
Близько 8 тисяч людей евакуювали з «гарячих точок» до шелтера на Дніпропетровщині. Тут переселенці можуть отримати гуманітарну допомогу, а з дітьми займаються лікарняні клоуни. Про рік роботи центру під час повномасштабного вторгнення розповідає Суспільне.
Шелтер благодійного фонду “Помагаєм” запрацював від початку повномасштабного вторгнення, загалом таких центрів два. За рік у них прихистили близько п’яти тисяч людей. Нині в шелтері пів сотні жителів, більшість з них – з Дніпропетровщини.
«Коли почали стріляти і вдень, і вночі, дітям страшно. Швиденько зібралися, взяли із собою тварину – і ось ми тут. Будинок стоїть, поруч стріляють, але в нас житло поки є. Сподіваємося, що все закінчиться, не хочеться далеко їхати, десь поруч, ближче до дому«, – розповіла переселенка з Марганця Юлія.
Тут переселенці можуть отримати гуманітарну допомогу, а з дітьми займаються лікарняні клоуни. Вже цілий рік клоунеса Катерина щоп’ятниці приїздить до шелтера. Говорить: спочатку діти, які потрапляють до них, емоційно пригнічені.
«Вони не можуть це виплеснути, воно накопичується, і ми починаємо з такими дітьми працювати, аби саме витягнути з них цю агресію через ігри, через танці, через крик-спів, через ось такі моменти, аби їм було краще, їм було легше«, – каже клоунеса Катерина.
Займаються у фонді й евакуацією. У 2022 року за межі України з шелтера доправили близько двох тисяч людей. Антоніна – з Новотроїцького Донецької області.
Після 24 лютого в селищі зник зв’язок, жителі не могли дивитись новини і не знали, що відбувається. До Дніпра Антоніну вивезли друзі з автівкою. Бензин взяли з розбитої покинутої машини, яку побачили по дорозі.
«Було дуже холодно, і ми дітей заховали в автівці прямо під сидіннями, щоб не дай Боже танки. Якби стріляли, то хоча б в нас, а не в дітей. Я пам’ятаю, коли ми їхали, я бачила, як поруч із Волновахою просто дуже багато розбитих, згорілих машин. Я не бачила людей, бо я настільки була в паніці, я просто закривала дітей собою, ми їхали та молилися, аби з нами було все добре«, – розповіла переселенка з Донеччини Антоніна.
Із Дніпра за допомогою благодійного фонду Антоніна із донькою поїхала до Португалії. Тут їй допомогли знайти роботу та квартиру, а дочка безкоштовно навчається та харчується у школі.
Тим, хто залишився на Дніпропетровщині, видають гуманітарні набори. Їх щодня отримує близько трьохсот переселенців. Шелтер продовжує свою роботу.
«Взагалі тут ніколи емоціям приділяти увагу, бо ти зранку встав, пішов і працюєш цілий день, додому прийшов, поїв і заліг поспати все. З ранку встав знов. Які емоції? Є, мабуть, емоція, з одного боку така трохи змореність, вона вже мабуть така, може вилікуватись тільки одним – це перемогою«, – каже директор БФ “Помагаєм” Андрій Пінчук.
За рік повномасштабної війни силами команди благодійного фонду “Помагаєм” з «гарячих точок» евакуювали понад вісім тисяч людей.