Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Местные выборы-2020: электоральные настроения граждан

Подавляющее большинство граждан (82%) собирается участвовать в местных выборах, которые состоятся в октябре.

Показательно, что политическая мобилизация высока во всех регионах Украины.

Об этом свидетельствуют результаты всеукраинского ислледования, проведенного Фондом «Демократические инициативы» имени И.Кучерива совместно с Центром Разумкова с 14 по 19 августа 2020 года (далее — УКР.).

 

Найважливішою рисою кандитатів у міські чи селищні голови громадяни вважають доброчесність – для 55,5% респондентів важлива прозорість доходів та статків, відсутність у біографії темних плям, непричетність до порушень і корупції.  Майже половина виборців вважає також важливими якостями для кандидатів наявність успішного досвіду управління громадою (48%) та чітку програму дій (47%). Для 43% респондентів важливі відкритість і постійна комунікація кандидатів із громадянами. Більш ніж для третини громадян має значення, щоб кандидати постійно проживали в громадах, де обираються (39%), та мали команду однодумців та професіоналів, яка працюватиме у разі обрання (39%). Понад чверть респондентів зважатиме на те, чи має кандидат досвід управління (29%) та профільну (юридичну, управлінську) освіту (28%). А 19% виборців підтримуватимуть кандидатів, які поділяютимуть їхні політичні погляди.

Більшість українців (57%) вважає, що вибори в цілому будуть чесними: при цьому 16% респондентів упевнені в тому, що вибори пройдуть без порушень, ще 41% думають, що окремі порушення не вплинуть на кінцевий результат. Водночас майже чверть громадян (23%) припускають, що результати виборів можуь бути перекрученими, а 6% впевнені, що результати будуть повністю підтасовані. Майже 14% респондентів не змогли визначитися з відповіддю. Найбільш упевнені в чесності виборів мешканці західного макрорегіону: 26% вірять, що все буде чесно, ще 42% думають, що порушення не вплинуть на результат. Найбільша недовіра до чесності процесу місцевих виборів спостерігається серед респондентів, які проживають у східних областях: 31% припускають, що результати можуть бути підтасовані, ще 13,5% упевнені, що вибори будуть сфальсифіковані. Схожі настрої мають і прихильників партії «Опозиційна платформа – За життя»: 31% таких виборців припускають порушення, 8% – упевнені в цьому.

31% опитаних по країні підтримали б на місцевих виборах ту саму партію, за яку вони проголосували б і на виборах у Верховну Раду. 28% схиляються до голосування за ту саму партію, проте не виключають, що вони можуть проголосувати за іншу політичну силу. 7,5% точно  голосуватимуть за іншу партію, а 7% підтримають кандидатів, які не належать до якоїсь партії. 27% не визначилися з відповіддю. Цікаво, що найвищий показник лояльності до обраних у 2019 році політичних партій демонструють мешканці південних регіонів (41%) та виборці «Європейської солідарності» (47%). Найбільше тих, хто не виключає голосування за іншу партію, – у центральних областях (31%) та серед прихильників «Батьківщини» (38%). А тих, хто хоче проголсувати за іншу партію, – у східному макрорегіоні (10%) та серед тих, хто голосував за «Опозиційна платформу – за Життя» (8%).

Дещо складним для громадян виявилось питання, чи підтримають вони свого кандидата у депутати місцевої ради у тому разі, якщо він балотуватиметься від політичної партії, яку вони не підтримали б. Готові проголосувати за такого кандидата 16% опитаних, а 18% не підтримуватимуть таких претендентів. 30% відповіли, що вони ще не визначилися з кандидатом, а 28% взагалі не відповіли.

Про наявність представництва партії у своєму населеному пункті, яку громадяни хотіли б підтримати на місцевих виборах, відомо 34% опитаних, 30% не знають про це, а 11% відповіли, що в населеному пункті, де вони проживають, такого представництва немає. 24% респондентів відповіли, що ще не змогли визначитися з кандидатом. Як виявилося, політичні партії більш активно працюють з мешканцями східних областей, де 40% респондентів знають про наявність таких осередків у своїх громадах.

Щодо поліпшення ситуації внаслідок місцевих  виборів як у містах та селах, так і в Україні загалом думки громадян різняться. 38% опитаних упевнені в тому, що місцеві вибори не змінять ситуації в громадах, проте 34% вважають, що вибори змінять стан справ у їхніх громадах на краще.  Відповідаючи на запитання про становище країни після виборів, 41% респондентів підтримав думку про те, що нічого не зміниться, тоді як 29% висловили упевненість у змінах на краще про ситуацію в країні. Частка тих, хто очікує змін на гірше, в обох випадках не перевищує 5%. Найбільше  сподіваються на краще після місцевих виборів у західному макрорегіоні: 41% очікує такі зміни у своїх громадах, а 36% – в цілому в країні. Найбільшими оптимістами серед виборців є прихильники партії «Європейська Солідарність»: 61% таких респондентів вірить, що місцеві вибори та їхні результати зможуть поліпшити ситуацію у місті чи селі, де вони проживають, і 57% – в усій країні. Найбільш скептично налаштованими є ті, хто підтримав би партії «ОПЗЖ» та «Батьківщина».

 

Загальноукраїнське дослідження проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно  з соціологічною службою Центру Разумкова з 14 по 19 серпня 2020 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2022  респондентів віком від 18 років методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Фінансування дослідження здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів.

Захід «ІСПИТ НА ДЕМОКРАТІЮ ТА ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД. Стан громадської думки за місяць до місцевих виборів» проводиться Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалів заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Кривой Рог: городская избирательная комиссия объявила результаты «второго тура»
Накануне голосования в Кривом Роге происходят замены членов избирательных комиссий
Повышение соцвыплат, бесплатный проезд и пиар от президента — что в своей агитации предлагают кандидаты на должность городского головы Кривого Рога
Эксперт Роман Сердюк: об итогах местных выборов в Днепре и административной реформе
Агитационная активность кандидатов во «втором туре» выборов городского головы Кривого Рога: наружная реклама