Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


7000 громадських організацій існує на Дніпропетровщині: які є можливості для розвитку

На Дніпропетровщині зареєстровано 7000 громадських організацій. Про проблеми та можливості для розвитку третього сектору області в інтерв’ю Відкритому розповіла голова правління Дніпровського центру соціальних досліджень Анна Колохіна.

У 2020 році добігла кінця Національна стратегія розвитку громадянського суспільства. Протягом 2020 року багато громадських організацій Дніпропетровщини долучилися до процесу формування нової стратегії, нового проєктного документу. Зрештою Указ був підписаний Президентом 26 вересня, тобто вже стартувала нова Національна стратегія, розрахована на період 2021-2026 рр.

Власне в рамках цієї Національної стратегії відбуваються відповідні процеси на рівні областей.

Зокрема, в Дніпропетровській області було ухвалено Програму розвитку громадянського суспільства, яка фінансується за кошти обласного бюджету. Також було створено координаційну раду з питань розвитку громадянського суспільства. Як зазначає Анна Колохіна, відбувалося це у 2016-2018 рр. І коли добігла кінця Національна стратегія, в нас добігла кінця обласна програма розвитку громадянського суспільства, і також було під питанням існування нашої координаційної ради. Зрештою, що було зроблено керівництвом ОДА, – на початку лютого було продовжено до кінця 2022 року термін дії програми, а також поновлено діяльність координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства, яка певний час не працювала.

«Оскільки в нас була довга перерва, ми провели певну інвентаризацію того, що в нас відбувається в громадянському суспільстві. Тож відповідно до статистичних даних, у нас на сьогодні в Дніпропетровській області зареєстровано близько 7000 громадських об’єднань. Ми подивилися, коли саме реєструвалися ці ГО, і зробили висновок, що пік юридичної реєстрації громадських об’єднань у нас відбувся у 2016 році. Тобто ми побачили, що до 2014 року у нас спостерігалося певне плато, на рік по області реєструвалися десь 200 ГО, а після 2014 року цифри стрімко зросли, збільшилися вдвічі», – розповідає Анна Колохіна.

Який можна зробити висновок? Що 40% ГО, які зараз є в області, створені після 2014 року, тобто це дуже молоді громадські об’єднання. Вони створювалися на піку сплеску волонтерського руху та загалом сплеску громадянської активності, бажання щось змінювати. Після 2014 року у нас з’явилися як організації, що займаються переселенцями, ветеранські, так і благодійні об’єднання, екологічні організації тощо.

До того ж приблизно половина з 7000 ГО області зареєстровані в місті Дніпро. А є селищні, сільські території, територіальні громади, які взагалі не мають жодної ГО, зареєстрованої на їхній сучасній території.

«Власне завдання координаційної ради – сприяти розвитку, тобто створювати умови, за яких би громадська активність могла реалізуватися. Тому ми для себе бачимо завдання в сприянні тому, щоб ГО отримували різні інструменти задля власного організаційного, інституційного розвитку. Дуже хотілося б, щоб організації зростали», – наголошує Анна Колохіна.

Цьогоріч має стартувати конкурс для громадських організацій на виконання проєктів за кошти обласного бюджету. Вимоги до громадських організацій для отримання фінансування прописані в Постанові КМУ №1049 з урахуванням недавніх змін.

Конкурс має бути відкритим. Є державний ресурс Взаємодія, на якому будуть анонсуватися всі конкурси, які відбуваються в органах влади.

«На сьогоднішній день можемо сказати, що з одного боку створено максимальні можливості задля того, щоб ця участь була відкритою, щоб конкурси були прозорими. Але виникають питання до організаційного розвитку громадських організації», – зазначає Анна Колохіна.

Власне 1 жовтня у співпраці між Дніпропетровською облдержадміністрацією і Спілкою воїнів АТО пройшов форум «Актуальні можливості для інститутів громадянського суспільства». Це відбувалося в рамках проєкту, який зараз фінансується ІСАР Єднання за кошти USAID.

Захід був дуже предметний, конкретний, загалом йшлося про теми організаційного інституційного розвитку, фандрайзинг. Були виступи представників донорських організацій, які розповідали про їхні вимоги до громадських організацій, на що потрібно звернути увагу, якими можуть бути найближчі пріоритети. Розповідали про наявні ресурси задля того, щоб прокачати інституційні, організаційні властивості ГО. Зокрема, про ресурс Маркетплейс, який організувало ІСАР Єднання, де власне ГО можуть отримувати таку допомогу з розробки різних стратегічних документів, внутрішніх політик тощо. Це те, що дає змогу розвиватися далі й взагалі планувати організаціям свій розвиток як організації.

Також говорили про користь мережування громадських організацій.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Глибоке знання регіону та професійна команда – ключові фактори роботи голови ДніпроОДА Резніченка, – експерт
Чому українці їдуть працювати за кордон: коментарі дніпровських експертів
Дніпровська експертка Анна Колохіна: 65% українців задоволені обслуговуванням у держустановах
Про що мріють українці та чи здійснюється бажане?
Трансформація громадянського суспільства після Революції Гідності: здобутки та виклики