Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Допомога ВПО      Відбудова України      Євроінтеграція     Реформи     Децентралізація                                                                                Корупція      Декомунізація      Е-урядування      Кадрова політика     Вибори


Гроші в бюджеті громади: звідки беруться та на що витрачаються

Чому у громаді, де немає воєнних дій, може припинити ходити комунальний транспорт? Чому на території громади може закритися лікарня чи дитячий садок, якщо немає воєнної загрози? Чому розбита дорога, темна вулиця, у крані відсутня вода, а у дворі – тони сміття?

Усе це залежить від бюджету громади. Отже, немає коштів – немає усього цього.

Наскільки наповнений місцевий бюджет – настільки громада може функціонувати та розвиватися.

І впливає на це не тільки голова територіальної громади чи депутати, а й кожен мешканець та мешканка.

Роз’яснює Право в умовах війни.

Як наповнюється місцевий бюджет?

Існує понад сорок джерел надходжень коштів до місцевого бюджету, що визначено у главі 11 Бюджетного кодексу України. Але не всі вони реальні в умовах війни, особливо якщо говорити про рентні платежі, адміністративні збори, штрафи, плату за розміщення тимчасово вільних коштів тощо.

Проте є джерела наповнення бюджету, актуальні й під час війни.

Податки на доходи фізичних осіб

На практиці основне джерело коштів, які може використовувати громада для власного розвитку, – це податки на доходи фізичних осіб. 60% цього податку йде до місцевого бюджету.

Щоб підтримувати економіку в умовах воєнного стану, там, де це можливо, громада повинна бути зацікавлена у легальному функціонуванні на її території як підприємницької діяльності, так і бюджетних установ та організацій.

І не лише для того, щоб мешканці громади отримували заробітну плату та могли забезпечити себе, а й для того, щоб роботодавці сплачували податки з заробітної плати своїх працівників.

Іншими словами, важливо, щоб усі працівники отримували легальну заробітну плату.

Будь-які виплати «в конверті» означають, що податок на такі доходи не сплачується, а отже – місцевий бюджет залишається без поповнення.

Особливої ваги набуває ефективна, прибуткова діяльність підприємств комунальної власності, оскільки їх прибуток повністю перераховується до місцевого бюджету.

Торговельна діяльність

Хороша новина в тому, що торговельна діяльність під час війни продовжує здійснюватися, хоча й у менших обсягах.

Насамперед місцевий бюджет зацікавлений в торгівлі підакцизними товарами.

Про що важливо знати?

Для кращого забезпечення в умовах війни паливно-мастильними матеріалами уряд встановив нульовий акциз на бензин, дизельне пальне, автомобільний газ.

Водночас з легального продажу алкогольних напоїв, пива та цигарок – до місцевого бюджету зараховується 100% акцизного податку.

Наприклад, з кожної пачки проданих цигарок до місцевого бюджету надходить 5% їх вартості. Цікаво, що саме акциз на цигарки складає майже 50% від всіх акцизних зборів в Україні.

З кожного проданого літра пива – майже 3 гривні потрапляють до скарбниці громади. Ще більші суми надходять від продажу вин та інших міцних напоїв.

Це все реальні, «живі» гроші, які потім з місцевого бюджету фінансують освітлення на вулиці, їх прибирання, йдуть на зарплати водіям комунального транспорту, вихователям у дитячому садочку, медичному персоналу тощо.

Звісно, в умовах війни та враховуючи умови конкретних регіонів, торгівля алкоголем повинна підлягати розумним обмеженням щодо часу.

Але варто пам’ятати: щоразу, коли ви купуєте нелегальні чи контрафактні алкогольні напої, пиво чи цигарки, або ж купуєте «поза обліком», там, де ніхто ніколи не видає чеків, – ви залишаєте власну громаду без додаткових коштів у місцевих бюджет.

Отже, якщо ви освітянин, медик, працівник місцевого житлово-комунального господарства, – ви можете залишитися без заробітної платні, тому що платити її буде ні з чого.

Якщо ж ви не належите до перелічених професій – нестача грошей в бюджеті швидко відіб’ється на вашому житті в інший спосіб: якістю води (якщо вона буде), функціонуванням транспорту, чистотою та безпекою на вулицях громади тощо.

Трансферти з Державного бюджету України

Окрім згаданих джерел надходжень, Конституція та Бюджетний кодекс України закріплюють можливості фінансової підтримки місцевих бюджетів шляхом трансфертів з Державного бюджету України.

Субвенції на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, інвестиційні проєкти та інші цілі разом з різноманітними дотаціями завжди були та залишаються суттєвою підтримкою для будь-якої громади.

В умовах війни передбачені додаткові трансферти з Державного бюджету територіальним громадам, які надали притулок внутрішнім переміщеним особам та тим, хто евакуйований з територій, де мали місце або тривають бойові дії.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: На Дніпропетровщині родини загиблих через війну цивільних отримають по 300 тис грн матеріальної допомоги: алгоритм дій
На Дніпропетровщині родини 64 загиблих через війну цивільних отримали по 300 тис грн матеріальної допомоги
Цьогоріч до ЦНАПів Дніпропетровщини подали майже 1,5 тис заяв про зруйноване або пошкоджене майно
У Дніпрі відкрили центр довгострокового проживання для переселенців
Чи варто ризикувати, визволяючи Крим військовим шляхом: думки українців