Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Народовладдя у Дніпрі: передвиборчі обіцянки у програмах політичних партій

Передвиборча кампанія на місцевих виборах-2020 добігає свого кінця. Вже зовсім скоро ми дізнаємося, які саме політичні партії сформують новий склад Дніпровської міської ради, і розпочнеться нова депутатська каденція.

А поки маємо час задля того, щоб зафіксувати партійні обіцянки щодо ідеї народовладдя, яка знайшла своє відображення у передвиборних програмах переважної більшості політичних партій, які змагаються за депутатські мандати Дніпровської міської ради.

Лише чотири партії оминули це питання («Громадська сила», «За майбутнє», «Пропозиція» та «Партія Шарія»).

Аналіз передвиборчих партійних обіцянок свідчить про їхню поверховість, оскільки не містить чітких механізмів реалізації. Зокрема часто партії, які висунули кандидатів у депутати Дніпровської міської ради, визнають, що потрібно якимось чином залучати мешканців громад до ухвалення рішень:

 1. «Зелені за залучення членів територіальних громад до обговорення проєктів рішень місцевої влади» (Партія Зелених України).
 2. «Залучення громадськості до формування місцевих бюджетів» (політична партія «Блок Вілкула «УКРАЇНСЬКА ПЕРСПЕКТИВА»).
 3. «Проведення громадських слухань та консультацій із зацікавленими сторонами з усіх питань, які впливають на життя мешканців громади» (ВО «СВОБОДА»).
 4. «Дніпро — місто, в якому громадські ради та організації не аплодують слухняно владі, а реально приймають участь у прийнятті рішень» (політична партія «Голос»).
 5. «Будь-яка зміна тарифів — лише через громадські слухання» (політична партія «ДемАльянс»).
 6. «Запровадимо публічні обговорення та опитування з важливих питань. Думка людей складе основу кожного рішення. Проведення змін та реформ відбуватиметься за згодою громад» (політична партія «Опозиційна платформа — ЗА ЖИТТЯ»).

Але про необхідність «напрацювання чітких, різноманітних інструментів включення громади до управління містом (громадські слухання, петиції, експертні, робочі групи тощо)» йдеться лише у програмі політичної партії «Команда Дніпра».

Ще один механізм залучення городян до управління містом, який зараз не має легального підґрунтя через відсутність необхідного Закону України, пропонується у програмі Партії Зелених України: «Зелені … за впровадження в постійну практику місцевих референдумів на належних законодавчих засадах їхнього проведення та обов’язковість врахування їхніх результатів у процесі ухвалення рішень».

А політична партія «Справа» пропонує забезпечити участь громади у процесі управління містом наступним чином: «…повинні керувати менеджери, з якими місцеві громади підписуватимуть контракти з чіткими показниками ефективності».

Третина партій, які є суб’єктами виборчого процесу до Дніпровської міської ради, у своїх програмах наполягають на необхідності систематичного публічного звітування перед громадою представників влади про результати своєї роботи:

 1. «Зелені … за обов’язковість її щорічного повного звіту про якість життя, здоров’я мешканців, стан господарства та довкілля» (Партія Зелених України).
 2. «Щорічні відкриті звіти рад усіх рівнів щодо використання бюджетних коштів» (політична партія «Блок Вілкула «УКРАЇНСЬКА ПЕРСПЕКТИВА»).
 3. «Забезпечення підзвітності муніципальної влади» (ВО «Батьківщина»).
 4. «Дотримання принципу відкритості та підзвітності шляхом системного публічного звітування перед громадою про роботу в органах місцевого самоврядування» (ВО «СВОБОДА»).
 5. «Дніпро — місто без бюджетної і соціальної корупції, у якому міська влада публічно звітує за кожну витрачену гривню» (політична партія «Голос»).

Ще у передвиборних програм політичних партій є обіцянки щодо залучення громади до здійснення контролю над діями влади, а також відкликання недобросовісних депутатів:

 1. «Залучення громадськості до контролю над використанням коштів» (політична партія «Блок Вілкула «УКРАЇНСЬКА ПЕРСПЕКТИВА»).
 2. «Забезпечення громадського контролю за діяльністю органів місцевої влади» (ВО «Батьківщина»).
 3. «Залучення суспільства до контролю та реалізації екологічних програм» (політична партія «Команда Дніпра»).
 4. «Можливість відкликання недобросовісних депутатів» (ВО «СВОБОДА»).
 5. «Ініціюватимемо відкликання депутатів, які не виправдали довіри громадян» (політична партія «Наш край»).

Обіцяють забезпечити доступ мешканців Дніпра до всіх рішень міської ради лише дві політичні сили:

 1. «Вчасне оприлюднення усіх проєктів рішень та рішень місцевих органів влади на їхніх офіційних інтернет-сторінках» (ВО «СВОБОДА»).
 2. «Забезпечимо загальний доступ громадян до офіційних документів та процедур» (політична партія «Наш край»).

Три політичні сили, які змагаються на виборах до Дніпровської міської ради, бачать потребу у підтримці та розвитку лише однієї з численних форм безпосередньої участі городян в управлінні містом, а саме «Бюджету участі», та обіцяють збільшити обсяги його фінансування:

 1. «Для розвинених європейських держав є цілком звичною ситуація, коли громадяни впливають на якість життя за допомогою своїх ініціатив. Це один з проявів головної європейської цінності — демократії, котра у прямому сенсі означає «народовладдя». «Європейська Солідарність» здійснюватиме контроль над реалізацією проєктів, які здобудуть перемогу в конкурсі. Крім того, ми працюватимемо над збільшенням фінансування «Бюджету участі». Щоб якомога більше ініціатив було реалізовано. Щоб кожен з нас якнайшвидше відчув реальне наближення до європейських стандартів якості життя» (політична партія «Європейська солідарність»).
 2. «Ми збільшимо фінансування бюджету участі, що направлений на реалізацію ідей дніпрян. Бюджет участі надає можливість кожному жителю брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для покращення міста» (політична партія «Національний корпус»).
 3. «Ми збільшимо розміри громадських бюджетів, щоб люди змогли самостійно визначати пріоритети розвитку на місцях» (політична партія «Слуга народу»).

Вже зовсім скоро за результатами голосування стане зрозуміло, які з цих обіцянок будуть втілені у життя депутатами Дніпровської міської ради. Головним завданням для громадських активістів після місцевих виборів залишається системний моніторинг їхнього виконання.

 

Анна Колохіна,

голова правління Дніпровського центру соціальних досліджень,

регіональна координаторка Громадської мережі публічного права

та адміністрації UPLAN у Дніпропетровській області

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Добірка новин у сфері судівництва за листопад 2021
Добірка новин у сфері адмінпослуг та адмінпроцедури за листопад 2021
Що змінює закон про електронні послуги з реєстрації та декларування місця проживання?
Добірка новин у сфері судівництва за жовтень 2021
Добірка новин у сфері децентралізації та місцевого самоврядування за жовтень 2021