Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Допомога ВПО      Відбудова України      Євроінтеграція     Реформи     Децентралізація                                                                                Корупція      Декомунізація      Е-урядування      Кадрова політика     Вибори


Тенденції у роботі малого та середнього бізнесу в умовах війни: результати опитування

Все більше МСБ повертається до роботи на тлі скорочення фінансових резервів. Такими є висновки третьої хвилі опитування, яке Європейська Бізнес Асоціація провела серед представників МСБ – учасників проєкту Unlimit Ukraine.

Третій місяць поспіль тримається тенденція відновлення роботи малого бізнесу. Тоді як у березні не працювало 42% опитаних асоціацією підприємців, а у квітні – 26%, наразі без роботи лишаються тільки 17% МСБ.

Серед непрацюючих компаній 16% планують відновлювати роботу. До того ж, 21% МСБ вже працюють у повному обсязі, а 38% – частково або з обмеженнями.

Водночас погіршується оцінка підприємцями власної фінансової стійкості. Наразі 34% повідомляють, що їх фінансових резервів вистачить на кілька місяців, раніше таких було 40%. Ще 12% мають резервів на один місяць, а інші 12% – на пів року. Тільки 5% мають достатньо фінансових резервів на рік і більше. Про відсутність резервів повідомляє наразі 29% компаній, хоча місяць тому таких було 26%.

Відповідно скорочується і можливість МСБ забезпечувати персонал – ситуація з виплатою заробітних плат співробітникам дещо погіршилась за останній місяць. Заробітну плату в повному обсязі виплачують наразі 23% компаній, і тільки 2% зберегли додаткові або авансові виплати. Іншим 32% довелося скоротити розмір заробітних плат, 21% не має змогу робити виплати, а 12% змушені звільняти співробітників.

Для порівняння, місяць тому у повному обсязі виплачували зарплату 25% компаній, до скорочень вдавались 27%, а до звільнень – 9% МСБ.

Однак, підтримка збройних сил та гуманітарна допомога лишаються одними з пріоритетів малого бізнесу. Більше половини, а саме 57% продовжують допомагати фінансово, 19% – продукцією, 15% надають послуги, 6% – засоби захисту/оборони, 4% – медикаменти. Ще 12% підтримують своїх співробітників, що долучились до лав захисників країни. Втім, все більше компаній повідомляють, що вичерпали свої ресурси на допомогу: минулого місяця таких було 18%, наразі – 27%.

Втрати бізнесу від війни 37% респондентів оцінюють в суму до 10 тисяч доларів, ще 32% – в діапазоні 10-50 тисяч, 11% – в діапазоні 50-100 тисяч, і 12% – більше 100 тисяч. Про відсутність втрат повідомляють тільки 5% МСБ. При цьому 23% опитаних нами бізнесів повідомляють про збитки майну чи активам безпосередньо внаслідок бойових дій.

Водночас 72% опитаних не користувались ні державними, ні міжнародними програмами для підтримки свого бізнесу. Тоді як 15% скористались опцією сплати єдиного 2% податку, 6% – іншими податковими пільгами, 2% – компенсацією за працевлаштування ВПО.

Попри все, позитивну динаміку розвитку свого бізнесу до кінця року очікують 19% підприємців, тобто майже кожний п’ятий. Ще 16% прогнозують, що стан справ суттєво не зміниться, а 62% розраховують на негативну динаміку. У 47% не зміниться команда, тоді як 39% будуть вимушені скорочувати працівників, і тільки 10% планують набирати нових. Розмір заробітних плат більшість підприємців, а саме 54% також сподівається залишити на поточному рівні, тоді як до зменшення, за прогнозами, доведеться вдатися 22% компаній, а підвищувати зарплати планують 13% МСБ.

Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації:

«Повномасштабна війна виявилась забігом на довгу дистанцію, до якого готовий далеко не кожен бізнес. Її наслідки особливо відчутно зачепили представників МСБ, які мають менше ресурсів та можливостей, ніж великий чи міжнародний бізнес. Ми бачимо, що хоча перший шок вже минув і переважна більшість намагається відновити роботу, третина підприємців на сьогодні вже не мають фінансових резервів. Відповідно, можливості виплачувати заробітну плату та інші зобов’язання з кожним місяцем зменшуються, як і можливості допомагати захисникам та населенню«.

Довідково:

Опитування проводилося з 24 травня по 6 червня серед фізичних осіб-підприємців, що є учасниками проєкту з підтримки малого та середнього бізнесу від Європейської Бізнес Асоціації Unlimit Ukraine. В опитуванні взяли участь 178 підприємців.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Мешканці області можуть отримати грант від держави на розвиток бізнесу
Стан та потреби бізнесу в умовах війни: результати опитування
Більш ніж 51 тисяча нових бізнесів з’явилося в Україні під час війни
Для родин захисників і водночас переселенців: як отримати кошти на бізнес
На Дніпропетровщині працюють майже 70% підприємств малого та середнього бізнесу