Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Допомога ВПО      Відбудова України      Євроінтеграція     Реформи     Децентралізація                                                                                Корупція      Декомунізація      Е-урядування      Кадрова політика     Вибори


Правовий захист журналістів в умовах війни: спеціалісти ПГ «СІЧ» провели онлайн-захід для студентів

В умовах воєнного стану вкрай важливо підтримувати учбовий процес та обмін досвідом майбутніх фахівців з професіоналами своєї справи. Завдяки налагодженій співпраці, спеціалісти ГО ПГ «СІЧ» провели спеціальний онлайн-захід для студентів факультету «Журналістика» Університету митної справи та фінансів України.

Основна тема, якій була присвячена зустріч – «Правовий захист журналістів в умовах війни». Таке обговорення обрали не випадково. Ця професія вимагає не тільки таланту правильно, вчасно та доступно подати інформацію, але й пов’язана з певними ризиками для життя та здоров’я як самого журналіста, так і героїв його матеріалів.

Під час війни діяльність журналіста стає особливо важливою та вимагає жорсткого дотримання правил взаємодії з військовими, правил особистої безпеки та безпеки тих, у кого журналіст отримує інформацію. І тут найважливіший принцип – не нашкодити! Журналістам часто доводиться працювати в екстремальних умовах та зоні бойових дій, тож вкрай важливо взаємодіяти зі ЗСУ злагоджено.

Саме такі моменти зауважила під час виступу Марина Киптилая, юристка та адвокатка Правозахисної Групи «СІЧ». Окрему увагу вона приділила правам та обов’язкам журналістів, які відряджені у зону ведення бойових дій, бо нажаль за час війни вже немало наших колег загинуло, виконуючи свою роботу. Наприклад, відповідно до ЗУ «Про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів» керівництво ЗМІ зобов’язано забезпечити працівника, відрядженого у райони ведення бойових дій, як належними документами, які позначають особу — представника преси, так і засобами захисту від уражень вогнепальної зброї, осколкових уражень, медичними аптечками.

Якщо має місце перешкоджання законній діяльності журналіста, тут необхідно звернутись до поліції з наданням підтверджуючих доказів. Якщо ж порушення права на свободу та особисту недоторканність було спричинено діями військових Російської Федерації, тоді журналіст або його родичі мають право звертатися до міжнародних організацій (ООН або Європейський суд з прав людини). Також мова йшла й про те, де шукати допомоги родичам у разі зникнення безвісти журналіста та які механізми захисту на національному та міжнародному рівнях існують.

Безпосередньо пошуком зниклих безвісті та питаннями обміну полоненими займаються такі установи як Національне інформаційне бюро, Центральне агентство розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста, Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ, тощо. У випадку загибелі журналіста під час виконання професійних обов’язків, рідні мають право на отримання допомоги, більше про це читайте у нашому матеріалі: https://cutt.ly/kNjCPGb

Цікавий і дуже актуальний аспект висвітлила Ольга Волинська, виконавча директорка ГО «Правозахисної Групи «СІЧ», щодо особливостей комунікації з постраждалими від воєнних злочинів агресора, людьми, які зазнали травм під час війни, перебування у полоні тощо.

«Варто пам’ятати, що герої таких інтерв’ю перебувають у стані особливої вразливості, тому слід ще з більшою ретельністю готуватись до інтерв’ю, перевіряти факти, збирати інформацію, ставити питання та розповідати самі історії. Адже це ще й аспект безпеки, бо у багатьох респондентів на окупованих територіях залишились рідні і будь-яке необережне слово може їм нашкодити. Також журналістам варто знаходити час на відновлення та відпочинок, адже подібні інтерв’ю вимагають великих емоційних та енергетичних затрат і відновлення просто необхідне, аби в якийсь момент просто не вигоріти…», — пояснює Ольга.

Додатково спеціалісти звернули окрему увагу на типові помилки у використанні журналістської лексики та визначенню специфічних понять.

____________________________________________

Захід проводився у рамках проекту «Правовий захист громадських активістів та журналістів в умовах воєнного часу» за підтримки організації Freedom House.

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: На Дніпропетровщині родини загиблих через війну цивільних отримають по 300 тис грн матеріальної допомоги: алгоритм дій
На Дніпропетровщині родини 64 загиблих через війну цивільних отримали по 300 тис грн матеріальної допомоги
Цьогоріч до ЦНАПів Дніпропетровщини подали майже 1,5 тис заяв про зруйноване або пошкоджене майно
У Дніпрі відкрили центр довгострокового проживання для переселенців
Чи варто ризикувати, визволяючи Крим військовим шляхом: думки українців