Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


На протяжении второй сессии Верховная Рада приняла 133 закона и 1 кодекс, 125 законов приняли за основу — Комитет избирателей Украины

Во время второй сессии Верховная Рада приняла 133 закона и Избирательный кодекс, еще 125 законов были приняты за основу. Большинство этих законопроектов были разработаны народными депутатами. Из 101 законопроекта, поданного Кабинетом Министров, приняли 22 или 21%. Из поданного Президентом 51 проекта закона приняли 22 или 43%. Об этом рассказали аналитики ВОО «Комитет избирателей Украины» на пресс-брифинге в Украинском кризисном медиа-центре, представляя итоги анализа работы парламента во время второй сессии (далее — УКР.).

Загалом за час роботи другої сесії було зареєстровано 1317 законопроектів, з них 829 – проекти законів. 90% всіх законопроектів зареєстрували народні депутати, 6% – Кабмін; 4% – президент.

Більшість прийнятих законопроектів – 80% – розроблені депутатами від фракції «Слуга народу». Законопроектів, де серед авторів є депутати з інших фракцій – лише 14. При цьому, 11 з них були розроблені парламентом минулого скликання. «Якщо ж брати до уваги лише законопроекти, розроблені цим скликанням, то «опозиційних» вкрай мало – лише 3 зі 133. Це вказує на небезпечну тенденцію поділу законопроектів на «свої» і «чужі», і шанси опозиційних проектів на прийняття дуже незначні. Це тривожна тенденція», – каже Олексій Кошель, голова Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України».

Серед фракцій, найчастіше за прийняті закони голосували депутати «Слуги Народу» – 91% від її складу, або 227 депутатів. Аналітики звертають увагу, що з таким показником підтримки серед «Слуг народу» третина законопроектів не були б прийняті, якби їх зовсім не підтримали депутати з інших фракцій. На другому місці за показником підтримки законів – фракція «Голос» (67% законопроектів) та депутатська група «Довіра» (63% законопроектів). Далі «Європейська Солідарність» – 49% законопроектів, «За майбутнє» – 48%, «Батьківщина» – 39%, «Опозиційна платформа «За життя» – 21%. За 49 законів депутати ОПЗЖ не віддали жодного голосу. Водночас, за закон, який продовжує дію особливого порядку місцевого самоврядування в ОРДЛО, фракція проголосувала майже у повному складі.

Протягом другої сесії Верховної Ради один народний депутат взяв участь в середньому у 75% засідань, розповів Денис Рибачок, аналітик Комітету виборців України. Лідерами за відвідуванням сесійної зали стали фракції «Слуга народу» та «Європейська солідарність». 28 народних депутатів взяли участь у понад 95% голосувань. Водночас, 58 депутатів були менш ніж на половині засідань, а 4 нардепи пропустили понад 90% голосувань. Це Антон Яценко із групи «За майбутнє», Вадим Столар та Юрій Солод з «Опозиційної платформи «За життя» та позафракційний Андрій Деркач.

В середньому на засіданнях були зареєстровані 348 народних депутатів, проте кількість пропусків поступово зростає, порівняно з початком каденції Верховної Ради. Якщо у вересні-жовтні на засіданнях були присутні в середньому понад 370 нардепів, то у грудні – 322, у січні – 325. «З листопада депутатів, які не беруть участі в голосуваннях, штрафують. Чи покращить це ситуацію – у нас немає оптимістичного прогнозу, тому що для багатьох депутатів 20 тисяч гривень не є достатнім фінансовим мотиватором», – зазначає Денис Рибачок.

Серед проблем у роботі Верховної Ради – відсутність плану роботи. «Якщо у 8-го скликання була коаліційна угода і депутати фракцій могли орієнтуватися на неї, робота 9-го скликання відзначається більшим хаосом. При цьому, відсутня необхідність шукати компроміс у сесійній залі внаслідок того, що «Слуга народу має монобільшість. Це часто призводить до голосування без обговорень, і це достатньо великий негатив», – каже Олексій Кошель.

По-друге, це – низька якість законопроектів та «законодавчий спам». У Верховній Раді реєстрували в середньому 10 законопроектів на день, а на одне пленарне засідання припадало 25 документів. При цьому, половина законопроектів отримали негативні висновки Головного науково-експертного управління Верховної Ради. 53% законопроектів, внесених за перші 3 місяці роботи парламенту, Мінфін відхилив у зв’язку з відсутністю коштів для реалізації цих законодавчих ідей. У Верховної Ради 8-го скликання цей показник становив 33%.

Основну частину «законодавчого спаму» генерують народні депутати з метою самопіару, зазначає Денис Рибачок. «Як правило, такі документи є неякісними і не мають шансів бути прийнятими. В середньому, лише 10-12% проектів стають законами», – каже аналітик.

«Законодавчий спам – це серйозна проблема, тому що цей «баласт» повинні пропустити через себе комітети, окремі міністерства, науково-експертне управління і так далі. Чим більше уваги буде розпорошуватися на них, тим менше уваги буде приділятися важливим законопроектам, які мають шанси пройти», – зазначає Олексій Кошель.

 

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Молодежь Днепропетровщины может пройти стажировку в Верховной Раде Украины
Год Верховной Рады: 8 депутатов пропустили 90% голосований
Верховная Рада IX созыва. Итоги года работы
11 нардепов не проголосовали в январе ни разу, — КИУ
КИУ назвал фракции-лидеров по посещаемости Рады