Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика


Чи сприятливий бізнес-клімат у Кривому Розі: результати ІКМ-2021

Кривий Ріг посів 33ту сходинку з результатом ІКМ 2021 47,81 бала. Таким чином Кривий Ріг належить до групи міст з середнім ІКМ.

Про це свідчать результати дослідження “Індекс конкурентоспроможності міст України (ІКМ) 2021”, яке провела Програма USAID “Конкурентоспроможна економіка України” (КЕУ) спільно з компанією Інфо Сапієнс, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.

Кривий Ріг розташувався посередині рейтингу міст Дніпропетровської області. Зокрема більшу кількість балів отримали Нікополь (12те місце) та Павлоград (26те), які також мають середній ІКМ. З іншого боку, Дніпро (38ме місце) та Кам’янське (43те) належать до групи міст з низьким ІКМ.

Для вимірювання ІКМ 2021, Програма USAID КЕУ, в партнерстві з компанією Інфо Сапієнс, провела масштабне опитування у 45 найбільших містах України — 24 обласні центри та 21 місто з населенням від 73 тис. осіб. За його результатами та зібраних статистичних даних з міст, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій підготовлено звіт та рейтинг міст-учасників, а також проаналізовано показники ІКМ 2021 з минулорічними — ІКМ 2019/2020.

Містами з найбільш сприятливим бізнес-кліматом та ефективним економічним врядуванням у цьому році стали одинадцять міст Хмельницький, Івано-Франківськ, Львів, Мукачево, Бахмут, Тернопіль, Вінниця, Маріуполь, Олександрія, Мелітополь та Чернігів.

Повний звіт ІКМ 2021 та рейтинг усіх міст можна переглянути за посиланням.

Головні результати Кривого Рогу коротко

Місто не отримало високого результату (7 та більше балів) в жодному з компонентів/вимірів.

Незважаючи на низьку кількість балів, Кривий Ріг серед лідерів такого компоненту як «Доступ до публічного майна» 6те місце.

У Кривому Розі висока частка респондентів, які вважають доступною інформацію про комунальну землю та муніципальну нерухомість (37,0% та 44,9% опитаних відповідно).

У Кривому Розі підприємці витрачають в середньому 12,8 дня на дотримання місцевих регулювань (вимог архітектурнобудівельного контролю, благоустрою, оренди комунального майна тощо). Це більш ніж 2 рази більше ніж середній показник для всіх міст 5,7 дня. Окрім цього, це один з найвищих показників серед досліджених міст.

Кривий Ріг є одним з 5 міст, де підприємці найчастіше стикалися з «неофіційними платежами» при спілкуванні з представниками міської влади з будьяких питань впродовж 2019 2020 років (14,1%).

Лише 35,8% опитаних знають про конкретні антикорупційні заходи влади.

«Безпека ведення бізнесу» є однією з головних проблем, оскільки місто посіло лише 41шу сходинку.

Кривий Ріг є одним з 5 міст, де в 2019 2020 роках найвища частка підприємців зазнала втрат внаслідок таких злочинних дій як вимагання, крадіжки, вандалізм, підпал, пограбування тощо (18,0% опитаних).

Кривий Ріг є одним з 5 міст, де підприємці витрачають найвищу серед усіх міст частку річного доходу на забезпечення безпеки/захист бізнесу (охорону, обладнання, судові процедури, плату за «кришування» тощо) 3,7%.

В Кривому Розі найвища серед усіх міст частка підприємців, котрі вказали про існування центрів підтримки бізнесу 52,8% опитаних.

10,0% підприємців Кривого Рогу входять до ділових об’єднань (12,0% показник для всіх опитаних).

Перешкоди для ведення бізнесу в Кривому Розі

Рейтинг перешкод для ведення бізнесу у Кривому Розі очолили епідемія коронавірусу та карантин. Хоча ці ж проблеми опинилися на першому місці і в загальнонаціонального рейтингу перешкод, в цілому в Україні на них скаржиться частіше (43%), ніж у Кривому Розі (33%).

На другому місці у рейтингу перешкод у Кривому Розі високі податки. Це проблема для 31% місцевого бізнесу, що відповідає загальнонаціональним даним: на високі податки вказує 30% опитаних в усіх містах.

Третє місце у рейтингу перешкод у Кривому Розі посіла проблема низького попиту, актуальна для 27% місцевого бізнесу. На загальнонаціональному рівні на неї вказує більше опитаних (33%) і вона займає друге місце у рейтингу перешкод.

Разом з цим, бізнес Кривого Рогу частіше, ніж опитані загалом у країні вказує на такі перешкоди, як брак фінансових коштів та корупція міської влади. Ці проблеми відмітили, відповідно, 22% та 20% підприємців та керівників фірм міста, тоді як в цілому в Україні 17% та 13% респондентів.

Рекомендації експертів

Результати ІКМ 2021 дозволили виділити слабкі компоненти та виміри, з врахуванням яких запропоновано основні рекомендації для міста. Окрім цього, представникам місцевої влади необхідно звернути увагу на загальні рекомендації для всіх досліджених міст, а також рекомендації «найкращих практик» (підготовлених в рамках ІКМ 2019/2020).

Компонент 1. Започаткування бізнесу

 • Необхідно покращувати якість надання консультаційний послуг при процедурах реєстрації бізнесу, зокрема через активне залучення до надання консультацій безпосередньо державних реєстраторів, які надають послуги.
 • Необхідно забезпечити достатню кількість реєстраторів бізнесу.

Компонент 3. Прозорість та відкритість даних

 • Необхідно підвищити рівень прозорості та відкритості даних щодо місцевого бюджету, місцевих регуляторних актів та публічних закупівель (зокрема через регулярну актуалізацію інформації на офіційному вебсайті, поширення на декількох платформах).
 • Необхідно поширювати серед бізнесу інформацію про відкриті дані міста та можливості їхнього використання.
 • Необхідно залучати бізнес до консультацій щодо розвитку платформ для ефективного поширення відкритих даних.

Компонент 4. Вартість дотримання законодавства

 • Необхідно забезпечити існування інституцій та/або платформ, які проводять регулярну експертизу місцевих регуляторних з метою зменшення часових та грошових витрат бізнесу.

Компонент 5. Податки та збори

 • Необхідно регулярно проводити аналіз обтяжливості місцевих податків і зборів та їхнього впливу на місцевий бізнес.
 • Необхідно відповідати викликам часу (наприклад, пандемії) та йти назустріч бізнесу в питанні надання пільг зі сплати єдиного та земельного податків тощо.

Компонент 6. Неформальні платежі та корупція

 • Необхідно дбати про відкритий діалог влади та бізнесу, що підвищує довіру до влади та запобігає корупції.
 • Необхідно забезпечити створення та функціонування місцевої антикорупційної системи (гаряча антикорупційна лінія, антикорупційна програма тощо) та поширювати інформацію про її діяльність.

Компонент 9. Ресурси для розвитку

 • Необхідно використовувати найкращі практики досліджених в ІКМ міст, для організації роботи інфраструктури підтримки підприємництва.
 • Необхідно поширювати серед місцевого бізнесу інформацію про найкращі практики ділових об’єднань України.

Характеристика вибірки ІКМ 2021 у Кривому Розі

В опитуванні в Кривому Розі взяли участь 202 суб’єкти підприємницької діяльності. Це 128 (63,4%) підприємствюридичних осіб та 74 (36,6%) ФОП. При аналізі відповідей масив було зважено за критерієм типу суб’єкта підприємницької діяльності респондентів для того, щоб він відповідав параметрам цільової вибірки, а саме 24,3% ФОП та 75,7% юридичних осіб.

Повний звіт ІКМ 2021 та рейтинг усіх міст можна переглянути за посиланням.

Читайте також: Індекс конкурентоспроможності міст 2021: результат Дніпра

Індекс конкурентоспроможності міст 2021: результат Кам’янського

Конкурентоспроможність міст: яке місце посів Нікополь

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Мешканок Дніпропетровщини запрошують на безкоштовний бізнес-тренінг
Бізнес у громадах: експерти розповіли про успішні приклади співпраці під час онлайн-платформи
Як відкриті дані допомагають зменшити корупцію при перевірках бізнесу — дослідження Мінцифри
Відкриті дані бізнесу: українцям стала доступна фінансова звітність компаній
Які бізнеси відкривали українці під час локдауну?