Новый Формат

     СПЕЦПРОЄКТИ:      Допомога ВПО      Відбудова України      Євроінтеграція     Реформи     Децентралізація                                                                                Корупція      Декомунізація      Е-урядування      Кадрова політика     Вибори


Яке місце Україна посідає у рейтингах та індексах прозорості

Попри війну для України важливо належати до списку країн, у яких оцінюють, наскільки ефективним та підзвітним є державне управління. Різні рейтинги та індекси відкритості та прозорості зазвичай фіксують позитивні зміни у роботі нашої країни, повідомляють експерти Інституту аналітики і адвокації.

Прозорість у державній політиці завжди є ключовим фактором для забезпечення відкритого та ефективного управління та довіри громадян до влади. Україна, переживаючи складний час війни, намагається зберегти свою позицію у міжнародних рейтингах та індексах прозорості.

Які місця наразі Україна посідає у міжнародних “оцінках прозорості”, та чому вони особливо важливі для нас під час повномасштабного вторгнення?

Міжнародні рейтинги та індекси прозорості, у яких присутня Україна

Прозорість відбудови
  • Open Data Maturity Report (ODM) – Україна приєдналася до цього дослідження у 2020 році, і лише за три роки вже здобула 2 місце серед 35 країн. Це свідчить про швидкий та ефективний розвиток сфери відкритих даних у нашій країні. Open Data Maturity Report (ODM) дає можливість систематично відстежувати, наскільки країна розвивається у відкритості даних та як можна її покращити.
  • Corruption perceptions index (СРІ) – В Індексі сприйняття корупції за 2020-2022 роки Україна отримала лише 33 бали зі 100. Це свідчить про високий рівень корупції, і що потрібно багато зусиль, щоб зробити український уряд більш прозорим та чесним.
  • Open budget survey (OBS) – Якщо країна отримує оцінку вище 61 – вона публікує достатньо інформації, щоб громадяни могли добре розуміти, як витрачаються гроші з бюджету. Опитування ґрунтується на 228 питаннях для кожної з 120 країн, що беруть у ньому участь.
  • Legatum Prosperity Index – У 2021 році Україна виросла на 78 позицій у світовому рейтингу процвітання. Попередні роки були менш сприятливими: у 2020 році ми були на 92 місці, у 2019 – на 96, у 2018 – на 99, у 2017 – на 112, у 2016 – на 107, у 2015 – на 70.
  • Global Right to Information Rating – Україна має сильне законодавство з права на доступ до інформації. Згідно з рейтингом, якість законодавчого регулювання права на доступ до публічної інформації є вищою, ніж у абсолютної більшості європейських держав.
  • Open Data Barometer – станом на 2017 рік Україна презентувала себе, як “претендент на першість”, однак не змогла потрапити до групи лідерів, які мали 65+ балів. Із початку проведення індексування Україна піднялася на 25 позицій у цьому рейтингу.
  • EITІ – Extractive Industries Transparency Initiative – В останній оцінці Міжнародного Секретаріату ІПВГ зазначається, що Україна повністю виконала 3 коригувальні заходи, одним із яких є якість даних, також було досягнуто значного прогресу в частині даних щодо видобутку та повноти інформації.
  • Індекс оборонних компаній щодо боротьби з корупцією та корпоративної прозорості (DCI) – Позицію “Е” для України за методологією DCI варто інтерпретувати, як низький рівень прозорості компанії та високий рівень корупційних ризиків.

Українські рейтинги та індекси щодо прозорості та підзвітності

Прозорість відбудови

Із 2017 року Transparency International Ukraine досліджує, наскільки прозорою є діяльність органів місцевого самоврядування у містах України. Вони створили “Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України” і оцінюють, наскільки відкриті міські ради за 14 показниками. За останні три роки, з 2017 по 2020 рік, середній рівень прозорості міст зріс на 53%. Отже, влада почала більше розкривати інформацію для громадян і дає їм можливість активніше впливати на події у містах.

Також був створений “Рейтинг підзвітності міст України”, який допомагає визначити, наскільки обіцянки місцевої влади відповідають реальним діям та досвіду громади. Цей рейтинг містить 50 міст України, із них 5 лідерів є також серед “Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України”, і ще 45 міст, залежно від кількості населення, упорядковані в порядку зменшення.

Щороку аналітичний центр “DiXi Group” випускає Індекс прозорості енергетики. Він використовується для визначення доступності інформації та її якості у галузі енергетики. У 2022 році аналітики зафіксували найнижчий рівень прозорості за останні п’ять років – усього 39 балів із можливих 100.

Центр політичних студій та аналітики “Ейдос” здійснив оцінку виконання Закон України “Про доступ до публічної інформації” у 2015 році. Результати показали, що рівень доступу до інформації та її прозорість в різних областях варіюються від низького до високого (від 1,78 бала до 4,69 бала). Дніпропетровська, Волинська і Хмельницька, були “недостатньо відкритими”, а Житомирська, Луганська і Кіровоградська, залишилися в аутсайдерах і були оцінені, як “частково закриті”.

Рух “Чесно” провів аналіз відкритості місцевих та обласних рад під час війни. Запити містили 11 маркерних питань щодо роботи рад з 24 лютого по кінець липня 2022 року. Ці запити служили критеріями для оцінки ситуації. Дослідники розглянули інформацію про засідання міських та обласних рад, розглянули оголошення про їх скликання, порядок денний, ухвалені рішення, записи голосувань та наявність відеозаписів або стенограм. Крім цього, вони також досліджували інформацію про засідання комісій міських та обласних рад, зокрема оголошення, порядок денний, прийняті рішення і можливість громадян брати участь в них.

Компанія “Ю-КОНТРОЛ” використовує онлайн сервіс “YouControl” для автоматизованого аналізу публічних даних про бізнес-суб’єктів. Вони впровадили два інструменти: “Експрес-Аналіз контрагента” та “Аналіз Тендерів”. За допомогою цього програмного забезпечення можна швидко виявити можливі ризики при співпраці з іншими компаніями у різних сферах бізнесу. Ці ризики можуть вказувати на проблеми з відповідністю законам, збереженням репутації, виконанням фінансових зобов’язань перед банками, співробітниками та іншими контрагентами. У найгіршому випадку це може призвести до втрати можливості нормально працювати і підтримувати бізнес-активності. Таким чином, це допомагає забезпечити прозорість у бізнесі, публічних закупівлях та боротьбі з незаконними фінансовими операціями, фінансуванням тероризму і поширення зброї масового знищення.

Отже, для України дуже важливо належати до списку країн, які оцінюють за різними методиками, щоб визначити, наскільки ефективним та підзвітним є державне управління. Різні рейтинги та індекси, які вимірюють рівень відкритості та прозорості, зазвичай фіксують позитивні зміни у роботі нашої країни.

Хоча війна суттєво не вплинула на позиції України у цих рейтингах і індексах, можливе зниження її позицій у майбутньому. Але незважаючи на це, Україна поступово збільшує обсяг відкритої інформації – це може стати позитивним знаком. Таким чином, Україна може швидко поліпшити свої показники у цих рейтингах.

Як зараз, так і після перемоги, Україна зосереджується на відновленні на всіх рівнях: економічному, соціальному, політичному та демократичному. Тому вкрай важливо відновити інструменти, які працювали до війни, та забезпечити прозорість в усіх процесах.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту «Швидка аналітика для прозорої і підзвітної відбудови». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Залишити коментар

*

Ви можете пропустити до кінця та залишити відповідь. Pinging у даний час недоступні.
Матеріали за темою: Позиція Центру спільних дій щодо повоєнної відбудови України
Чи замішаний посадовець у корупційних схемах: підкажуть відкриті дані
Як відкриті дані підвищують прозорість роботи депутатів: дослідження Мінцифри
Україна увійшла до топ-6 країн Європи в рейтингу відкритих даних
«Портал відкритих даних» та редизайн офіційного вебпорталу міськради: що зроблено в Дніпрі