Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Новогодние надежды и неожиданности: с какими чувствами и мыслями украинцы провожают старый и встречают Новый год

81% украинцев планирует встретить новый 2021 год дома, в кругу семьи. В то же время почти каждый десятый (9%) надеется провести новогоднюю ночь в гостях у друзей или родственников.

Об этом свидетельствуют результаты общенационального опроса, проведенного Фондом «Демократические инициативы» им. Илька Кучерива совместно с Киевским международным институтом социологии (КМИС) с 5 до 13 декабря 2020 года во всех регионах Украины за исключением Крыма и оккупированных территорий Донецкой и Луганской областей.

Для сравнения приводятся данные опросов, проведенных в разные годы Фондом «Демократические инициативы» имени Илька Кучерива с Центром Разумкова и Киевским международным институтом социологии (далее — УКР.).

Порівняно з 2018 і 2019 роками дуже помітний вплив епідемії коронавірусу: майже на 14 % зросла кількість респондентів, які проведуть новий рік у родинному колі, і вдвічі зменшилася частка тих, хто піде в гості. Водночас кожна п’ята молода людина (або 23 % від опитаних віком 18–29 років) планує зустріти Новий рік у компанії. Серед опитаних віком 60+ 7 % проведуть новорічну ніч самі перед телевізором, а 6 % взагалі не святкуватимуть. Причому серед чоловіків більше (12,5 %) тих, хто схильні святкувати у колі друзів і компанії, ніж серед жінок (6 %). Загалом в опитаних майже зникло бажання проводити Новий рік у громадському закладі чи на публічному святкуванні.

 • У новорічному змаганні за право дарувати українцям подарунки на Новий рік Дід Мороз та Святий Миколай отримали однакову кількість голосів (по 11 %) і поступилися коханим людям (35 %). Практично не змінилася частка респондентів, які не зважають на особу того, хто робить приємні сюрпризи (27 %). І вперше за чотири роки до 11 % скоротилася кількість тих, хто взагалі не хоче отримувати подарунків. У регіональному розрізі на Діда Мороза частіше чекають у східних регіонах, а на Святого Миколая – у західних.

 

 • Хоча вже чотири роки поспіль новорічні вподобання українців не змінюються, але цього разу бажання отримати як подарунок здоров’я (71,5 %) значно випередило прагнення мати «мир у країні» (39,5 %) та лад у сім’ї і розуміння близьких (22 %). Ще одним наслідком епідемії та економічного спаду можна вважати й те, що цього разу прагнення просто отримати у подарунок гроші (22, %) практично зрівнялося з хорошими стосунками в родині. Так само зросло бажання отримати в новому році хорошу роботу (18 %). У новому році батьки хочуть побачити успіхи дітей (14 %). Кожен десятий опитаний (10,5 %) мріє про довге життя. Замикають десятку найбажаніших подарунків цікаві подорожі (8 %), кохання (8 %) та ліки (вакцини) від коронавірусу (5 %), які випередили виграш у лотерею (3 %). Жінки частіше від чоловіків називають здоров’я найкращим подарунком (76 % і 66 % відповідно). Молодь, незалежно від статі, частіше мріє про хорошу роботу та кохання (29 % і 16 % опитаних віком 18–29 років відповідно). Від грошей та ладу в сім’ї не відмовляться респонденти зрілого віку (28 %) і 26 % опитаних віком 30–44. А для людей у поважному віці важливе здоров’я і успіхи дітей (83,5 % і 20 % опитаних віком 60+ відповідно).

 • Середня сума, яку українці готові витратити на новорічний стіл, становить 1440 грн (або 50,6 дол. США за курсом НБУ в грудні 2020). Торік було 1390 грн, але цьогорічний  бюджет новорічного столу насправді менший, ніж торік, якщо перевести у тверду валюту (59,7 дол. США за курсом НБУ в грудні 2019). У 2018 році це було 1752 грн (62,8 дол. США за курсом НБУ в грудні 2018). Водночас до 16 % зменшилася й частка опитаних, які відповіли, що у них на новорічний стіл немає грошей. У попередні роки таких було 23%.

 

 • Попри економічні негаразди та епідемію коронавірусу більшість українців все ж почувалися щасливими у 2020 році: 8,5 % дуже щасливими і 45,5 % – переважно щасливими. Проте це найнижчий рівень відчуття щастя, порівняно з 2017–2019 роками. З іншого боку,  цього ж року зафіксовано найвищу частку респондентів, які заявили, що почуваються переважно нещасними (29 %) та зовсім нещасними (9 %).

 • Наприкінці 2020 року, найпоширенішими почуттями, які відчувають українці розмірковуючи про майбутнє країни, лишилися надія (43 %), оптимізм (31 %) і тривога (28 %). Разом із тим, порівняння із результатами опитування у попередні роки свідчить, що епідемія та економічна криза позначилися на думках про майбутнє. Зокрема, частка респондентів, які відчувають надію, зменшилася до 43 %. Це менше, ніж у 2017–2019 рр., але все ще вище, ніж у 2015 році. Рівень оптимізму опустився до показників 2017–2018 рр. Так само стало трішки менше громадян, які відчувають радість – 4 %, але все одно це більше, ніж наприкінці 2015 року. Упевненість серед респондентів заявили лише 8 %. Це значно менше, ніж рік тому, і за цим показником ми опустилися на рівень 2015 року. І навпаки, почуття безвиході подвоїлося: тепер його відчувають 14 %, тоді як рік тому таких респондентів було лише 6 %. Зросла й кількість українців, які відчувають розгубленість: тепер їх 18 %. Саме стільки розгублених ми зафіксували у 2015 році. Дещо зріс песимізм: з 5,5 % наприкінці 2019 до 8 % у грудні 2020-го. І трішки зменшився інтерес: з 13 % до 9 %. Проте епідемія практично не вплинула на такі почуття, як тривога (28 %), страх (9 %), і байдужість (4 %).

 • Хоча почуття стосовно майбутнього країни стали більш обережними, українці залишаються оптимістами, коли думають про особисті перспективи в наступному році. 21 % опитаних вважає, що новий рік особисто для них буде кращим, а ще 62 % сподіваються, що кращого буде більше, ніж гіршого. І це практично такий самий рівень, що й попереднього 2019 року.

Живі українські традиції

 • 69 % українців знають традиційні українські колядки та щедрівки: 36 % опитаних заявили, що знають не менше трьох колядок і щедрівок, ще 32,5 % – знають хоча б одну колядку чи щедрівку. Ще 18 % опитаних заявили, що чули і люблять слухати колядки і щедрівки, але не змогли їх пригадати. А 5 % хоч і не знають, але хотіли б їх вивчити. Не цікавлять колядки і щедрівки лише 8 % опитаних. Менше відсотка не відповіли на запитання. Захоплення і знання українських обрядових, новорічних та різдвяних пісень, об’єднує мешканців усіх регіонів України.
 • Коли ми запитали співвітчизників, хто з українських виконавців чи гуртів найкраще заспівав би «Щедрика», отримали такі відповіді. Першу сходинку з майже однаковим результатом – 19 % посіли Тіна Кароль та Дзідзьо. На другому місці – Олександр Пономарьов (10,5 %). На третій сходинці опинилися три різні співачки: Джамала, Настя Каменських та Оля Полякова (всі по 8 %).

Весела політика

 • Якби у громадян був вибір, чиє привітання дивитися у цю новорічну ніч, більшість із них (54 %) все-таки обрала б виступ Президента України. Водночас 10 % хотіли б почути теплі слова від лідера, якому довіряють, і так само 10 % – привітання від улюбленого артиста чи артистки. Цікаво, що привітання головного санітарного лікаря (2 %) популярніше за привітання президента держави-агресорки Росії (1,5 %). 16 % взагалі не хотіли б бачити жодного привітання.
 • Напередодні Різдва ми пригадали дві історії, давню і новітню, і вирішили запитати думку співгромадян, з ким вони асоціюють два популярних образи. Отже, у «Різдвяній історії» Чарльза Діккенса жорстокий скнара-багатій Скрудж щиро розкаявся у своїй поведінці й почав на Різдво нове життя, допомагаючи ближнім. Відповідаючи на запитання «Хто з перерахованих нижче найбагатших українців міг би у Різдво змінитися на краще?», 39 % опитаних сказали, що ніхто, а 24 % завагалися з відповіддю. Решта думок про здатність багатіїв чинити добро у різдвяну пору розділилися так: 19 % опитаних назвали Рината Ахметова, 13 % – Петра Порошенка, 9,5 % – Ігоря Коломойського, 8,5 % – Віктора Медведчука, 4 % – Віктора Пінчука. Решта найбагатших співгромадян, швидше за все, взагалі не відомі респондентам.
 • Далі, відповідаючи на запитання «Хто з іноземних лідерів, найбільше підходить на роль Викрадача Різдва цього року?», 28 % опитаних назвали Володимира Путіна, 8 % – Дональда Трампа, 7 % – Олександра Лукашенка, 6 % – Джорджа Сороса і близько 3% – Ким Чен Ина і Сі Цзинпіня. 14 % сказали, що нікого з перелічених не можна назвати викрадачем Різдва, а 29 % – завагалися з відповіддю. Цікаво, що першість Путіна  у ролі «викрадача Різдва» визнали в усіх регіонах України, крім Сходу: там він перше місце розділив із Дональдом Трампом і Джорджем Соросом.

Загальнонаціональне опитування проведене Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) з 5 до 13 грудня 2020 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитування здійснене методом особистого інтерв’ю face-to-face. У рамках дослідження було проведено 2004 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 131 населеному пункті України, вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн-ефекту 1,5) не перевищує 3,3%.

Для порівняння наводяться дані опитувань, проведених у різні роки Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва  з Центром Разумкова та Київським міжнародним інститутом соціології.

Фінансування опитування здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: От 90 тыс. до 12,3 млн грн: жители какого города заплатили больше всего за празднование Нового года
Поздравление председателя Днепропетровской облгосадминистрации Валентина Резниченко с Новым годом и Рождеством Христовым
Покупки онлайн, минимум поездок и застолье в узком кругу: как безопасно отметить новогодние праздники (ПОЛЕЗНО)
В США близнецы родились с разницей в несколько минут, но в разные годы
Как встретить новый год без вреда для здоровья: советы днепровских врачей