Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Допомога ВПО      Відбудова України      Євроінтеграція     Реформи     Децентралізація                                                                                Корупція      Декомунізація      Е-урядування      Кадрова політика     Вибори


Сколько украинцев поддерживают вступление в ЕС и НАТО: результаты опроса

По данным опроса, проведенного КМИС, по состоянию на февраль 2020 года вступление Украины в Европейский союз поддерживают около половины населения страны: отвечая на вопрос, как бы они поступили, если бы сейчас проходил референдум по вопросу, вступать ли Украине в Европейский Союз, 51,6% опрошенных указали , что они проголосовали бы за вступление Украины в ЕС, 26,0% — против, и 22,4% — не определились, либо не принимали бы участия в голосовании (далее — УКР.).

Якщо припустити, що ті, хто не визначився, не стали би брати участі в голосуванні на референдумі щодо вступу до ЄС, участь у голосуванні взяли би 77,6% усіх, хто має право голосувати та проживає на територіях, що контролюються владою України, і подані голоси розподілилися б таким чином (власне, саме ці показники найближчі до можливих результатів референдуму,  якби він проводився у лютому 2020 року[1]): за вступ до ЄС – 66,5% голосів, проти – 33,5%.

Протягом останніх років рівень готовності проголосувати за вступ до ЄС лишається сталим: наприкінці 2017 року за вступ до ЄС були готові проголосувати 51,3%, в лютому 2019 року – 51,3%, наразі (в лютому 2020 року) – 51,6% населення.

Як і раніше, ставлення до питання вступу України до ЄС помітно відрізняється залежно від регіону. У західних та центральних областях відсоток прихильників вступу до ЄС суттєво переважає над відсотком противників, у південних областях їх приблизно порівну, а на сході більше тих, хто проти вступу до ЄС, аніж тих, хто за:

  • у західних областях за вступ до ЄС готові проголосувати 69% населення, проти – 12%, не визначилися або не стали би брати участі у голосуванні з цього питання – 19%;
  • в центральних областях 57% за вступ до ЄС, 19% — проти, 24% — не визначилися або не стали би брати участі у голосуванні;
  • в південних областях за вступ до ЄС готові проголосувати 40%, проти – 37%, і 23% — не визначилися або не стали би брати участі у голосуванні;
  • на сході за вступ до ЄС готові проголосувати 26%, проти – 50%, не визначилися або не стали би брати участі у голосуванні – 25%.

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без тимчасово окупованих територій).

 

Ставлення жителів України до питання вступу України до НАТО

Відсоток тих, хто підтримує вступ України до НАТО, переважає над часткою противників: якби референдум із питання, чи вступати Україні до НАТО, відбувався у лютому 2020 року, 43,5% опитаних вказали, що вони проголосували б за вступ України до НАТО, 31,3% — проти; чверть (25,2%) не визначилися, або не стали би брати участь у такому референдумі.

Тож, якби референдум щодо вступу України до НАТО проводився у лютому 2020 року, і у голосуванні взяли участь усі ті, хто визначився зі своїм вибором, явка становила би близько 74,8%, а голоси учасників розділилися б таким чином: 58,2% голосів — за вступ України до НАТО, 41,8% — проти.

Порівняно із лютим минулого року опитування фіксує деяке збільшення відсотка тих, хто висловлює готовність проголосувати за вступ до НАТО у разі референдуму, із 40,1% в лютому 2019 року до 43,5% в лютому 2020 року. Відсоток тих, хто проголосував би проти, не змінився (31,5% в лютому 2019 року, 31,3% в лютому 2020 року).

Ідею вступу України до НАТО, як і раніше, підтримують переважно мешканці західних і центральних областей; на півдні і на сході країни більшість налаштована проти вступу України до НАТО. За результатами опитування, якби референдум з питання, чи вступати Україні до НАТО, проводився у лютому 2020 року,

  • у західних областях 60% проголосували б за вступ до НАТО, 14% — проти, 26% — не визначилися або не стали би брати участі у голосуванні;
  • у центральних областях 53% готові проголосувати за вступ до НАТО, 19% — проти, 28,1% — не визначилися або не голосували б;
  • у південних областях 28% готові проголосувати за вступ до НАТО, 49% — проти, 23% — не визначилися або не голосували б;
  • у східних областях 16% готові проголосувати за вступ до НАТО, 62% — проти, 22% — не визначилися або не голосували б.

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без тимчасово окупованих територій).

[1] Оскільки у цьому запитанні і в запитаннях нижче ми не запитуємо про голосування у найближчу неділю, а просимо сказати, як би респондент проголосував, якби голосування відбувалося саме зараз, це є певного роду імітація референдуму.  Тому відповідь «важко сказати» фактично означає неучасть у референдумі.

 

З 8 по 18 лютого 2020 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки. Методом особистого інтерв’ю опитано 2038 респондентів, що мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим) за 4-х ступеневою стохастичною вибіркою, що репрезентативна для населення України віком від 18 років.

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: