ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) випустив черговий випуск Макроекономічного моніторингу України, в якому представлено основні цифри, тенденції та події липня 2023 року:
- В липні припинила дію «Зернова угода», а російські масовані обстріли інфраструктури морських портів Одеси та річкових портів на Дунаї створюють ризики для відновлення експорту.
- За оцінкою ІЕД приріст реального ВВП в липні сповільнився до 8% дпр порівняно з 15% дпр в червні передусім через вищу статистичну базу.
- Україна в липні активно готувалась до зими: ремонтувала енергоблоки та ТЕЦ, збільшувала запаси природного газу та вугілля. Однак ризики залишаються високими.
- Через зупинку зернового коридору знову зросли черги на перевезення товарів залізницею та автомобільним транспортом.
- У липні 2023 року експорт товарів скоротився до найнижчого рівня з початку повномасштабної військової агресії рф.
- Понад половину видатків Державного бюджету спрямовують на оборону та безпеку, а міжнародну допомогу надалі витрачають зокрема на соціальні видатки та зарплати.
- Багато місцевих бюджетів мають профіцит, але за законодавством не можуть витрачати кошти на озброєння.
- Кількість державних банків зросла: націоналізовано «Сенс банк». Поки не передбачено рекапіталізації з боку держави
- У липні споживча інфляція сповільнилась до 11,3% дпр через стриманий споживчий попит та утримання НБУ фіксованого курсу гривні. Це дало підстави НБУ знизити облікову ставку з 25% до 22%.
Повний текст Моніторингу доступний за посиланням.