна отримати лише послугу з оформлення та видачі біометричного «закордонного» паспорту та виключно у відділі ЦНАП «Лівобережний». В іншому відділі – ЦНАП «Правобережний» – ця послуга не надається.

Соціальні та пенсійні послуги

За результатами проведеного моніторингу вищий рівень інтегрованості соціальних послуг (65%) та пенсійних послуг (60%) демонструють ЦНАП в ОТГ. У міських ЦНАП ці показники значно нижчі та дорівнюють 47% та 23% відповідно.

У Дніпропетровській області як пенсійні, так і соціальні послуги (оформлення житлових субсидій) у ЦНАП можуть отримати лише мешканці м. Кам’янське. У ЦНАП Дніпра, Кривого Рогу та Апостолівської ОТГ зазначені вище послуги не надаються.

Послуги РАЦС

Адміністративні послуги з реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) надаються приблизно у половині досліджених ЦНАП (53% міських та 50% сільських ЦНАП). Проте спектр надаваних послуг РАЦС у містах та ОТГ України – різний.

Наприклад, у міських ЦНАП, які досліджено у Дніпропетровській області, у м. Дніпро надається лише послуга з реєстрації народження дитини, у містах Кам’янське та Кривий Ріг, окрім цієї послуги, доступна також реєстрація смерті. У Апостолівській ОТГ взагалі не надаються послуги РАЦС.

Послуги з видачі посвідчень водія та реєстрації транспортних засобів

Результати дослідження свідчать про те, що загалом в Україні темпи інтеграції у діяльність ЦНАП послуг з видачі посвідчень водія та реєстрації транспортних засобів є найповільнішими.

Але ЦНАП Дніпропетровщини є чим похвалитися. У травні 2019 року ЦНАП Кам’янського став третім містом в Україні (разом з Вінницею та Львовом), де забезпечено надання цих послуг.

Також керівництво Апостолівської ОТГ уклало угоду про співпрацю з Регіональним сервісним центром МВС, відповідно до якої ЦНАП збирає заявки від мешканців громад про потребу у наданні 4-х послуг (довідка про несудимість, зміна посвідчення водія, видача міжнародного посвідчення водія, реєстрація/перереєстрація транспортних засобів) та передає їх до Регіонального сервісного центру МВС. Після цього представники Регіонального сервісного центру МВС виїжджають до громади та надають ці послуги її мешканцям.

Діджиталізація, мобільні та «пакетні» сервіси ЦНАП

Окрім переліку надаваних послуг у ЦНАП, під час дослідження експерти вивчали додаткові сервіси та зручності, які запроваджені у центрах та сприяють підвищенню якості надання адміністративних послуг.

Зокрема, сайти ЦНАП Дніпра, Кам’янського та Кривого Рогу отримали максимально високі оцінки: вони мають зручний та зрозумілий інтерфейс, містять необхідну інформацію про послуги, які надаються у ЦНАП, контактну інформацію. Виключення – сторінка ЦНАП Апостолівської ОТГ, яка на момент дослідження не містила жодної інформації.

На сайтах міських ЦНАП можна записатися у чергу в режимі онлайн, самостійно обрати для себе комфортні дату та час відвідування. Також можна отримати адміністративні послуги через портал iGov.

ЦНАП м. Кривий Ріг розробив мобільний додаток, який можна безкоштовно завантажити у смартфон.

Створені сторінки ЦНАП у соціальних мережах.

Задля скорочення часу на отримання послуг, ЦНАП Кам’янського та Кривого Рогу запровадили надання послуг у т. зв. «пакетному» режимі. Послуги об’єднали за життєвими ситуаціями: «Народження дитини», «Втрата близької людини», «Втрата документів», «Зміна місця проживання» тощо. Це дозволяє громадянам за однин візит до ЦНАП замовити всі необхідні послуги.

Варто зазначити, що всі досліджені дніпропетровські ЦНАП розташовані у безбар’єрних приміщеннях. Окрім того, люди похилого віку, люди з постійними та тимчасовими вадами здоров’я, а також ті, кому важко пересуватися, можуть замовити в ЦНАП отримання послуг на дому. В таких випадках працівники ЦНАП використовують мобільні кейси, в яких встановлені ноутбук, принтер, модем та інші пристрої. Цифрові валізи мають усі досліджені у Дніпропетровській області ЦНАП.

Що потребує змін?

За результатами проведеного моніторингу експерти склали рекомендації для кожного центра надання адміністративних послуг.

ЦНАП Дніпропетровщини потрібно продовжити розширювати спектр надаваних адміністративних послуг.

ЦНАП Апостолівської ОТГ та філії ЦНАП Кривого Рогу мають привести свій графік роботи у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме працювати без обідніх перерв та принаймні один день на тиждень обслуговувати громадян до 20:00.

Нагальною потребою для ЦНАП м. Дніпро є відкриття філій у всіх районах міста, адже двох відділів ЦНАП для міста-мільйонника – замало.

Моніторинг центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) було проведено Центром політико-правових реформ (ЦППР) разом з партнерськими громадськими організаціями (Дніпровський центр соціальних досліджень, Одеський інститут соціальних технологій, Фонд місцевої демократії, Центр досліджень місцевого самоврядування). Польовий етап дослідження проводився протягом березня – червня 2019 року в рамках проекту «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади», який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу. Моніторинг здійснювався за методикою Центру політико-правових реформ». Результати дослідження доступні за посиланням: http://www.pravo.org.ua/ua/news/20873885-tsppr-razom-z-partnerami-proviv-monitoring-ponad-50-ti-tsnap

 

Анна Колохіна,

голова правління Дніпровського центру соціальних досліджень,

регіональна координаторка Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: 93% українців задоволені сервісом у ЦНАП: результати всеукраїнської оцінки якості адмінпослуг
Найпопулярніші послуги ДРАЦС на Гіді: добірка
Понад 7 тисяч державних закладів надаватимуть українцям сервіс за новими стандартами
Добірка новин у сфері адмінпослуг та адмінпроцедури за грудень 2021
В Україні зросла вартість оформлення біометричних документів