Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Допомога ВПО      Відбудова України      Євроінтеграція     Реформи     Децентралізація                                                                                Корупція      Декомунізація      Е-урядування      Кадрова політика     Вибори


Добірка новин у сфері місцевого самоврядування й децентралізації за листопад 2021

Довгоочікувані зміни до Конституції в частині децентралізації парламентський комітет оприлюднив в останній день листопада. Залишається інтрига: чи наберуть вони 300 голосів у парламенті? Юридичне чи політичне це рішення для депутатів – покаже найближчий час.

Та наразі можна констатувати, що реформа децентралізації продовжується, вона успішна й дозволяє регіонам розвиватися. Й це можливо навіть за відсутності законодавчого закріплення у відповідних законопроєктах та Конституції, які не встигають за динамікою перетворень на субрегіональному рівні.

Уряд продовжує працювати над новими законопроєктами, які регулюють зміни в частині розподілу повноважень органів місцевого самоврядування у зв’язку зі зміною адміністративно-територіального устрою.

Так, в листопаді Уряд схвалив законопроєкти для формування ефективного місцевого самоврядування. Зокрема до парламенту направлені законопроєкти, які розмежовують повноваження виконавчої влади й органів місцевого самоврядування: № 6281 та № 6282.

Очікується, що з прийняттям цих законопроєктів відбудеться чіткий розподіл повноважень сільських, селищних, міських рад та їхніх виконавчих органів. А також – розмежування повноважень районних та обласних рад.

Законопроєкти передбачають надання усім громадам однакових повноважень та можливостей для свого розвитку.

Однак із прийняттям законопроєкту «Про місцеві державні адміністрації» відбулася затримка. Окрім цього – заміна принципових положень у тексті.

Ухвалення законопроєкту №4298 «Про місцеві державні адміністрації», який пройшов громадське обговорення й отримав підтримку більшості експертів, чекали усі. Він мав стати ключовим етапом у реформі територіальної організації публічної влади, сформувати оптимальну систему організації адміністративно-територіального устрою префектурного типу.

Але раптово 15 листопада Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування на позачерговому засіданні запропонував третю редакцію законопроєкту. Згідно з нею, обирати голів МДА планується без конкурсу, а Голови МДА та їхні заступники не є державними службовцями.

На думку експертів Центр політико-правових реформ, нова редакція скасовує прогресивні зміни в організації роботи МДА, які були прийняті в першому читанні. В результаті проєкт відкладений на невизначений термін.

Дивіться порівняльну таблицю проєкту закону за посиланням.

Важливою подією стало проведення 11-12 листопада VI Форуму «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави» за підтримки Ради Європи. Учасники відзначили, що Форум став підсумковим для теперішнього етапу реформи місцевого самоврядування й територіальної організації влади в Україні.

Основні висновки Форуму: Україна – це держава нових територіальних утворень, місцева влада розуміє важливість розвитку громади, готує проєкти й стратегії, шукає гранти, заохочує інвесторів.

Водночас учасники Форуму зазначили, що вдосконалення реформ неможливо без найшвидшого внесення змін до Конституції України, якими б успішними не були реформи децентралізації та місцевого самоврядування.

Більше – у добірці новин та повідомлень.

Децентралізація. Розмежування повноважень органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади

Реформа територіальної організації публічної влади. Реформа місцевих державних адміністрації

Заходи в листопаді у сфері реформи децентралізації

Головні тези Форуму «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави»

Новини

Досвід, навчання, посібники, рекомендації

Матеріал підготувала Ольга Мірошник
Голова Правління Фонду Місцевої Демократії,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Харківському регіоні

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Як повоєнна відбудова визначатиме розвиток регіонів
Громади Дніпропетровської області запрошують до проєкту «Поліцейський офіцер громади»
Місцеве самоврядування та реформа децентралізації в умовах війни: підсумки серпня-вересня
Місцеве самоврядування та реформа децентралізації в умовах війни: підсумки липня
Аргументи для розвитку велоруху в громадах під час війни: велосипед об’єднує і рятує життя