Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Індивідуальне опалення. Про помилки Нікополя та заборону «автономки» у Кривому Розі

У 2016 році Нікополь повністю відмовився від послуг централізованого опалення, тоді близько 75 відсотків містян вже мали у квартирах індивідуальне опалення. Сергій Старун був міським головою Нікополя на початку 2000-их, каже, тоді обладнання міської теплопостачальної мережі було зношеним. Тож мали два варіанти: або модернізувати централізоване опалення, або дати мешканцям можливість встановити індивідуальне. Вирішили обрати другий варіант, та розробили програму переходу, повідомляє Суспільне.

Ми взяли на себе відповідальність. На той момент це було абсолютно нове явище, досить спірне. Заборон категоричних не було, були спірні моменти, але ми спиралися на власні повноваження”, — говорить колишній очільник Нікополя.

Міська програма відключення від централізованого тепла передбачала гібридний спосіб опалення. Тобто використовували і газ, і електрику. Містяни отримали індивідуальне опалення за рахунок міського бюджету. Людям надавали можливість вибору – або електричне опалення, або газове. Паралельно автономне опалення запроваджували і у комунальних закладах.

За словами Сергія Старуна, більшість містян обрали для себе електричне опалення. Зношені електромережі призвели до аварій та пожеж.

Місцевий активіст та колишній депутат міської ради Нікополя Дмитро Осика каже: міста, що планують відмовитися від централізованого опалення, мають врахувати помилки та ризики, з якими зіткнулися у Нікополі.

Утеплювати теплотраси, а також створювати локальні пункти, які будуть опалювати мікрорайони. Таким чином можна регулювати тариф та здешевити цю послугу”, — каже Дмитро Осика.

Жителі Нікополя, з якими вдалось поговорити журналістам Суспільного, кажуть, не зважаючи на те, що нині зростають тарифи на електрику і газ, свого часу відмова від централізованого опалення була правильною.

При централізованому опаленні, мені здається, так само підвищується ціна на квартплату та послуги опалення”, — говорить нікопольчанка Аліна Мащенко.

Наразі газовий котел значно дорожче. Січень, лютий, в мене помешкання 56 квадратних метрів, коштувало мені 2 100 гривень”, — додає ще одна мешканка Нікополя Наталя.

Суспільне звернулося до Нікопольської міськради з проханням поділитися позитивним досвідом відключення від централізованого опалення. За словами речниці Нікопольської міськради Ганни Герасимової, керівництво міста відмовилося від коментарів, оскільки нові тарифи не дають можливості говорити про позитив.

У Кривому Розі, на відміну від Нікополя та Дніпра, немає законних підстав перейти на систему індивідуального опалення. За інформацією юриста громадського об’єднання «Правовий вектор» Олексія Пилипенка, свого часу міська влада надавала дозволи на індивідуальні системи опалення, але згодом ці дозволи виявилися не дійсними.

Близько 200 людей опинилися у такій ситуації. Ця цифра росте. Вже більше 10 років їм нараховують плату, величезні кошти з них стягують у судовому порядку і рішення цієї проблеми ми не маємо. Відмовляються навіть ставити це питання на голосування у порядок денний. Говорити про те, що буде якась перебудова чи модернізація у цьому напрямку, я думаю, зарано”, — розповів юрист.

Нагадаємо, взимку 2021 року 250 жителів Кривого Рогу звернулися до депутатів із проханням створити контрольну комісію, яка розробить рішення проблеми містян, які відключилися від централізованого опалення. Проте у сесійній залі питання про створення комісії не набрало голосів.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: «Мережі не готові», — голова асоціації розвитку ОСББ про перехід на індивідуальне опалення у Дніпрі
Перехід на індивідуальне опалення: як діяти дніпрянам та чи можливо отримати компенсації
Індивідуальне опалення. Про вартість переходу для дніпрян та досвід мешканців Кам`янського
Як перейти на індивідуальне опалення у Дніпрі: інфокартки
У Дніпрі більше ніж тисяча будинків перейдуть на індивідуальне опалення: куди звертатися мешканцям