Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


«Асистент дитини». У Дніпрі впровадили соцпослугу для дітей з особливими освітніми потребами

Дніпро — перше місто, де впровадили соціальну послугу “Асистент дитини з особливим освітніми потребами”. Це пілотний проєкт Міністерства соціальної політики. Асистентами переважно є мами, які раніше супроводжували своїх дітей на громадських засадах як волонтери. Також батьки дитини з особливими потребами можуть укласти угоду з асистентом, який пройшов відповідне навчання. Про проєкт, його реалізацію та фінансову складову пише Суспільне.

Особливий супровід

Третьокласницю Вікторію Клежньову вже третій рік до школи супроводжує її мама, Юлія. Але тільки з першого вересня цього року жінка супроводжує доньку ще й як асистентка дитини. Раніше, розповідає Юлія, в освітньому закладі були певні труднощі. Оскільки Віка пересувається за допомогою візка, було складно дістатися їдальні та вбиральні. Нині ж ситуація покращилася.

З цього року в школі з`явився ліфт-підйомник, завдяки якому ми з дитиною на візочку можемо спуститися й потрапити до вбиральні. Цього не було попередні два роки. Також на першому поверсі з`явився туалет для людей з особливими потребами”, — розповіла Юлія Клежньова.

Світлана Ярошенко обрала для свого сина Мирона асистентку, яка виховувала його з народження. Ольга Баштанник каже: займалася з хлопцем, підготувала до школи. Через шість років мама школяра знову попросила Ольгу допомогти з супроводом дитини, запропонувавши їй посаду асистента.

Це, перш за все, допомога в якихось гігієнічних заходах. Супровід до школи, вбиральні, столової. Якщо потрібно дати ліки в певний час — я їх даю. Виходить 8-годинний робочий день, я з дитиною з 8-ої до 16-ої, бо і після школи маю супроводити його додому”, — говорить про свої обов`язки Ольга Баштанник.

Мама Мирона, Світлана, згадує, коли син йшов до школи, то про інклюзивну освіту ніхто нічого не знав. Та за цей час з`явилися і ресурсні кімнати, і спеціальні програми. Про асистента дитини говорить наступне: “Це підвищує функціонал усієї команди супроводу дитини: батьків, вчителів, соцпрацівників. Усі разом ми сприяємо навчанню й розвитку мого сина”.

Що має робити асистент дитини та де пройти навчання

Голова громадської організації “Ангел дитинства”, експертка з інклюзивної освіти Наталя Алексєєва розповіла, що проєкт “Асистент дитини з особливими освітніми потребами” почали втілювати ще з 2019 року, коли подали від області відповідну заявку на участь до Міністерства соцполітики та згодом отримали відповідь, що пройшли відбір на апробацію послуги.

Проєкт включає в себе два міністерства: соцполітики та освіти. Бо послуга надається соціальним працівником, але в шкільному чи дошкільному закладі”, — пояснила Наталя Алексєєва.

Саме громадські організації написали програму для навчання асистентів дитини та організували навчальний процес на базі обласного центру соціальних служб. Після навчання видається сертифікат, на підставі якого людина може працевлаштуватися соціальним працівником. Оскільки навчання асистентів поки що не фінансується, то воно здійснювалося за рахунок виграних громадськими організаціями грантів.

За словами начальниці відділу соціальної роботи Дніпропетровського міського центру соціальних служб Інни Франчук, нині 17 асистентів дітей вирушили разом з ними до школи. І це не просто супроводжуючі, а офіційно працевлаштовані працівники. Ще 8 асистентів, які закінчують навчання та оформляють необхідні документи, незабаром теж розпочнуть працювати.

На оплату праці асистентів з міського бюджету Дніпра на 2021 рік виділено 1,5 мільйони гривень”, — зазначила посадовиця.

Асистентом дитини, каже Інна Франчук, може бути будь-яка людина, яка пройшла відповідне навчання й має сертифікат. Та найперше — асистент повинен мати бажання працювати з дітьми, які мають особливі освітні потреби. Адже функціонал такого працівника складається з соціально-побутового комплексу: застібнути ґудзик, дістати щось з портфеля, погодувати, допомогти сходити у вбиральню тощо. Окрім того, є певні вимоги від Міносвіти: обов`язкова загальна середня або професійно-технічна освіта. Втім, вимог до робочого стажу немає.

На сьогодні, за словами Наталі Алексєєвої, 80% асистентів дитини з ООП — мами, хоча проєкт має на меті вивільнити час саме для мам, які б могли влаштуватися на іншу роботу чи приділити час собі. Наразі позитивний момент у тому, що працевлаштовані асистентами мами отримують за функції, які виконують постійно, ще й заробітну платню. Хоча в майбутньому, сподівається Наталя, до роботи асистентами залучатимуться не лише мами.

За даними на травень 2021 року у Дніпрі — 587 дітей на інклюзивній освіті. Аби дізнатися детальніше, як пройти навчання на асистента дитини або ж як укласти угоду з асистентом — звертайтеся за адресою: м. Дніпро, вул. Новосільна, 21, міський центр соціальних служб або за телефоном 767-18-46.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Що таке соціальна послуга та як її отримати? (соціальний відеоролик)