Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Вибори      Євроінтеграція     Реформи     Транспорт     Децентралізація     Кадрова політика     COVID-19


Ставлення українців до вакцинації від COVID-19: результати дослідження

Український інститут майбутнього презентував соціологічне дослідження, проведене спільно з Нью Імідж Маркенг Груп, щодо відношення громадян України до вакцинації.

Стан вакцинації

Понад третини громадян (36%) стверджують, що взагалі не збираються вакцинуватися. Натомість про свою повну вакцинацію заявляють 27% опитаних і ще 13% відповіли, що поки отримали першу дозу. Кожен п’ятий респондент, хоча ще й не пройшов вакцинація, однак стверджує, що сподівається невдовзі це зробити.

Найчастіше про свою вакцинацію, принаймні однієї дозою, стверджують представники середнього покоління – 45%, а порівняно рідше – молодь до 24 років – серед них таких 36%. Такі відмінності загалом корелюють  із зафіксованим у дослідженнях впродовж поточного року більш скептичним ставленням молоді до небезпеки коронавірусу та меншим бажанням вакцинуватися від нього.

Заяви респондентів щодо отримання вакцини є доволі схожими в різних регіонах. Невеликі розбіжності зафіксовані у південних областях, де порівняно менше з іншими регіонами стверджують про отримання однієї або двох доз і відповідна більша частка тих, хто не бажає вакцинуватися.

Причини відсутності вакцинації

Слід розділити тих громадян, які не вакциновані, але хочуть це зробити нині та тих, хто не вакцинований та не збирається це робити у майбутньому. Основними причинами, за якими громадяни не вакцинувалися раніше, але сподіваються це зробити незабаром, є зміна думки з критичної до вакцинації, відсутність часу, наявність антитіл, а також відсутність потреби вакцинуватися чи доступності вакцини, якій би респондент довіряв.

Загалом майже три чверті з тих, хто не вакцинувався раніше, але хоче це зробити нині, позитивно ставляться до ідеї вакцинації як такої, включаючи щеплення від поліомієліту, правця тощо. Лише 10% серед них заявили, що проти щеплень і не щеплювали б навіть своїх дітей.

Категорія респондентів, які взагалі не хочуть вакцинуватися, головною причиною називають недовіру до будь-яких вакцин (48%). Ця мотивація переважає над усіма іншими.

Рідше в якості причини ці громадяни називають страх мутацій в організмі через вакцинацію та очікування довгострокових досліджень вакцин проти Covid.

Через недовіру до вакцин в цілому, третина з цієї категорії громадян також виступає і проти загальної вакцинації населення і ще 10% особисто проти, але щеплював би дітей від поліомієліту, правця, коклюшу тощо.

Абсолютна більшість громадян (89%) заявлять, що не мають знайомих, які б придбали підробний Covid-сертифікат про вакцинацію. Разом із тим, близько десяти відсотків респондентів розповіли, що знають про подібні факти серед знайомих і рідше серед друзів, родичів, сусідів та колег.

Очікувано мало серед респондентів було тих, хто відповів, що особисто придбав подібний підробний сертифікат, оскільки йшлося про кримінальне правопорушення. Крім того, як видно з відповідей, опитані частіше називали менш конкретних «знайоми», аніж більш близьких до себе людей.

Серед різних поколінь, представники середнього віку порівняно частіше відповідали, що знають про факти придбання підробних сертифікатів, а найменше таких було серед старшого покоління (55+ років).

За регіональною ознакою можна виділити більшу частку відповідей щодо відомих фактів придбання підробних сертифікатів серед жителів Сходу та особливо Донбасу.

За словами опитаних, відомі їм люди із підробними сертифікатами про вакцинацію мотивували їхнє придбання насамперед недовірою до вакцин взагалі. Із великим відривом на наступному місці за популярністю такі причини, як страх мутацій в організмі та очікування результатів довгострокових досліджень вакцин проти Covid, а також бояться чіпування через вакцинацію.

Цей розподіл загалом повністю повторює розподіл причин, чому противники вакцинації від Covid не збираються взагалі робити щеплення.

Близько сорока відсотків громадян заявили, що мають родичів, друзів або особистих знайомих, які померли внаслідок коронавірусу. Ще 57% відповіли, що нікого не знали особисто, хто б помер від Covid.

Водночас відповіді тих, хто мав подібних людей в своєму оточенні і тих, хто не мав, не мають значущих відмінностей щодо готовності та стану особистої вакцинації.

Ставлення до обов’язкової вакцинації

Більше половини (53%) громадян виступають проти обов’язкової вакцинації від Covid.  За такий крок виступають 41% респондентів.

Важливо відмітити, що відповіді громадян, які заявили про знайомство чи родинні стосунки з жертвами коронавірусу, є майже ідентичними до відповідей громадян, які не мали серед загиблих близьких та знайомих. Обидві категорії респондентів однаково виступають скоріше проти обов’язкової вакцинації від Covid.

Серед поколінь, найбільше противників обов’язкової вакцинації серед молоді до 24 років – 64% і навпаки найменше серед старшого покоління – 40% противників і 53% прихильників.

Такі відмінності корелюють ж вже згаданим більш скептичним ставленням молоді до вакцинації від коронавірусу і меншій частці серед них тих, хто отримав принаймні одну дозу вакцини.

Серед регіонів найбільше противників обов’язкової вакцинації на Півдні – 63% при лише 32% прихильників.

Більша частка противників обов’язковості такого кроку також корелює з більшою часткою людей серед жителів південних областей, які заявляють про небажання робити щеплення.

Абсолютна більшість громадян виступають проти обмеження прав для невакцинованих від коронавірусу. Особливо це стосується обмежень відвідувати продуктові магазини, доступу на робоче або навчальне місце та обмеження поїздок у громадському транспорті.

Серед вікових груп майже немає розбіжностей щодо ставлення до різноманітних обмежень для невакцинованих від коронавірусу – воно є в абсолютні більшості критичним. За виключенням того, що старше покоління радше підтримало б для таких людей заборону відвідувати масові заходи, а також відвідування кафе, кінотеатрів та інших розважальних закладів.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: На Дніпропетровщині рівень захворюваності на COVID-19 знизився на 75%
Щодня на Дніпропетровщині вакцинують від коронавірусу майже 2 тис людей
2343 нові випадки, 1474 людини одужало: COVID-статистика Дніпропетровщини за добу
Майже 9 млн людей скористалися програмою єПідтримка: на що витрачають найбільше
2712 мешканців Дніпропетровщини захворіли, 1043 – одужали: COVID-статистика за добу