Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Як українці ставляться до онлайн-голосування на виборах: результати опитування

Різноманітні онлайн-сервіси вже давно стали невід’ємною частиною повсякденного життя. За останні 10 років безліч процесів і процедур переведені в інтернет, тому голосування онлайн – це цілком логічний наступний крок. Пандемія COVID-19 внесла суттєві зміни у повсякденність, пришвидшивши перехід ще більшої її частини в онлайн. Вочевидь, на черзі експансія онлайну на такі сфери, як політика і волевиявлення громадян.

Електронне голосування – це термін, який охоплює кілька різних видів використання електронних засобів на виборах для безпосередньо голосування та/або підрахунку голосів. Онлайн-голосування або Інтернет-голосування – це версії електронного голосування, де виборці мають можливість віддати свій голос, не відвідуючи саму виборчу дільницю, використовуючи комп’ютер, планшет або смартфон. Серед переваг онлайн-голосування пришвидшення підрахунку виборчих бюлетенів, зменшення необхідного для підрахунку голосів персоналу, підвищення доступності для виборців. Але є й вагомі мінуси: ризики фальсифікації виборів, порушення таємниці вибору і, як наслідок, зниження довіри громадськості до виборчих процедур та результатів голосувань, що в українських реаліях може мати непередбачувані наслідки.

Втім, у світі вже є приклади запровадження онлайн-голосування під час виборів. Естонія стала першою країною у світі, яка запровадила Інтернет-голосування на національних виборах ще у 2005 р. і є єдиною, де онлайн-голосування використовується для всіх виборів. Крім Естонії онлайн-голосування пілотувалось на місцевих референдумах у десяти кантонах Швейцарії, а в Канаді онлайн-голосування застосовується на муніципальному рівні в деяких провінціях. Системи інтернет-голосування також використовуються в США, Великій Британії, Ірландії. Загалом із застосуванням цієї технології експериментували близько 10 країн.

Ідея впровадження онлайн-голосування періодично актуалізується і в Україні. Та як показують результати липневого соціологічного опитування R&B Group, наразі у своєму ставленні до такої новації українці розділилися майже порівну: підтримують впровадження онлайн-голосування на виборах 38% потенційних виборців, а не підтримують – 40%. Ще 13% жителів України це байдуже, а 9% – не визначилися.

Відмінності у ставленні до впровадження онлайн-голосування найбільш проявлені у залежності від віку та політичних переваг респондентів. Так найбільш прихильною до впровадження онлайн-голосування є молодь (підримує дві третини). Також прихильники онлайн-голосування помітно переважають серед «тридцятилітніх» українців. Серед «сорокалітніх» виборців переважання прихильників онлайн-голосування є мінімальним, а серед виборців віком від 50 років вже переважають противники онлайн-голосування.

Серед виборців п’яти найбільш рейтингових партій найбільше прихильників впровадження онлайн-голосування серед виборців «Слуги народу» (підримує дві третини). Виборці «Європейської солідарності» у ставлені до впровадження онлайн-голосування розділилися порівну. Серед прихильників ВО «Батьківщина» і партії «Сила і Честь» ідея онлайн голосування переважно не підтримується, а найменший рівень підтримки її впровадження відзначається серед виборців «Опозиційної платформи – За життя».

Менше відмінності у ставленні до впровадження в Україні онлайн-голосування під час виборів обумовлені територіальними чинниками – місцевістю і регіоном проживання. Так, відносно більше прихильників цієї ідеї серед мешканців обласних центрів. Крім того прихильники впровадження онлайн-голосування переважають його противників у південному регіоні.

Готовність українців особисто скористатися можливістю онлайн-голосування під час найближчих виборів загалом корелює з їх ставленням до ідеї: не готові до цього 48% потенційних виборців, тоді як готові – 42%, а кожен десятий (10%) – не визначився.

Відмінності у готовності особисто скористатися можливістю онлайн-голосування так само найбільш проявлені залежно від віку та політичних переваг респондентів. Так, найбільше до цього готова молодь (дві третини), а також понад половина «тридцятилітніх» українців. Серед «сорокалітніх» виборців теж мінімально переважають готові до онлайн-голосування, а серед виборців віком від 50 років вже переважають ті, хто не готовий скористатися можливістю онлайн-голосування.

Серед виборців п’яти самих рейтингових партій найбільше готові скористатися можливістю онлайн-голосування виборці «Слуги народу» (дві третини). Виборці «Європейської солідарності» у своїй готовності скористатися онлайн-голосуванням розділилися майже порівну. Натомість серед прихильників ВО «Батьківщина» і партії «Сила і Честь» понад половина можливістю онлайн-голосування не скористалися б, а серед виборців «Опозиційної платформи – За життя» таких понад дві третини.

Менше відмінності у готовності скористатися можливістю онлайн-голосування під час виборів обумовлені територіальними чинниками – місцевістю і регіоном проживання. Тут варто виділити мешканців обласних центрів, лише серед яких готових до онлайн-голосування більше (кожен другий), ніж не готових до цього.

Опитування проводилося у період з 10 по 21 липня 2021 року. Опитано 1813 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: 42% українців виступають за відкриті списки на наступних виборах
Вибори міського голови Кривого Рогу не відбудуться у березні 2022 року – ОПОРА
Вибори Криворізького міського голови: можлива дата проведення
Як протидіяти адміністративному ресурсу? ОПОРА та Мінцифра запустили освітній серіал